| cosminonhigh a întrebat:

Salut! Sunt elev in clasa a 7-a si vreau sa devin arhitect, si as vrea sa intru la liceeul Nicolae Kretzulescu, intrebarea mea este daca are profil de Mate-Info, multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa te faci arhitect, atunci nu merge la un liceu de mate-info, ci la cel de Arte!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu conteaza la ce profil esti, majoritatea face pregatire pentru a intra la arhitectura, chiar daca vin de la arte, mate info, uman etc.Succes.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Frate, iti zic sincer. Nu iti trebuie un anume liceu si un anume profil. BAC-ul este la fel pentru toata lumea. Diploma aia are aceeasi valoare peste tot, crede-ma. Nu e nimeni care nu te angajeaza pentru ca ai absolvit un anume profil si nu altul. Abia diploma de facultate terminata va insemna ceva. In ultimul an de liceu, cand ai BAC-ul, asculta-ma bine: fa meditatii pentru admitere la arhitectura.

Iti zic cel mai bun lucru. Du-te undeva unde crezi ca ti-ar placea. Vezi ce materii iti plac de pe acum. Profil uman: mult de invatat si de tocit. Profil real: mult de exersat daca nu ai o sclipire (adica sa prinzi niste lucruri repede, fara sa le exersezi). Restul nu ar trebui sa te intereseze pentru ca sunt doar combinatii. Nu recomand licee agricole. Acolo nu inveti absolut nimic.

Logica ti-ar spune ca profilul real, unde se invata matematica, te ajuta sa devii arhitect. NU!
Nu cunosc in totalitate aceasta cariera, dar iti pot spune cu exactitate ca nu iti trebuie matematica pentru a deveni arhitect. Este o cariera creativa, nu exacta. Daca te duci la arte, nu te ajuta.
Cel mai bine ar fi sa cauti putin pe Google despre ce face arhitectul, cu ce se ocupa el. Vei vedea ca el este in stransa legatura cu inginerul civil. Ca arhitect, tu propui design-ul casei. Inginerul civil iti explica daca este posibil din punct de vedere fizic sau nu.

Probabil nu o sa mai tii minte astea, dar ti-as sugera totusi sa rogi pe cineva sa se intereseze pentru tine (ma refer la parinti, rude etc.)