| pulx a întrebat:

Sunt student la politehnica in anul 2. Daca fac cerere pot sa trec in anul 3 cu 75 de puncte credit? Multumesc!

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Regulamentul prevede ca trecerea in anul 3 se poate face cu minim 95 credite. In cazul in care sunt multi in situatia ta, se poate scade, dar nu am auzit la nicio facultate sa se scada la mai putin de 80, decat foarte rar. Asa ca mai ai sesiunea asta sa iti mai iei niste examene. Intreaba la secretariat sau la decanat daca poti da si restante acum, nu cred ca ar fi impotriva. Nu te baza pe astea 75 credite, pierzi un an degeaba si iti va parea rau.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate nici macar daca ai avea 94 credite din minumul pragului de promovare, respectiv de 95 credite! Regulamentul este "litera de lege" pentru toti studentii!----vezi continutul art. 27 din Regulament : https://upb.ro/......n-UPB.pdf)
Nu dispera!---ai la dispozitie suficient timp sa cumulezi minimul de credite necesar. Daca nu vei reusi nici dupa sesiunea de toamna, vei ramane in anul II, vei reface (contra cost )disciplinele nepromovate si vei putea contracta discipline din anul III pentru a te asigura cu minimul de 155 credite necesare promovarii in anul IV. In ceea ce priveste "metoda" de contractare in avans a unora din disciplinele aferente unui an superior trebuie sa stii,de la bun inceput, ca te expui unor riscuri:
- fie riscului de disparitie a vreuneia din discipline in avans din cuprinsul planulului de invatamant al promotiei la care esti inscris
-fie risculului de modificare a numarului de credite alocat disciplinelor contractate in avans.

| Bondarel99 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca s-ar aplica regulamentul asta, ar fi o gramada de repetenti in fiecare an, de asta intotdeauna ei scad din nr de credite. Eu am avut colegi care au trecut cu 85 fara probleme, eu am avut 98 si nici nu a trebuit sa fac cerere. Ii trebuie 95 ca sa fie sigur ca trece anul (95 scrie in regulament), dar si daca are peste 80 are sanse foarte mari sa treaca.

| alessia5158 a răspuns (pentru Bondarel99):

Buna seara, albinuta! In 2017, la Cluj regulamentul s-a aplicat "ad litteram". Din patania fiului meu stiu (avea lipsa un punct de credit!). Ma indoiesc ca cei de la univ."Politehnica" -Bucuresti ar fi mai permisivi decat omologii lor din Cluj--- chestie de prestanta!

| Bondarel99 a răspuns (pentru alessia5158):

La Bucuresti nu se tine cont de regulament la capitolul asta, toate facultatile scad din credite, unii mai mult altii mai putin, in special la facultatile unde e criza de studenti pentru ca daca un student nu reuseste sa treaca in anul 2, atunci el are sanse foarte mari sa isi bage picioarele in ea de facultate si astfel facultatea pierde studenti laughing iar daca se scad din credite celor de anul 1 trebuie sa se aplice si celor din ani mai mari. Asta e explicatia happy

| alessia5158 a răspuns (pentru Bondarel99):

Adica, vrei sa spui ca regulamentele unei universitati pot sa fie pentru unii(studenti) "muma" si pentru altii "ciuma"?

| Bondarel99 a răspuns (pentru alessia5158):

Ramane la decizia decanatului. Fiecare facultate face ce considera ca e necesar sa isi pastreze studentii. In fond e si in favoarea studentilor.

| pulx explică (pentru Bondarel99):

Am vorbit si cu prodeacanul, mi-a zis ca cica o sa o rezolvam laughing.

| Bondarel99 a răspuns (pentru pulx):

Se rezolva, dar mai ai 2 sesiuni in care poti sa strangi niste credite, asa ca sa nu ramai doar cu alea 75.

| pulx explică (pentru Bondarel99):

Da stiu, dar trebuie sa le strang pe toate ca sa pot sa dau licenta

| Bondarel99 a răspuns (pentru pulx):

Mai ai mult pana la licenta, nu trebuie sa le strangi pe toate acum.