| Meryano a întrebat:

Am 14 ani sunt in clasa a VIII-a si sunt de etnie rroma. Vreau sa intru la cel mai bun liceu din orasul meu la mate-info. Media de admitere este 9.00 da stiu nu e chiar asa mare ca in alte judete asta pentru ca sunt din Tulcea. Nu am inteles totusi cum se intra pe aceste locuri speciale si daca cumva s-a schimbat ceva pentru ca in 2015 sora mea spunea ca e un singur loc pe toata scl (bine nu o cred dar nu stiu ea a fost singura din tot liceul si poate din asta) dar pe net am gasit de la isj locurile speciale pentru rromi fiind anul trecut 4 (2 pe o clasa de mate info) pot sa spun ca in evaluare iau sigur peste 8.50.

4 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna! Deci care este intrebarea?

| GabiDumitrescu a răspuns:

O sa intri. Multa bafta si cinste tie! De-ar fi mai multi romi care iau scoala in serios...

| Osneros a răspuns:

Nu știu cum e cu locurile speciale, dar presupun că dacă sunteți mai mulți pe acele locuri se intră în ordine descrescătoare a mediei, dar nu te baza pe asta. Dacă nu intri pe locuri speciale atunci vei intra la fel ca toți ceilalți elevi: pe baza mediei de admitere.

| oz_1736 a răspuns:

E obligatoriu sa intri pe locul special, sau tu vrei sa faci liceul!