| cata0799 a întrebat:

Salut TPU,as dori sa ma transfer si eu la Liceul Elena Cuza din Bucuresti,sunt la Mate-info si tot acolo as vrea sa raman, am mai facut clasa a 9-a si a 10-a in Italia, si Ministerul a decis ca trebuie sa fac clasa a 10-a si in Romania,vreau sa ma transfer pentru ca liceul unde am intrat nu este foarte bun si sunt hotarat pentru EC,as vrea sa ma transfer acum in sem 2, puteti sa ma ajutati cu detalii? Am media >9

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sa inteleg ca ai inceput anul scolar 2016-2017 in clasa a 10-a la o scoala din Romania? Daca raspunsul este da, atunci poti face transferul de la acea scoala la Colegiul National"Elena Cuza" cu respectarea conditiilor impuse de ROFUIP si Regulamentul intern al Colegiului "Elena Cuza".Cum Regulamentul intern al Colegiului "Elena Cuza" nu se gaseste afisat pe website-ul respectivei institutii scolare si deci nu poti afla daca are si alte conditii care se adauga celor din ROFUIP, va trebui sa te deplasezi la sediul scolii.
Daca indeplinesti conditia de medie stipulata la art.152, litera b) din ROFUIP( vezi la pagina 54 din link:http://laurian.ro/wordpress/wp-content/uploads/2016/09/ROFUIP-2016.pdf) tot ceea trebuie facut este ca unul dintre parinti(tu fiind minor!) sa faca o cerere,adresata Consiliului de administratie al Colegiului "Elena Cuza" prin care solicita aprobarea tranferului. Cererea se depune sub numar de inregistrare la secretariatul Colegiului "Elena Cuza".In cazul in care cererea va fi aprobata, incepand cu prima zi a semetrului II, poti participa, in calitate de audient, la cursurile de la "Elena Cuza" pana la primirea situatiei tale scolare de la scoala de la care ai plecat --- citeste art.160 din link-ul pe care ti l-am dat mai sus!

2 răspunsuri:
| cata0799 explică (pentru alessia5158):

Am fost si am pus o simpla intrebare la secretariat si mi s-a spus ca nu mai au locuri... sad

| alessia5158 a răspuns (pentru cata0799):

Maximul de elevi/clasa este de 30--- daca nu au locuri, asta e! Imediat dupa intoarcerea din Italia nu cred ca ai fi fost refuzat daca te-ai fi inscris direct la "Elena Cuza".