| anonim_4396 a întrebat:

cum analizez un text, adica de unde stiu ce cuvinte sa iau din acel text si sa le analizez(Pls no hate)?

Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Depinde la ce te referi, gramatica sau literatura. In cazul literaturii, urmeaza raspunsul utilizatorului de mai sus, iar in cazul gramaticii, trebuie sa analizezi fiecare cuvant in parte fiind o parte de propozitie, in functie de cerinta exercitiului pe care il rezolvi. Sa-ti dau un exemplu:

Baiatul alearga pe stadion.
> Baiatul = Subiect, exprimat prin substantiv comun simplu.
> alearga = Predicat verbal, exprimat prin verb.
> pe stadion = Complement circumstantial de loc, exprimat prin substantivul comun simplu "alearga", avand prepozitia simpla "pe".

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai pe scurt: imaginile artistice și figurile de stil și replici sau fragmente care deosebesc textu de alte texte (stilu personajului, stilu autorului de a scrie, descrieri inedite etc.)

| ArmyCaptain28 a răspuns (pentru ArmyCaptain28):

"substantivul comun simplu "stadion"," scuza-ma pentru greseala de mai sus.