| anonim_4396 a întrebat:

eu nu as vrea sa intru la liceu, as vrea sa ma duc la ceva profesionala pe profil mecanic, AS VREA SA ȘTIU DACĂ SUNT OBLIGAT SA DAU EVALUAREA NATIONALA, de ex daca nu ma duc? Ma pot înscrie dupa ce termin clasa a 8 a direct la liceul tehnologic fara sa mai dau evaluarea naționala? ROG SA RĂSPUNDĂ DOAR CEI CARE ȘTIU SIGUR 100%!

1 răspuns:
| LexaEAG a răspuns:

Iti pot spune cu siguranta ca esti obligat sa dai examenul, asta in cazul in care nu ramai corigent. Daca ramai corigent nu poti da examenul, iar in toamna esti repartizat automat la un liceu care inca mai are locuri disponibile.De obicei cei care raman corigenti sunt repartizati la un liceul din alt oras, sau judet chiar, in functie de caz.Din cate stiu in toamna nu ai voie sa alegi tu liceul sau profilul.Ei decid unde vei fi repartizat in urma notelor pe care la obtii in toamna.