| kikomojojojo a întrebat:

Bună! Dacă termin liceul tehnologic profil mecanic pot urma o facultate unde pot studia medicina? Dacă da (eu la bac trebuie sa dau la romana matematica și biologie/chimie/fizica) trebuie sa dau examen și la altceva sau ma pot înscrie cu bacul luat din aceste materii? Anul acesta termin,dar nu am posibilități pentru o facultate(orice facultate), nu am avut pentru un alt liceu dar pentru facultate... după liceu va trebui sa muncesc, vreau sa știu căci nu mi-ar plăcea sa renunț la acest vis!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~termin liceul tehnologic profil mecanic pot urma o facultate unde pot studia medicina?~

liniștit, doar să IEI examenul de admitere!

| zurick a răspuns:

Poți intra la orice facultate dacă iei admiterea. Admiterea la medicină oriunde constă în examen ( obligatoriu biologie şi de ales între chimie/ fizică )
Majoritatea fac pregatire din clasa a 11 a pentru examen, dar am auzit şi cazuri în care s-au acupat din a 12 a şi au intrat, dar rare ) Presupun că tu nu-ți permiți pregătirea, în acest caz interesează-te ce trebuie să înveți şi spor. Ah şi la Târgu Mureş poți alege dacă să dai la biologie sau la chimie.
Medicina e una dintre facultățile destul de costisitoare. ( plus că trebuie să intri la buget ca să nu plăteşti taxa care e mare şi ea )
Interesează-te de bursele rotary, ştiu că ei ajută în cazuri de genul cu bani pe primul an de facultate.
Cât despre muncit şi medicină, sună complicat, acum nu ştiu...
Vrei să dai peste 2 ani?

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Poti sa termini si liceul de parjolit porci daca ai bacul si treci la examenul de admitere intri.