| ZeroIdeiDăNume a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un exercitiu?batting eyelashes

1.Alcatuiti un enunt in care un verb la modul conjunctiv sa apara fara conjunctia "sa" si un alt enunt in care sa fie folosit cu valoare de imperativ.

dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| Beibiiii a răspuns:

Pai la modul conjunctiv fara conjunctia"sa" nu este posibil pentru ca nu ar mai fi la modul cerut de tine, asa ca fii atenta la cerinta si revin-o din nou cu intrebarea.
- eu cantam la chitare. (cantam la imperativ)
-eu dansam in camera mea.(dansam la modul imperativ)
-eu mergeam la scoala pe jos.(mergeam la modul imperativ)
Spor la scris!:*

6 răspunsuri:
| Evaa a răspuns:

Am uitat partea de gramatica.fiind la liceu.laughing

| maddy0212 a răspuns:

@Hellene: eu cantam la chitara. -> cantam este la imperfect. La fel si cu celelalte propozitii. Daca vrei sa il faci la imperetiv ar fi: Canta la chitara! Danseaza in! Mergi la scoala! Nu mai chiuli!

| maddy0212 a răspuns:

Deasemene, alymussik, ca sa construiesti imperativul cu modul conjuctiv, ar fi : Sa cantati bine! Fara 'sa' nu ar mai fi conjunctiv. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu idee n-am sunt cl. 6-a si am uitat deja totul

| dennnnnnisa a răspuns:

laughing asta cautam si eu laughing

| dennnnnnisa a răspuns:

@Hellene Intrebarea este buna deoarece asa apare si la mine in cartetonguehappy