| Anonimramantoataviata a întrebat:

Sunt clasa a 10-a și vreau sa mă transfer pe semestrul 2 în alt liceu.
Intrebarea mea este când pot depune cererea de transfer.
Dacă am absente credeți ca o sa îngreuneze situația mai ales ca liceul acela are nevoie de elevi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti in timpul anului scolar si nici intre semestre.
Asta este LEGEA invatamantului.
Singura exceptie este daca te muti dintr-un oras in altul.

Transferurile se fac numai la inceput de an scolar si numai daca:
- ai dat examenul de diferenta la materii, daca treci de la un profil la altul
- daca nu ai nota scazuta la purtare, absente, sau restante si ai media generala incheiata
- decat ai media generala egala, sau mai mare ca a ultimului intrat la acel liceu.
- daca directorul de la liceu are locuri disponibile si doreste sa te primeasca

| sierra1 a răspuns:

"liceul acela are nevoie de elevi" - aia e o povestioară

dar tu depune-ți cererea la secretariatul școlii unde vrei să mergi, după ce in prealabil ai vorbit cu directoarea

| georgianaanonim1 a răspuns:

Ba da se poate! Eu acum 2 ani m-am transferat! Te poti transfera in vacanta dintre semestre.
Daca ai multe, nu cred, nu stiu in privinta asta sigud.
Doar sa ai mediile incheiate si sa nu fii ramas la ceva!

| Anonimramantoataviata explică (pentru Violleta2022):

Eu am vorbit cu Doamna Directoare, de acolo cu viitoare Doamna Diriginta, si a zis ca ma primeste pe semestrul 2

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimramantoataviata):

Nu diriginta semneaza un transfer, ci directorul scolii si Ministerul Invatamantului
Nu eu spun ca nu se poate transfer intre semestre ci Legea invatamantului. Daca unii fac ilegalitati, atunci raspund in fata legii.