Întrebare recomandată | 4hrwsjdq2b a întrebat:

Sunt din Bucuresti si clasa a 8-a. Deoarece anul asta am evaluare, trebuie sa aleg un liceu. La mate sunt bun si probabil voi lua 10, iar la romana cred ca 9.70-9.80, deci cred ca media pe care o voi avea imi permite sa merg la aproape orice liceu(profilul deja l-am ales, mate-info). As vrea ca pe viitor sa fac ceva legat de informatica, deci si liceul as prefera sa fie bun pe aceasta parte, dar ar fi minunat daca ar avea si niste proiecte internatioane sau ceva similar care sa imi fie de folos la inscrierea la o facultate din alta tara. Ce licee recomandati?

Răspuns Câştigător
| Mimostor a răspuns:

Colegiu Gheorghe Sincai ar fi o varianta pentru tine, au avut campioni nationali la matematica, insa am inteles ca sunt extrem de stricti, ceea ce s-ar putea sa nu iti placa. Ar mai fi Tudor Vianu, cunoscut tocmai pentru realizari ale elevilor la matematica. Sava, considerat de unii cel mai bun liceu din Bucuresti, insa eu am fost acolo un an si iti pot spune din propria mea experienta ca e un liceu in mare parte de fitosi. Ai mai putea sa iei in considerare Ion Creanga, anul trecut au si organizat cativa profesori excursii internationale si voluntariate la case de copii. Si mai este Spiru Haret, la care chiar daca media de intrare nu este asa mare (in jur de 9.20 sau 9.30 daca nu ma insel) rezultatele la concursuri sunt foarte bune, si au o rata de trecere la BAC foarte mare. Sper ca te.am ajutat.

1 răspuns:
| FlorinRKO a răspuns:

Spiru Haret sau Gheorghe Șincai