| bRom a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si in vara dau examenul national.
Intrebarea mea este daca pot intra la un liceu cu 8 la romana si 4 la matematica.
Dau FUNDA!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate da, dar vei intra la un liceu de vai de mama lui, iar la sfarsitul liceului, cu siguranta ca nu vei lua bacul. Vor fi ani pierduti aiurea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate. Media de admitere este compusa din media generala a cl. V-VIII, in proportie de 25% si media de la evaluarea nationala, in proportie de 75%.

| Mykymu a răspuns:

Poti. Incearca sa iei mai mult ca sa poti avea sansa de a intra la un liceu mai bun, sau macar sa prinzi un loc.

| Üstterþ a răspuns:

Da,poti intra, dar straduieste-te la mate

| MaxiEcho a răspuns:

Cum sa poți, desigur nu!
Trebuie sa ai peste 5 la ambele examene!