| bRom a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si in vara dau examenul national.
Intrebarea mea este daca pot intra la un liceu cu 8 la romana si 4 la matematica.
Dau FUNDA!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate. Media de admitere este compusa din media generala a cl. V-VIII, in proportie de 25% si media de la evaluarea nationala, in proportie de 75%.

| neutrino a răspuns:

Din pacate da, dar vei intra la un liceu de vai de mama lui, iar la sfarsitul liceului, cu siguranta ca nu vei lua bacul. Vor fi ani pierduti aiurea.

| Mykymu a răspuns:

Poti. Incearca sa iei mai mult ca sa poti avea sansa de a intra la un liceu mai bun, sau macar sa prinzi un loc.

| MaxiEcho a răspuns:

Cum sa poți, desigur nu!
Trebuie sa ai peste 5 la ambele examene!

| Üstterþ a răspuns:

Da,poti intra, dar straduieste-te la mate