| ComandoFOS01 a întrebat:

Salut tuturor!
Vreau sa recapitulez toată materia de gramatica la Lb. Romană ( anul viitor dau la jandarmi și se da din gramatica )
Chestia e ca nu stiu exact cu ce sa încep, mi-ar fi mult mai ușor dacă cineva mi-ar spune vreo 10 lecții pe care sa le recapitulez ( am vorbit deja cu profesor da am zis sa recapitulez toată materia acasă și sa merg mai încolo la ore )
Deci cu ce ar trebui sa încep?
Cine îmi spune cât mai multe lecții și detaliat primește funda... mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pai, manual nu ai?!?
din ce "recapitulezi"?!?

| ComandoFOS01 explică (pentru Bizon95):

Nu stiu de ce puneți atâtea intrebari unii..am cerut răspuns nu alta întrebare
Și nu, nu am manual.
Este un băiat care are undeva la 60-70 de clipulete cu materia da nu stiu cu ce sa încep.
Manual o sa îmi dea profesoara mea cu care voi face ore, dar pana atunci vreau sa rezolv de pe net.

| Bizon95 a răspuns (pentru ComandoFOS01):

De ce nu iti da acum, doar te-a pus sa recapitulezi?!?
ti-a zis ea "nu iti dau manual acum, cauta pe net"

iar tu nu stii de ce punem atatea intrebari, dar nu te gandesti ca e ilogic, vrei sa faci recapitulare cu franturi gasite pe net, PE NET ORI GASESTI MANUAL, ORI GASESTI PARERI, sau cazuri particulare
asta nu e programare sa fie zece mii de site-uri
pe nimeni nu intereseaza gramatica limbii romane
eu am luat nota mare cand am intrat la liceu, IAR ACUM MA UIT CA MATA IN CALINDAR la diversi timpi si alti termeni tehnici din gramatica, pentru ca nu am mai folosit-o la nimic, sa scrii sau sa vorbesti e de minim bun simt care e forma corecta, nu imi trebuie gramatica d'aia

asa ca, daca profa aia e chiar un lucru la care nu vrei sa apelezi
poate totusi te ajuta asta:
https://www.google.com/search?q=gramatica+limbii+romane+manual+pdf
primul link - scribd, are trial daca vrei sa il downloadezi, altfel poti sa il vezi on-line

| ComandoFOS01 explică (pentru Bizon95):

Nu vreau sa ma înțelegi gresit.
Profesoara este chiar de treaba are peste 50 de ani stăpânește ffff bine materia.
Doar ca am zis ca vreau sa recapitulez un pic și acasă pana voi începe orele. înțelegi?
Iar după ce voi începe orele îmi va da ia un manual sa lucrez din manual.
ceea ce vreau sa fac acum doar o recapitulare. mulțumesc pe pentru link

| Bizon95 a răspuns (pentru ComandoFOS01):

Cu placere atunci, succes!winking