| anonimbuc21 a întrebat:

Salutare.
Pentru examenul de bac la geografie am învățat dintr-o carte modurile de formare la unități de relief din România.
Si scria ca pentru Subcarpații getici s-au format prin încrețirea scoarței terestre.
Si in test era grila si întrebare care s-a format prin cutare.
Si răspunsu era Subcarpații getici.
Ce sa mai înțeleg?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Problema e ca nu înțelegi limba romana.
Cauta în dicționar termenii încrețire și cutare și te lămurești.

| stefiiii3 a răspuns:

Este același lucru.
Incretire = cutare

| Sfetnic a răspuns:

Aici poți găsi multe surse gratuite pentru geografie, hărți, articole, explicații. Profesorul autor răspunde mereu la întrebări: http://nub.ro/f59