| krewooo a întrebat:

Podișul dobrogei s-a format prin încretirea scoarței terestre ( odată cu munții) sau prin sedimentare? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Regiunea sudica a fost formata prin sedimentare, da.

| JulietteJokes a răspuns:

Sedimentare in sud si incretire in nord, dar atentie ca in nord este vorba de eroziune

| Lăurik2 a răspuns:

Buna. Am cautat pe net, iar la geneza scrie asa:,, Jumătatea nordică aparţine prin formare unor orogeneze vechi: caledoniană (mijlocul paleozoicului) pentru Podişul Casimcei, hercinică (sfârşitul paleozoicului – începutul mezozoicului) pentru Munţii Măcin. Aceste structuri au fost puternic erodate de-a lungul erelor ce au urmat formării.
Jumătatea sudică s-a format prin depunerea loess-ului peste un fundament calcaros (sfârşitul neozoicului)."
Sper ca te-a ajutat!

| Hallyustar a răspuns:

Prin sedimentare, reprezintă fragmente din munți foarte vechi care s-au tocit cu timpul formandu-se un podiș.