| Sofia08 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi despre vreo carte sau ceva ce as putea sa citesc in vacanta... vreau totusi sa citesc ceva ca a mai ramas o singura luna de vacanta iar eu nu am citit nimic ( in afara de statusurile de pe retelele de socializare.love struckDdeci ce carti imi recomandati sa citesc? As dori ceva de-a lui Mihail Sadoveanu sau orice altceva gen de drama sau snoave, nuvele...etc..apropo sunt clasa a-9-a.
Merci anticipat!

11 răspunsuri:
| Litovoi a răspuns:

Odiseea.Crede-ma e o carte foarte buna si eu am citit-o.

| euSUNTasta a răspuns:

Pai daca vrei pentru clasa a 10 poti citi Ion, Moara cu Noroc, Padurea Spanzuratiilor, Hanul Ancutei [astea le studiez eu de aia iti spun]

| caucazianursu a răspuns:

Daca iti place sa citesti...ti-as recomanda singur pe lume...o carte inspirata din realitate super
Sau nah...siteste "Am fost medic la Aushwitz" numa realitate... tulburator

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Citeste mara de ioan slavici(o sa ai nevoie), Morometii de Marin Preda, Cartea nuntii de George Calinescu.O sa ai nevoie de toate.Si sunt si cele mai interesante. Lectura placutawinking

floresdemayo
Userul Lunii
| floresdemayo a răspuns:

Eu nu m-as satura niciodata de cărtile scrise de Mircea Eilade.

| geoox550 a răspuns:

"Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste" sunt doua carti de Mihail Drumes care sunt superbe. "Invitatie la vals" te tine in suspans pana la ultima pagina si o vei termina in maxim 2 zile.
Bafta!

| Sofia08 explică:

Merci mult la toti.o sa aleg una sau doua... pupici!
fara suparare dar funda o dau dupa

floresdemayo
Userul Lunii
| floresdemayo a răspuns (pentru geoox550):

Da, intr-adevar, sunt frumoase, dar nu se invata la liceu...Din nefericire.Cred ca fata vrea ceva lectura pentru vacanta care sa-i ajute la studii in clasa a 9-a.
Uite, daca ti-a placut asa mult cele de Drumes, citeste si Pânza de păianjen a lui Cela Serghi si de Mihail Serban, romanul SANDA. neaparat. Mai ales Sanda. Nu mai uiti cartea aia niciodata. Doi elevi traiesc o iubire, unul din ei nu iubeste indeajuns de mult si... se despart. Le raman amintirile. E romantica si trista.

| Sofia08 explică (pentru floresdemayo):

Ooo iaca romanul Sanda..imi trezeste interes!

floresdemayo
Userul Lunii
| floresdemayo a răspuns (pentru Sofia08):

Uite cum incepe: http://www.okazii.ro/......-a59400975
Eu o am acasa, dar e o carte subtirica, nu merita pretul cu care se vinde pe okazii. Mia ieftina o gasesti si in librarii, ori o imprumuti de la biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și în josul paginii ai listele cu lecturi. Unele sunt povestite pe acel site.