| Sofia08 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi despre vreo carte sau ceva ce as putea sa citesc in vacanta... vreau totusi sa citesc ceva ca a mai ramas o singura luna de vacanta iar eu nu am citit nimic ( in afara de statusurile de pe retelele de socializare.love struckDdeci ce carti imi recomandati sa citesc? As dori ceva de-a lui Mihail Sadoveanu sau orice altceva gen de drama sau snoave, nuvele...etc..apropo sunt clasa a-9-a.
Merci anticipat!

11 răspunsuri:
| Litovoi a răspuns:

Odiseea.Crede-ma e o carte foarte buna si eu am citit-o.

| euSUNTasta a răspuns:

Pai daca vrei pentru clasa a 10 poti citi Ion, Moara cu Noroc, Padurea Spanzuratiilor, Hanul Ancutei [astea le studiez eu de aia iti spun]

| caucazianursu a răspuns:

Daca iti place sa citesti...ti-as recomanda singur pe lume...o carte inspirata din realitate super
Sau nah...siteste "Am fost medic la Aushwitz" numa realitate... tulburator

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Citeste mara de ioan slavici(o sa ai nevoie), Morometii de Marin Preda, Cartea nuntii de George Calinescu.O sa ai nevoie de toate.Si sunt si cele mai interesante. Lectura placutawinking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu nu m-as satura niciodata de cărtile scrise de Mircea Eilade.

| geoox550 a răspuns:

"Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste" sunt doua carti de Mihail Drumes care sunt superbe. "Invitatie la vals" te tine in suspans pana la ultima pagina si o vei termina in maxim 2 zile.
Bafta!

| Sofia08 explică:

Merci mult la toti.o sa aleg una sau doua... pupici!
fara suparare dar funda o dau dupa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru geoox550):

Da, intr-adevar, sunt frumoase, dar nu se invata la liceu...Din nefericire.Cred ca fata vrea ceva lectura pentru vacanta care sa-i ajute la studii in clasa a 9-a.
Uite, daca ti-a placut asa mult cele de Drumes, citeste si Pânza de păianjen a lui Cela Serghi si de Mihail Serban, romanul SANDA. neaparat. Mai ales Sanda. Nu mai uiti cartea aia niciodata. Doi elevi traiesc o iubire, unul din ei nu iubeste indeajuns de mult si... se despart. Le raman amintirile. E romantica si trista.

| Sofia08 explică (pentru floresdemayo):

Ooo iaca romanul Sanda..imi trezeste interes!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Sofia08):

Uite cum incepe: http://www.okazii.ro/......-a59400975
Eu o am acasa, dar e o carte subtirica, nu merita pretul cu care se vinde pe okazii. Mia ieftina o gasesti si in librarii, ori o imprumuti de la biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și în josul paginii ai listele cu lecturi. Unele sunt povestite pe acel site.