| anonim_4396 a întrebat:

Salutari. Vin si eu cu o mica intrebare. Imi puteti spune ce carti (specificand si autorul) au in componenta tema "romanitate si dacism "?. De exemplu : Istoria literaturii romane de la origini pana la prezent - George Calinescu. As dorii sa fac un studiu de caz si trebuie neaparat sa stiu ce carti sa citesc.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Iti recomand:
"Istoria romanilor" de Constantin Giurescu si Dinu Giurescu
"Decebal, regele dacilor" de C. C. Petolescu
"Pierit-au dacii?" de Bogdan Petriceicu Hasdeu

1 răspuns:
| DumitruS a răspuns:

Uite asta de exemplu: https://infrasunete.eu/marin-ionita-capul-lui-decebal/ dar este roman.