| LupusDei1993 a întrebat:

Sistemul educational din Romania isi face treaba de minune. Este un sistem bazat pe 100% memorare si mecanizare a informatiilor predate, fara sa chestionezi sau sa modifici acele informatii.
"Esti un elev de media 10 pe linie? Felicitari, esti robotelul nostru umil si spre deservirea maiestrilor tai cu 4 sau 8 clase.", zis-ar reprezentantii nostri.
Bineinteles, exista si aparatori al acestui sistem datorita faptului ca si ei, la randul lor se dau mare cu capacitatea lor de memorare. Singura diferenta e ca tot au joburi obisnuite ca si cei, sa zicem, cu medii de 6 si 7, in care nu vor fi pusi niciodata in functii de conducere.
Toti cei ce nu au capacitate mare de memorare, dar sunt desul de inteligenti si sunt capabili sa critice sistemul asa cum este cu adevarat, sunt dati la o parte, tratati ca pe oi negre, si "buni de muncile de jos, ca na, vezi doamne nu au luat nota maxima la memorarea chestiilor care si asa nu ajuta cu nimic"

Ei bine, tu, cel ce a citit aceasta intrebare, ce esti?
O oaie buna de memorat, sau un ganditor liber, ce chestioneaza orice informatie primita, fiind si creativ totodata cu cateva informatii acumulate?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Chiar si literatura romana poate fi predata cu totul altfel, critica literara este o activtate care cere inteligenta si cultura; depinde de profesor.

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în afara de ora de română, care da, e un rahat, ai bătut câmpii

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Da-mi exemple sau da-mi un contra-argument

Bula
| Bula a răspuns:

Gandesc liber.
Nievasta poate confirma. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

La ce altă materie memorezi lucruri inutile?

| LupusDei1993 explică (pentru Bula):

Of course you do! Dar din pacate nu sunt asa multi ca tine, so...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine e cu adevarat inteligent se descurca nu se plange pe net.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de Limba si Literatura Romana, care e utila pana in clasa a 6-a, la care dupa inveti opere care nu-si mai au rostul in secolul 21. In afara de Stiinte Exacte sau ale Naturii, sunt materii de umplutura care la fel nu-si au rostul.

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

Cand am zis eu de ceva ca ma plang? Sunt foarte bine si ma descurc, dar departe de Romania. Acolo nu ai niciun viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ok, deci tu ești prea deștept să știi o boabă de istorie, de geografie, nu-ți trebuie nici limbi străine, te descurci singur...

și întrebările tale sunt despre jocuri și lovituri de stat rolling on the floor)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

happy

| AC4S4 a răspuns:

Chiar nu e nevoie sa memorezi. Am terminat 12 clase si pot sa-ti spun asta:
Daca vrei sa iei 10 curat la limba romana, da, acolo trebuie sa si memorezi ceva. In rest, trebuie doar sa intelegi, sa ai un mod eficient de a invata si, astfel, poti lua 10.
Nu te pune nimeni sa memorezi, dar nici nu te opreste nimeni sa faci asta. Aveam si eu colegi asa cum esti tu. Se plangeau intr-una de sistem, ca e bazat doar pe tocit, memorat. Si, ce sa vezi, tot ei apelau la memorat formule chimice la chimie, definitii la biologie, exercitii la matematica in loc sa le inteleaga, sa le deduca.
Doar pentru ca tu apelezi la cel mai prost mod de a invata, nu inseamna ca sistemul este de vina. Tocitul si memoratul fara sens este pentru elevii care nu vor sa-si foloseasca capul pentru a intelege, a deduce.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Macar eu nu judec pe altii dupa ce preferinte sau pasiuni au ei, ceea ce e total diferit fata de ce adresez eu in intrebare, dar nu vrei decat sa te dai jmeker de cartier. In caz ca nu stii, TPU este un forum de adresat opinii, daca tu crezi ca prin vot poti schimba o tara in bine atunci imi pare rau sa-ti spun, poti deja sa-ti faci bagajele si sa pleci pana nu este prea tarziu sa-ti mai salvezi demnitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ai zis în întrebare că dacă n-am aceeași părere cu tine sunt o oaie alolaughing)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tocmai l ai judecat pentru preferinta de a merge la vot si de a nu pleca din tara happy

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Nu exista mod eficient de a memora, memorarea tot memorarea ramane, fie ca e mecanica sau simplificata. Un alt aspect de care am spus e ca acel 10 nu te ajuta sa ai o pozitie mai mare in rang social, mai ales in Romania. Stii in ce hal sunt batjocoriti olimpicii de la noi, mai ales de cand am terminat eu scoala? Romania nu mai are viitor deoarece asa a fost intentionat sa fie, atat din forte interioare cat si exterioare. Luand media 10 nu inseamna nimic in fata reprezentantilor analfabeti cu 4 sau 8 clase.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Unde am scris eu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

rolling on the floor
''
Toti cei ce nu au capacitate mare de memorare, dar sunt desul de inteligenti si sunt capabili sa critice sistemul asa cum este cu adevarat, sunt dati la o parte, tratati ca pe oi negre, si "buni de muncile de jos, ca na, vezi doamne nu au luat nota maxima la memorarea chestiilor care si asa nu ajuta cu nimic"

Ei bine, tu, cel ce a citit aceasta intrebare, ce esti?

O oaie buna de memorat, sau un ganditor liber, ce chestioneaza orice informatie primita, fiind si creativ totodata cu cateva informatii acumulate?''

| LupusDei1993 explică (pentru suntserios):

Nici macar nu a spus ca are preferinta de vot, si, poate deja e plecat din tara.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Asta pentru ca nu vrei tu sa insemne nimic. Stai linistiti sunt suficiente valori ca inseamna foarte mult pentru tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Sigur, nu asta voiam să zic.
dar 60 % din programa de bacalaureat e bazată pe descifrat poezii.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Asa, ai luat 2 paragrafe intregi, si asumi ca si prin primul te-as fi jignit ceea ce nu e adevarat, este exact ce mi s-a adresat mie si altora, iar acum eu am un venit mai mare decat ei, cu tot cu facultatea lor cu tot happy
Si spuneai de limbi straine, eu stiu germana si engleza, germana fiind indispensabila la locul meu de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Dar nu mă interesează, nene, ce venit ai tu. rolling on the floor
personal, cred că ești încă licean, dar chiar nu contează asta.
fiecare se descurcă cum poate, discuția e legată de aprecierile tale despre școală.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu mai sunt licean de 7 ani, bacul terminat cu media 7.11, mutat intr-o tara straina de 2 ani deja. Si nu, nu lucrez la munca de jos cum fac 90% din romanii de aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Bine, chiar nu mă interesează ce faci tu.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu vreau sa te simti jignit de ceva, si cu asta am incheiat

| alex5259 a răspuns:

Desi majoritatea nu sunt de acord cu tine, eu iti voi da dreptate. Ma regasesc printre acesti ''ganditori liberi'', pentru ca nu-mi place sa ma adaptez cerintelor inutile pe care le primesc. Inca suntem pusi sa invatam niste opere de mult expirate, care nu ne aduc nicio valoare in plus ca informatie. Asta privind doar limba romana, nu cred ca mai are rost sa mentionez si celelalte materii care sunt tot apa de ploaie in mare. E absurd cum memoratul a zeci de pagini de inutilitati este inca atat de incurajat. Pe de o parte e normal sa fie, pentru ca pe asta se bazeaza subiectul 3 de la bac, in niciun caz pe testarea capacitatii de exprimare si formare a propriei opinii. Totul e pur memorare si personal, mi-e sila. Sistemul asta de invatamant a ramas in urma rau, n-a mai evoluat si nu-i avantajeaza cu nimic pe elevii care sunt pusi sa se conformeze. Desigur, sunt si oameni care ma vor contrazice, probabil pentru ca situatia asta este (sau a fost) pe placul si specialitatea lor. In orice caz, sunt putini si din pacate incurajeaza ca lucrurile sa ramana asa cum sunt. De asemenea, planuiesc sa ma car din tara asta cat pot de repede, n-am nicio simpatie fata de toata imbecilitatea care se desfasoara aici. Si da, sistemul asta nu-i avantajeaza deloc pe cei mai individualisti (si independenti) ca mine si ca tine. Elevii in tara asta se vor supusi si fara initiativa (cum ai si zic, ca niste robotei). E suficient sa mentionez ce s-a intamplat la ultima simulare ca sa-mi dovedesc argumentul. Ma bucur sa gasesc pe cineva cu aceeasi opinie. De curiozitate, in ce tara te-ai dus si ce diferente ai gasit acolo?

| LupusDei1993 explică (pentru alex5259):

Ca sa stii, singura diferenta buna este doar ca poti castiga mai bine. In rest este de groaza. La fel ca in Romania, tinerilor nu le pasa de cultura lor nativa, se irosesc in alcool, fumat si altele ca un fel de "coping mechanism". Globalismul si multiculturalismul este impins efectiv peste tot, dar foarte putini isi dau seama ca este principalul motiv al decaderii civilizatiilor.
Sunt in Germania momentan, si tot cu romani am de a face, romani ce sunt cam ca mine intr-un fel, chiar daca avem alte pasiuni si specializari.

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

A invăța e diferit de a memora.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

La scoala romaneasca de masa, nu inveti nimic util in proportie de 90%.

| Alfred0703 a răspuns:

Da. Scoala se bazeaza pe teorie si nu ne invata sa aplicam teoria. Am vazut cand am facut scoala de soferi: am invatat sa conduc "teoretic", dar mi-a fost foarte greu la inceput sa aplic ce am invatat.