| Hyperion7 a întrebat:

Este sistemul educațional din Romania un sistem al analfabetizarii și al dezinformării publice?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un sistem al analfabetizarii functionale da... vezi ultimele valuri de prosefori care iau 2-3 la titularizare. Ce pot scoate aia din viitorii lor elevi?

al dezinformarii publice nu as zice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu asta este scopul sau.
Dar cel putin la capitolul dezinformare, cam asa e. Inca se studiaza dupa modelul format de comunisti, ceea ce nu e deloc corect.

| Ararat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exemple de dezinformari?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ararat):

Nu face parte din programa scolara, dar ideea ca "daca inveti bine, vei ajunge cineva" e suficient de gresita si de populara incat sa fouta tot mersul unui tanar.
Iar daca nu inveti bine, esti indoctrinat cu idei ca se va alege praful de viata ta, obtii bully de la profesori, care incurajeaza si colegii tai sa-ti dea bully pentru ca "nu inveti"...
Iar chestiile alea nu au absolut nici o relevanta in viata de adult, corigentul clasei angajeaza premiantii laughing
Banii si stabilitatea unui adult nu sunt absolut deloc in legatura cu performanta scolara.

| Ararat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Profesorii mei nu au zis niciodata asta, din contra. Ne ziceau mereu sa nu ne bazam pe scoala si sa facem lucruri in afara ei si ne organizau multe activitati practice.
Dar eu am observat ca toti colegii care au invatat bine au ajuns bine pentru ca au fost invatati sa aiba un țel in minte si sa il duca pana la capat spre deosebire de cei de 5-6 care au ramas dezorganizati in toate aspectele vietii.
Eu am fost de 7-8 dar nu inteleg de ce se demonizeaza invatatul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ararat):

Poate ai nimerit mai bine, desi mi-e greu sa cred ca exista bugetari care traiesc cu picioarele pe pamant.
Unde am facut eu scoala, se promova invatatul doar pentru note si diplome, in vederea obtinerii unui post in care sa nu faci nimic, si sa fii platit decent.
Premiantii clasei sunt toti angajati, pe posturi de "a 7-a roata de la caruta", in timp ce aia cu 10 clase si media 6, au deja familii, imobile si societati.

| Frank51 a răspuns:

Sistemul de învățământ are multe aspecte negative, dar noi suntem foarte negativiști de fel și nu vedem părțile bune, faptul că în primul rând ai parte de învățământ de calitate bună, ai foarte multe oportunități, costuri foarte reduse, foarte multe facilități, susținerea copiilor defavorizați șamd.

| gabicoo a răspuns:

Da. De 20 de ani încoace.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da. De exemplu eu am vrut să termin școală cât mai repede. Nu m-a interesat nimic din ce-au profesorii de spus, am chiulit mult si-am fost si repetent. Motivul? Incă din clasa-n-tăia am fost pălmuit, îmbrâncit, abuzat emoțional și umilit de cadrele didactice.

Acum? Am 50 de ani si-am ajuns foarte bine, am doi copii, unul este doctor chirurg iar celalalt este inginer.
Știu, nu pot scrie bine si sunt varză la gramatică si multe alte materii. Dar asta nu mă oprește să arăt cu degetul și să spun. fu ck sistemul de învățământ românesc! România își merită soartă

| Celestina003 a răspuns:

După părerea mea, da.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu este așa.

| Ararat a răspuns:

Scoala iti dezvolta abilitati cognitive, de restul trebuie sa se mai ocupe si parintii.

| Alex737889 a răspuns:

Cam ceva de genuhappy