| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Sunt in clasa a 9a si la noi in liceu la 10 absente chiar se scade un punct la purtare. Eu am 4 absente si inca azi am plecat de la ultimele 2 ore, deci in total 6. Cum fac sa le motivez pe astea doua de astazi?

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Spui dirigintelui ca ai avut o problema si ca a trebuit sa pleci.

| Sonia822 a răspuns:

Nu stiu, dar daca vrei sa dai la armata/mapn/politie ar fi bine sa nu ai deloc

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Sonia822):

Nu le pasă de absențe.

| 4ndr33y a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu de absente, de nota scazuta la purtare.

| Redhead6 a răspuns:

Pe astea 2 nu ai cum sa le motivezi decat daca ai scutire, dar daca o sa mai lipsesti bine ar fi sa mergi la cabinetul scolii si spui ca te doare burta si iti da scutire pentru ziua aia. Evident, nu poti face asta prea des, dar merge.

| Sonia822 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Daca ai sub 9 la purtare, nu te poti inscrie

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Sonia822):

"b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 8, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului"
https://reporterbuzoian.ro/......crutarile/

| Sonia822 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu mai e de actualitate ceea ce spui tu. Ai postat un link din 2015. De cativa ani nu mai poti candida decat daca ai cel putin 9. Fiind in clasa a 9a, chiar la inceput, nu poate prevedea viitorul, si e bine sa stie inca de la inceput, in cunostinta de cauza, ca doar nu va avea doar aceste absente in urmatorii 3 ani.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Sonia822):

Ai dreptate. Am căutat mai mult și am văzut că s-a schimbat cerința.