| d0areu a întrebat:

Știți pe cineva care are canal pe YouTube în care rezolva exerciții pentru evaluarea națională la romana?

Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

Iti scriu o exprimare a opiniei facuta de mine la ''Ierni jilave''(text literar):
In opinia mea, textul ilustreaza ideea ca adultii si copiii au viziuni diferite asupra aceluias fenomen, varsta fiind cea care schimba sensibilitatea si perceptia.
Faptul se explica prin atitudinea nerabdatoare a copilului inca din incipitul textului, deoarece ninsoarea mult-dorita se lasa asteptata.Imaginea vizual-dinamica ''ma repezam, dupa scurte popasuri, dintr-un colt al curtii intr-altul'' reda tensiunea sa interioara si declanseaza resortul imaginativ.Metafora din secventa ''un Mos Craciunplutind greoi sub povara darurilor pe caile vazduhului'' sugereaza bucuria pe care ar aduce-o fulgii de zapada,mai ales ca era un moment special,Ajunul Craciunului.Din contra,fata din casa nu este la fel de receptiva d\la aceste emotii, fiind preocupata doar de sanatatea baiatului:''-Domnule, p[oftim inauntru, ai sa racesti...''.
Totodata, caderea primilor fulgi declanseaza o bucurie imensa in sufletul copilului.Cand acestia incep sa se astearna, nu mai rezista sa stea in casa, ci doreste sa se bucure de fiecare fulg.Mama nu este,insa,la fel de impresionanta, idee redata prin repetitia structurilor interogative:''-Ninge, mama, n-auzi?'' si a punctelor de suspensie, ce marcheaza absenta unui raspuns la entuziasmul fiului si neputinta participarii la miracolul naturii.Reactia ei este strict pragmatica:''-Sa faci bunatatea si sa nu mai iesi afara...''.
In concluzie, textul are un mesaj foarte puternic, sustinand ideea ca fiecare varsta are propria modalitate de raportare la lume si ca orice on trebuie sa incerce sa-si pastreze o privire vie in fata bucuriilor vietii.

11 răspunsuri:
| MedionTcO a răspuns:

Nu exista asa ceva. :)) Si eu sunt intr-a 8-a si am doua carti super bune:http://www.librariadelfin.ro/......015--i1097 care are 60 de modele si asta:http://www.librariadelfin.ro/carte/exerseaza-compunerile-pentru-nota-10--i3 care are toate tipurile de compuneri de la B.

| d0areu explică (pentru MedionTcO):

Acum e prea târziu pentru asta, când mai am timp sa fac compunerile? Am prea puțin timp la dispoziție sad

| MedionTcO a răspuns (pentru d0areu):

Daca ai sti cate poti face intr-o saptamana...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru MedionTcO):

Mda, într-o săptămână abia i-ar veni comanda de cărți. : ))

@denu001
Zi-mi unde ai nelămuriri, ce anume nu știi?

| d0areu explică (pentru MedionTcO):

Da, dar pana vine cartea mai durează, și la compuneri sunt tare în urmă, mersi oricum! Succes la examenwinking!

| MedionTcO a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ma refer obligatoriu la carti.Ma refer cate moduri de a capata modele de variante pot fi.Cat poate lucra intr-o saptamana.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru MedionTcO):

El trebuia să le învețe până acum, fiindcă evaluarea este o recapitulare a noțiunilor din clasele V-VIII! Nu ai ce face cu variantele, dacă nu știi să le rezolvi, deci nu încerca să-l amăgești. Doar dacă e naiv te poate crede! Pot exista zeci de variante, materia trebuia stăpânită, cu mult timp în urmă, nu acum, pe ultima sută de metri.
Acum, e prea târziu. Cel mult, l-aș sfătui să găsească un profesor, care să-i explice (măcar) noțiunile de bază.

| d0areu explică:

Stiu 90 % din exerciții, doar exprimarea opiniei nu o știu, dacă mi-ati da un exemplu cu un exercițiu rezolvat de genul, probabil ca o sa mă descurc dacă o sa mă iau după model și o sa fac cât mai multe exerciții

| d0areu explică:

Mersi mult, mi-ai fost de mare ajutor! happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru MedionTcO):

"Iti scriu o exprimare a opiniei facuta de mine..."
Și textul l-ai preluat mot-a-mot de pe internet. Ce grozavi mai sunteți!

| Denis19999 a răspuns (pentru MedionTcO):

,,Iti scriu o exprimare a opiniei facuta de mine la ''Ierni jilave''(text literar)''. Chiar argumentarea asta am gasit-o si eu acum cateva zile pe net. Macar nu minti, ma, macar nu minti...