| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Dar nu inteleg. Dati-mi un exemplu de propozitie cand alta data se scrie despartit(asa cum am scris eu ) si un alt exemplu cand se scrie legat(altadata). La fel vreau si un exemplu de propoztie cand de mult se scrie despartit(asa cum am scris eu)si un alt exemplu cand se scrie legat(demult). Dau funda big grin Mentionez ca nu e o tema.

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Altadata am fos fricos,dar acum sunt curajos.
Anul acesta Pastele va fi in alta data decat a fost anul trecut.
De mult timp astept vacanta.
Mai demult nu existau televizoare.
In concluzie: Folosesti altadata legat atunci cand vorbesti de ceva ce nu s-a intamplat acum(ex:N-a fost acum,ci altadata)
Folosesti alta data dezlegat cand vorbesti de o data calendaristica.
Folosesti de mult gezlegat pe post de adjectiv( de mult timp, de mult loc, etc.)
Folosesti demult legat cand vorbesti de ceva care s-a intamplat cu mult timp in urma.
Sper ca te-am ajutat! happy

3 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Buna!
Daca nu ne poti primii, venim altadata.
Daca nu ne poti primi, alegem alta data in care sa venim. (data, cu sensul de 12 februarie, 25 mai etc)
Nu puteam cara sacosile, de mult ce am cumparat. (cantitativ)
Nu am mai fost la mare demult. ( ca timp)

| ღFrUmUsIkღ a răspuns:

Altadata televizorul era alb negru.
alta data o sa ne ducem la bunica.
de mult timp numai am mers in parc.
demult nu am mai iesit afara. funda?

| whatevernvm a răspuns:

1.Ne vedem altadata.
2.Intr-o alta data mi-a facut asta.
3.am nevoie de mult lapte
4.nu ne-am mai vazut demult.

(cred)