| ALGator a întrebat:

Vreau sa cer parerea altora in legatura cu intrebarile pe care unii elevi le pun referitor la temele pe care le primesc.
De exemplu, "Dati un exemplu de propozitie cu cuvintul fereastra la nominativ si genitiv".

Regulamentul TPU interzice sa fie ajutati elevii (copii). Inteleg ideea si pana la un punct o si aprob.
Dar la "Sanatate" de exemplu, se cer sfaturi si raspunsurile gresite pot face foarte mult rau. Totusi nu s-a pus probelma desfiintarii categoriei. S-a pus doar un avertisment.
De ce nu s-ar face asta si pentru "teme scolare".
Multi copii au nevoie de indrumare pentru ca dupa felul cum intreaba rezulta ca sunt pe dinafara de tot. Profesorii si scoala ii "ajuta" si ei dindu-le teme timpite sau plictisitoare.
Cum poti ca profesor sa dai o tema generala la literatura cu caracter mai mult istoric de cercetare si ambiguu, fara sa le explici elevilor la ce te astepti sa ajunga (structura, numar de pagini etc)?
Un sfat dat aici le-ar ajuta. Pentru cei care in orice caz nu stiu sa scoata radical din 8 sau sa faca 15x3 le-ar fi de folos macar si daca ar primi raspunsul aici. Chiar si cand "copiezi" inveti.
Nu ma astept la pareri din partea TPU. Am vazut ca nu rapsund la feedbackuri.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda. de zici ca daca dispare o categorie nu mai pune nimeni intrebari din domeniul ala.

si te inseli, nu cere mai nimeni indrumare, sunt toti atat de lenesi incat cer mura in gura.

| ALGator explică (pentru suntserios):

Ma prind si eu ca ei cer mura in gură. Dar poți cand le răspunzi sa-i păcălești sa mai afle ceva. Întrucât unii nu mai au nimic de pierdut, orice încercare le-ar putea face bine.
La asta mai adaug si modul de rahat in care poate fi predată materia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adminilor le greu/ nu pot/ nu vor sa faca diferenta in a oferi indrumare si face tema.Din pacate.
Le mai usor sa stearga tot ceea ce legat de teme, in loc sa,, cerceteze '' despre ce e vorba.
Probabil fetele care se ocupa de asta sunt foarte tinere.
Scoaterea unei categorii nu duce la lipsa intrebarilor aferente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Atunci nu-s buni de admini.
Urmatoriii.

| ALGator explică (pentru anonim_4396):

Calitatea de admin necesita alta pregatire decât cea de IT-st. Dacă însă se face confuzia asta se afectează calitatea serviciului oferit.
Un exemplu de calificare pentru admin ar fi filosofie-sociologie-filologie plus devotament și voință de a-si construi rolul.
TPU e un sait bun dar se remarcă totuși obsesia de a dirija vizitatorii pein printr-un regulament cam rigid, corecturi forțate, izolare de feedback-uri.
Merge și așa...