| Andrei9923 a întrebat:

Vreau să imi calculez singur punctajul la evaluare si mai am o singura intrebare : daca pentru cuvantul aparea am scris ca sinonim se zarea, este bine? Se punctează sigur /nu se punctează, sau depinde corector?

8 răspunsuri:
| Tudor123123 a răspuns:

Se zarea=se vedea deci nu

| MariusFD96 a răspuns:

Nu cred ca este bine. "Se zarea" ar fi sinonim pentru "se vedea". Iar pentru "aparea" erau sinonime: a rasari, a se ivi, a se arata. happy

| Alexa1234a a răspuns:

Depinde ei îți dau un sfat calculează dar mai taie din puncte deoarece cred că ar fi mai bine ca tu să crezi că iei 8 și să te trezesti luni cu 8, 40 decat să spui că iei 8, 50 și să iei 8, 30.
Așa fac eu deoarece am dat-o în bară din cauza emoțiilor (și la vreo trei chestii am scris inițial corect și am tăiat înlocuind cu un răspuns gresit)

Cred că o să iau opt... SPER măcar atît.

Tu poate iei 10, succes la matematica

| Ralukafay a răspuns:

Eu am scris ca sinonim la cuvantul asta 'iesea', acum depinde de corectori, de cum se sfatuiesc ei si care este baremul.

| Ralukafay a răspuns:

Tu ai foaia aia de la examen cu subiectele? Daca da, trimite-mi si mie, te rog frumos o poza cu subiectele la http://www.fb.com/AncaSorrana.Multumesc!

| Alexa1234a a răspuns (pentru Ralukafay):

Ancaram

Și eu amam scris la fel deoarece credeam că sinonimul trebuie să fie un singur cuvânt

| IoanaIova50 a răspuns (pentru Alexa1234a):

Heii. Daca am scris corect toate la evaluare si am subliniat titlul "ploaia" poate sa mi-o anuleze?

| Ralukafay a răspuns (pentru IoanaIova50):

Nu stiu si eu ma gandeam sa subliniez titlul ploaia, dar nu am facut-o de frica sa nu se considere semn.