| Andreiu68 a întrebat:

Acum 3zile am fost la un gratar cu familia.Acolo erau vr-o 20 de oameni 30+ de ani maxim45.Cei mai multi sunt de 38 si un de 23 prieteni de-a lui tata si de-a mei.(prietenii lui tata sunt si ai mei si ma inteleg vorbesc si beau)Tata a zis daca nu beau si eu niste bere.I-am spus dupa ce mananc. Dupa ce am mancat, eu impreuna cu 2prieteni de-a lui tata am inceput sa vorbim si sa bem.Am baut aproape 2, 5 litrii de bere singur si nici nu eram ametit si deodata vine tata imi ia paharul de bere de pe masa si pleaca cu el si imediat mama mi-a facut semn sa nu mai beau.Atunci prietenii aia doi au zis da ce parinti ai ma asa in gluma si nu am mai bout. Acasa tata si mama mi-au facut morala mau usor cu bautura ca stii ce ai patit ultima oara (ultima data acum 7luni tot cu baietii aia 2am baut impreuna 7 bidoane de bere 2 sticle cu vin cotnari xl visinata aproape 1litru 0, 5litrii de rachiu ) (praf eram)Atunci parintii nu au observat cat am baut ca erau cu treaba pe la bucatarielaughing) si stateau de vorba si nu era cu ochii le mine si bineinteles ca mi-a fost rau si am dat la rate de 4 ori.Ce le-as putea spune ca sa ma lese sa beau mai mult si sa nu imi eie paharul si sa zica stop ca ma fac de ras acolo in ghimele.As putea sa ii zic beau cat vreau ca ma opresc cand ma ametesc sau ceva(. MENTIONEZ CA IS COPIL MIC( AM DEBEA 16 ANI) si nu beau decat o data la saptamana cu prietenii aia la gratar si merg si cu familia si beau o cantitate de bere 4-5litrii doar eu singur fara sa am nimic.Acum prietenii aia nu is,, betivi,, sa stee toata ziua in baruri. Unul e patron si altul de 23 de ani e student anul 2la nu stiu eu ce. Stiu ca o sa ziceti si lucruri rele uniihappy Astept sfat/propunere in privinta :ce ke-as putea spune sa ma lasa se beau fara sa imi zica ei stop! si parere de varsta si cantitatea si de cate ori beau eu

34 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca o tii asa cu bautura iti garantez ca iti va distruge viata. Exemple sunt multe asa ca daca nu ma crezi cauta pe internet povesti ale alcoolicilor sau cauta pe TPU intrebari ale copiilor cu parinti alcoolici.

| KodrutZ a răspuns:

Mai bine ai invata sa scrii ca acusi dai bacul. In alta ordine de idei, sub 18 ani legal vorbind nu ai voie cu alcool. La americani nu au voie pina la 21, in caz ca nu stiai. Parintii tai sint foarte ok, nasoi ar fi fost sa nu te mai lase sa te machesti deloc, daca tu nu ai frina. Nu te opresti cind ai tu impresia ca te ametesti, ci inainte de pragul la care stii tu ca te ametesti de obicei, daca tot te dai asa de experimentat.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

De unde ai scos-o pe asta ca nu ai voi cu alcool pana la 18 ani?
Si la americani depinde, nu in toate statele e la fel.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Din buzunar am scos-o. Ce, crezi ca la tine in judet ai voie de la 6 ani in sus? Poate sub forma de tinctura... Uite aici: http://blidaru.net/varsta-legala-de-consum/

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai normal ca din 'buzunar' ai scos-o, sper ca ai citit linkul ala.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Se pare ca tu nu l-ai citit. E ilegal in Romania sa consumi alcool sub 18 ani, punct.http://www.consuma-responsabil.ro/etapele-vietii/alcoolul-si-copiii

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

1. Primul link spune exact asa "Cred ca stiti ca in ROMANIA nu aveti voie sa cumparati bauturi alcoolice daca nu aveti 18 ani…"
Unde spune ca este interzis consumul sub 18 ani?

Al doilea link, nu are nicio sursa oficiala. Asa imi fac si eu un site in care se spune ca este obligatorie consumarea unui litru de vodka pe zi de la varsta de o luna.

Vreau un link oficial.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Legea 61/1991 modificată şi republicată:
ART. 3*)
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:

21) desfacerea, comercializarea şi consumul băuturilor alcoolice în locurile publice, la intrarea în curţile şi în interioarele lor, cum sunt: spitale şi alte unităţi sanitare, centre de plasament al minorilor, unităţi şi instituţii de învăţământ şi educaţie, lăcaşuri de cult şi instituţii religioase aferente cultelor care interzic consumul băuturilor alcoolice în practicarea religiei respective, pe trotuarele sau aleile de acces ale acestora;

22) servirea cu băuturi alcoolice, în localurile publice, a consumatorilor aflaţi în vădită stare de ebrietate, precum şi a minorilor;

23) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări şi aeroporturi, de stat şi private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spaţii special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentaţie publică şi turism, cum sunt: restaurante, baruri şi discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârşire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;

- Decizia CNA privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizualului--Monitorul Oficial 250/02.03.2006- despre:
- difuzarea de spoturi publicitare pentru alcool în care apar minori;
- publicitatea (directă sau indirectă) la băuturile alcoolice spirtoase în cadrul programelor radio şi TV în intervalul orar 06.00 – 22.00

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa, si unde exact se prevede ca nu ai voie sa consumi alcool daca ai sub 18 ani? Se prevede ca nu ai voie sa consumi in anumite locuri publice unde adultii au voie, atata tot.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Ia uai si fa-te lemn cu fiecare ocazie, unde vrei. Viitor de aur, tara noastra are. Da' nu baga ca o fata fricoasa, trage bine la masea, fii curajos, macar sa crapi acuma in plina glorie. O sa fie vreo 2-3 care sa isi aduca aminte de tine.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Acum incepi sa schimbi topicul dezbaterii, de la "nu e legal" la "nu e bine"...

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Nu e legal sa cumperi sub 18 ani alcoo. DE NICAIERI. PUNCT. Ce mai vrei? Daca cumpara tac-tu si iti da, sa fie sanatos. Crezi ca mie imi iese ceva daca te conving ca nu e legal sa bei acuma? Baga in tine, crapa mai repede, ca si-asa e suprasolicitat sistemul de sanatate si asigurari sociale de de-astia care stiu ei mai bine...

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu exista nicio lege in Romania care zice ca este ilegal sa cumperi alcool daca ai sub 18 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Sigur, nici tigari. Nici cianura sau arme de foc. Astia crezi ca scriu de nebuni pe sticlele de bere si nu numai? http://www.desprealcool.ro/ - oare nici astia de la Ursus nu stiu ce e cu ei?

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cum ziceam, nu este ilegal sa cumperi alcool (sau tigari) sub 18 ani. Armele de foc si substantele priculoase au alt regim.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

OK, deci traiesti pe alta lume. Sper ca are culori mai frumoase decit asta in care traim restul. Te invidiez, sincer.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, eu traiesc in lumea reala, si, spre deosebire e tine, am si habar, cat de cat, de legile tarii in care traiesc.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Interesant linkul, dar poti te rog sa-mi spui unde zice ca cumpararea de catre minori este ilegala?

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

PE TOATE DRUMURILE! In legea de fata, punctul 6. Vrei cam multa mura in gura...

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

In DOCul ala, zi ce articol si ce paragraf din el, sa ca sa stiim ca vorbim despre acelasi lucru.

| sofisis a răspuns (pentru Radu284):

Ba da. Exista lege care spune ca minorii nu au voie sa cumpere alcool. Nu se refera la sanctiuni asupra minorului ci asupra celui care comercializeaza dar in caz de ceva, vor raspunde legal parintii tai si vor fi trasi la raspundere pentru ca tu cumperi alcool.
Intr-adevar Romania NU are limita legala pentru consum, ceea ce mie personal mi se pare o tampenie. Ar trebui pusa ca in SUA, 21 de ani.

| Radu284 a răspuns (pentru sofisis):

Nu, exista lege ca nu ai voie sa vinzi minorilor, nu ca ei nu au voie sa cumpere. E o mica diferenta.

Cat despre limita de 21 ani, mi se pare nazism. Am voie sa mor pentru Obama, dar nu am voie sa beau o bere?

| sofisis a răspuns (pentru Radu284):

E dusa la extrem.dar vezi bine si la noi cati oameni mor din cauza alcoolului. Fie ca sunt pustani teribilisti care se urca la volanul bolidului si pierd controlul si mai omoara pe cate cineva, fie ca e nea Gheorghe la crasma, se imbata si isi aduce aminte ca Gigel i-a furat o gaina acum 15 ani si ii da cu toporul in cap.
Ideea e ca alcoolul nu e bun. Si incepe totul de la un pahar, doua cand esti tanar.

| Radu284 a răspuns (pentru sofisis):

Pai si de ce sa nu interzicem masinile atunci?

| sofisis a răspuns (pentru Radu284):

Pentru ca o masina, condusa corect si atent are mai putine sanse sa te omoare. Alcoolul are ca efect diminuarea capacitatilor de gandire si pierderea reflexelor....practic te tampeste.

| Radu284 a răspuns (pentru sofisis):

Si alcoolul, consumat atent, fara sa-l abuzezi, are foarte putine sanse sa te omoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bv, felicitari ai niste parinti iresponsabili iar tu esti un caz pierdut, nici nu imi imaginez ce o sa se intample cu tine cand ai sa ai liber la bautura.

| VerdeLila a răspuns:

Cam mult alcool pentru creierii tai de 16 ani.
Parerea mea e sa bei o bere la masa la gratar si cam atat, pentru complezenta, pentru pofta, pentru ce vrei tu. Dar nu le amesteca cu vin si tarii. Tu cand ajungi de varsta lor, posibil sa bei mult mai mult alcool decat beau ei acum. Ai grija de viata ta, cum ti-o organizezi!

| KodrutZ a răspuns (pentru VerdeLila):

Mdah, amestecatul bauturilor e cea mai proasta chestie posibila. Foarte putini au organismul capabil sa reziste la combinatii multiple fara sa decarteze mai devreme sau mai tirziu. Personal vorbind pot ingera uneori cantitati care pe altii ii baga in coma rapid, insa evit consumul de alcool uneori si cu lunile, iar cind e sa imi dau in petec... ei bine, evit si asta. Am facut-o de citeva ori, si acum se mai povesteste la intilniri cu amicii cum pot sa sfidez legile fizicii si fiziologiei si sa nu cad/decartez cind sint lemn de-a dreptul cu 1 litru de palinca si 2-3 de bere/vin combinate la bord, dar nu imi fac din asta un titlu de glorie. E bine sa iti cunosti limitele si sa stii ca te poti controla in cazul in care careva intentioneaza sa te bage sub masa sau chestii mai nasoale, dar e cea mai mare prostie sa iti faci din asta un obicei.
P.S. La 16 ani mai bagam cite o bere sau cite un paharel de vin cu ai mei, uneori cite un pic de tarie ca si medicament, dar nu a fost vreodata cazul sa imi ia ei paharul de la gura...

| VerdeLila a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta e ideea, pentru ca e mult sa ceri de la un adolescent sa se controleze..prea mult. La ei e mai bine sa previi decat sa combati.
Ma rog, daca am invata toti din sfaturi, acum am fi toti perfecti. Uneori nici din propriile greseli nu invatam!

| KodrutZ a răspuns (pentru VerdeLila):

Cred ca la adolescenti functioneaza cel mai bine puterea exemplului aplicata cu tact si intelepciune in copilarie. Eu nu l-am vazut pe taica-meu pilit decit o singura data, iar cind ai mei fumau cu careva ma cocosam de ris, ca ei nu sint fumatori si pufaiau la panarama. Plus de asta, mi-au pus o tigara in bot cind eram mic (vreo 5-6 ani, cred) si mi-a fost aia de ajuns cit sa tin minte ca e no-go treaba asta. Bine, intre timp am mai pufait citeva pachete (discutam de citeva pachete de-a lungul a vreo 25 de ani aici) si niciodata nu m-a prins microbul. Unora le place sa inlocuiasca realitatea cu surogate gen droguri/bautura, eu am ajuns sa prefer realitatea, oricit de nasoala ar fi ea. Chestia e ca realitatea trece si se schimba in bine mult mai usor decit se poate transforma dependenta in starea de normalitate pe care o ai inainte de a ajunge la punctul respectiv.

| BornToBeLoved a răspuns:

Lasa alcoolu omu nu te ajuta la nimic. Mai ales berea... Ocupa te si tu de un sex ceva

| AnaCool120 a răspuns:

Las-o mai moale laughing