Anna
| Anna a întrebat:

Acum ceva timp(vreo 2 ani) am citit cartea "cele 5 limbaje ale iubirii" si a fost o adevarata provocare pentru mine.Fiecare dintre noi avem limbaje diferite.Limbajul partenerului poate fi diferit de limbajul tau.Pentru o comunicare eficienta, profunda si autentica, intr-o relatie este esential sa stii sa-i vorbesti partenerului pe limbajul lui. Cele 5 limbaje ale dragostei sunt: 1.Cuvintele de incurajare, 2. Timpul acordat, 3. Darurile primite, 4.Serviciile,5.Mangaierile fizice. Spre exemplu, principalul meu limbaj sunt cuvintele de incurajare urmat de timpul acordat si mangaierile fizice.Care crezi ca este limbajul tau? Dar al partenerului?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

-timpul acordat
-mangaierile fizice
-cuvintele de incurajare

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu zic ca intr-o relatie de durata toate 5, pe rand, primeaza. Depinde de situatie, de locul si de nevoia fiecaruia. Pentru ca la o zi de nastere nu poti sa vii cu cuvinte de incurajare - "Lasa iubito ca la anul n-am sa uit sa-ti iau ceva!" - in loc de un dar cat de mic.
Nu poti sa cumperi nici un dar (sa te scapi) cand omul de langa tine are nevoie de un umar de sprijin, de incurajare la greu...
Timpul acordat - in limita timpului disponibil, dar trebuie sa fie zilnic - nu o data la saptamana.
Serviciile - sunt extrem de importante - si trebuie sa fie de amandoua partile (Daca eu fac mancare - el face curat... happy
)
Cat priveste mangaierile... Cred ca pentru toti e clar - daca nu exista se raceste relatia.
Da, eu cred ca intr-o relatie de durata sau care isi doreste sa fie de durata trebuie sa "coexiste pasnic" toate 5 fara lupte pentru intaietate.
La noi, cel putin, asa a fost si este.

| Dl.Inginer a răspuns:

Cred ca limbajul meu este "mangaierea fizica" apoi timpul acordat.

| Mya a răspuns:

Pentru mine, darurile primite sunt cele 5 rolling on the floor

Glumeam! Timpul acordat, urmat de...

darurile primite! laughing

| christian a răspuns:

1.cuvintele de incurajare
2.atingerile fizice
3.serviciile

| pep a răspuns:

Empatia, spre cunoasterea supremei iubiri : iubirea agapica.

| SimpleSergio a răspuns:

Cam greu sa fac o lista happy.primul cred ca ar fi timpul acordat... urmat de mangaierile fizice (care transmit la randul lor...limbajul trupului ) happy cuvintele de incurajare...darurile.si in cele din urma serviciile!happy...succes si o zi buna va doresc!

| nolimits a răspuns:

Cuvintele de incurajare si mangaielile fizice sunt principalele la mine... si le folosesc si pe celelalte si inspre deosebire de altii nu ma schimb cu timpul. Nu-mi place sa ma gandesc dupa cativa ani ca la inceput le foloseam mai des

| diavolitza a răspuns:

Pt partenerul meu sunt Cuvintele de incurajare. cand vrea sa ma invite in oras si asteapta "nu" eu ii zic hai curaj curaj laughinglaughing

| G_6716 a răspuns:

Am citit si eu cele 5 limbaje ale dragostei la adolescenti de Gray Chapman e foare frumoasa chiar ti-o recomand

| mihaela4ever a răspuns:

Limbajul meu: cuvintele de incurajare, timpul acordat, mangaierile fizice, serviciile, darurile.
Limbajul partenerului meu este acelasi.