Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 26 de ani, muncesc, am un salariu, dar tot nu sunt mulțumită. Părinții mei sunt despărțiți tata nu dă niciun semn de viață, mama e plecată în Italia nici măcar nu ținem legătura.
Deocamdată stau la bunica mea.
Nu pot să mă descurc singură și imi e frică de singurătate.
Dacă i se întâmplă ceva bunicii mele, ce o să fac?
Nu am nici măcar un prieten, mă tot gândesc la viitor.
Cum să îndrept situația asta? Vă rog sa-mi dați câteva sfaturi

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are colegi, nu prieteni.
Prietenii adevărați sunt rari, asta, dacă întelegi profund, sensul cuvântului "prieten". În viață te poți atașa de mulți oameni, dar pe parcurs ajungi să-i triezi și să-i lași alături, doar pe cei care merită cu-adevărat. happy

38 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i ti faci un prieten, printre colegii de munca ai incercat? Nu i ti place de nimeni? Sau deja ai pus ochii pe unul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca termenul "indreptat" nu este cel mai potrivit. O duci bine nu? Totul este bine. Doar ca te simti singura, trebuie sa gasesti activitatea si persoanele care sa nu te mai faca sa te mai simti asa.

Nu trebuie sa iti fie frica de singuratate, de ceea ce iti este frica, nu scapi (desi scapi tongue ). Nu poti sa iti faci cativa prieteni si eventual o persoana apropiata alaturi de care sa stai, sa glumesti si sa va spuneti toate gandurile? Sigur este cineva care ar putea sa te asculte. Nu trebuie sa iti fie frica, lucrurile se intampla in ordinea in care trebuie sa se intample. Nu trebuie sa te gandesti la ce este mai rau.

Daca se intampla ceva rau cu bunica ta... trebuie sa treci mai departe. Da, parintii tai au plecat, lasa-i plecati, acum stii ce sa nu faci cand o sa ajungi parinte. Lasa persoana veche din tine si descopera persoana noua, una care radiaza de fericire si care se simte bine, indiferent ce ii se intampla. Distreaza-te si aduna in jurul tau acele persoane care impart aceleasi pasiuni ca tine. Persoanele care se aseamana... se aduna, dupa cum stii zicala. Tu doar sa fii deschisa si pregatita de acele momente.
Si citeste asta, poate te ajuta sa scapi de frica de a pierde (povestea cu maimutele m-a uimit oarecum): https://succesdublu.ro/7-pasi-de-a-scapa-de-frica-de-a-nu-pierde/

Sfaturi... strict practice, nu prea putem (sau cel putin eu) sa iti dam. Doar sa fii deschisa si sa te bucuri de orice moment din viata, asa nu o sa ratezi absolut nimic din ceea ce conteaza pentru tine si ceea ce trebuie sa ti se intample.
Da, singuratatea poate sa fie chinuitoare, te mananca din interior si pune stapanire pe tine sub forma de depresie. Insa nu trebuie sa lasi sa se intample asta, trebuie sa fii puternica. Trebuie sa incerci "detasat" sa gasesti acele persoane langa care te simti bine, sigur sunt pe langa tine, doar ca nu le vezi, iar cele mai multe vin din momentele neasteptate (care sunt si cele mai bune momente).
Si vezi daca poti sa schimbi ceva la tine, in mai bine, ce faci in timpul liber? Ce nu faci? Ce ti-ar placea sa faci? Ce pasiuni ai? Descopera-te mai mult, apreciaza-te mai mult, iubeste-te pe tine in primul rand.

Stiu ca o sa reusesti, ceea ce ne propunem cu adevarat sa facem, aia o sa facem. Mult succes si zile frumoase (pe care o sa le ai) iti doresc ^_^

| Violleta2022 a răspuns:

Momentan sa stai cat mai departe de lume, ca sa nu iei covid si sa-i imbolnavesti bunica, ca o poti pierde.
anul asta este de sacrificiu!
De la anul iti faci palnuri, duap ce dispare covidul. Tot atunci poti sa-ti cauti si prieten si sa-ti faci planuri de viitor.
intre timp, stai in casa, protejeaza-te, gateste cu bunica, faceti prajitri, citeste, fa ce vrei fiindca vine o vreme cand nu vei ami avea atata timp liber.

| mihai69 a răspuns:

De ce nu te poți descurca singură la 26 de ani?!? eu aveam doi copii la vârsta ta... și nevastă-mea era cu doi ani mai mică decât mine!

| GabiDumitrescu a răspuns:

E traditionala metoda, dar exista forumuri gen RoPortal pe care poti gasi oameni faini cu care pur si simplu sa stai la povesti. Sau... desi foarte greu, sa cauti pe aplicatii gen Tinder persoane cu care pur si simplu sa stai de vorba.

| Frank51 a răspuns:

Refuz sa cred ca nu ai prieteni.

| Panamax a răspuns:

Frica este dusmanul tau nr 1.
Regula nr 1 nu exista reguli.
Bunica ta poate sa faca Covid si sa-i treaca in 5 zile, tu poti s-o mierlesti din prima.
Nu poti fugi la nesfarsit de virus.Mai devreme sau mai tarziu o sa-l iei de unde te astepti mai putin.
Daca nu ai prieteni este strict vina ta.Esti prea selectiva.
Poti sa faci treaba si cu deastia care nu sunt de nasul tau.

| Cksihja a răspuns:

Dacă nu ești mulțumită cu ce ai acum, atunci nimic no să te mai mulțumească, vezi că bărbații fug de femeile care sunt mai mereu nemulțumite.

| NoisyLight a răspuns:

Cine te cunoaște aici? Nimeni!
Nu aici găsești răspunsul corect. Acel răspuns corect poate veni doar de la tine.

Bula
| Bula a răspuns:

Situatia o poti indrepta doar daca te deschizi din "colivia" ta, spre restul lumii.
Pana atunci stai in inchisoarea in care te-ai inchis singura.

| Crackman a răspuns:

Stai linistita ai nevoie de multa vointa si putin noroc.
Ca sa iti indrepti situatia ar trebui sa iti cauti de munca pe un domeniul menit studiilor tale pe care le-ai facut.
Ca si prietenii poti incerca la munca, grupuri de voluntariat, teatru, partide politice.
Este important sa gasesti persoane compatibile cu tine, un iubit ( sot ) ce cauti de pe acum sa va ajutati amandoi sa treceti mai usor prin asta.
Deschisul unei afaceri este iesit din fiscutie mai ales in timpurile astea, acum personal nu am trecut prin asa ceva dar pot sa iti zic ca am plecat de la 0 cu prietenii. Gasesti persoane cu interese comune.

| StrongHeart a răspuns (pentru mihai69):

Tu o intrebi de ce nu se poate descurca singura ca tine cand tu aveai doi copii si nevasta, deci nu erai singur, dar ii spui ei de ce nu se descurca singura. Puteai sa ai si zece puradei, cand esti singur e mult mai greu sa te ocupi de toate.Problema ei e singuratatea.

| Frank51 a răspuns (pentru floresdemayo):

Stai ca nu m-am prins, cine se mai ataseaza in ziua de azi de prieteni? Cred ca toata lumea a patit sa fie dezamagit, ar fi prost sa puna botul a doua oara la vrajeli. Prietenii din ziua de azi sunt pentru perioade scurte de timp, asa ca sa nu te plictisesti singur si atat, nimeni nu a zis ca trebuie sa fie o prietenie ca in filme, pentru ca asa ceva e SF.

Esti prea cam prea increzut/a si asta iti aduce si tie doar hate, no offence.

| Vântulalb a răspuns:

Ai 26 de ani. 26, nu 16. Ar trebui sa fii pe picioarele tale, sa te descurci singura, nu sa depinzi de cineva. Si "prietenul" ala ce ti-ar face? Inteleg ca tu numesti "prieten" un iubit. Prietenia este cu totul altceva. Realizezi ca tot tu va trebui sa tii gospodaria? Ba chiar pentru 2. Vei munci si pentru el. Trezeste-te si fii mai realista.

| mihai69 a răspuns (pentru StrongHeart):

OK, poate nu e chiar aceeași situație. Dar până la 26 și cei doi copii, am trăit și m-am descurcat chiar singur timp de câțiva ani. Și chiar și pe urmă, eram cumva tot singur, că nefasta era la facultate și apoi a plecat la repartiție etc. Nu știți voi din astea...

| Freya1 a răspuns:

Cel mai important lucru e sa iti asiguri locul unde sa stai. Vorbeste cu bunica ta ca daca in caz ca pat este ceva sa nu te lase in strada, ca prieteni, iubiți si descurcatul vine de la sine.

| Jouliete a răspuns:

Sa inteleg ca nu ai un salariu bun dar te straduiesti. Un sfat ar fi sa cauti si alte joburi care sa fie platite mai bine ca poate nu se stie si chiar gasesti totusi. Si apoi sa incerci sa strangi in fiecare luna adica sa pui bani deoparte pentru vremuri grele spre exemplu daca s-ar imbolnavi bunica ta, ca sa o poti ingriji. Înteleg că te simti singura si oarecum ti-e dor de perioada cand parintii aveau grija de tine fiindca e greu acu sa te întretii singură. Dar nu te simti asa, acu cel mai important e sa fi curajoasa si sa tii piept greutatilor, si vei vedea ca viitorul nu va mai fi chiar asa de greu, dar trebuie sa rezisti acum mai mult ca oricand. Cu cat te gandesti mai mult ca prezentul e rau cu atat îti va parea mai rau decat e in realitate, iar asta nu te ajuta, trebuie sa traiesti cu speranta ca lucrurile se vor rezolva si sa nu te dai batuta, doar asa vei reusi.

| StrongHeart a răspuns (pentru mihai69):

Aa,asta e altceva, trebuia sa spuneti asa.

| StrongHeart a răspuns (pentru mihai69):

In ziua de azi tinerii se casatoresc destul de tarziu comparativ cu generatiile de inainte.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Poate e urata de nu are sau fricoasa sa nu prinda un betiv. Ca sant destule haimanale fara stapan... omul bun adica ea prinde un violent si un tip serios nimereste o curva... viata imputita ce sa-i faci

| mgtow a răspuns:

Ideal ar fi sa muncesti in strainatate iti cumperi un imobil si te intorci in tara. Dupa faci vrute & nevrute.

| Sofer a răspuns:

Fă-ți un prieten.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Problema e PERCEPTIA SINGURATATII. De cele mai multe ori modul in care reactionam la starea de fapt a lucrurilor tine de PERCEPTIE, nu de modul in care acele lucruri sunt. Starea de fapt e impartiala. De exemplu, un ciine latra linga mine. 1. Haha, ce amuzant e ciinile ala. 2. Vai, daca ma musca, daca fac rabie, DACA MOOOOR?
Inca un exemplu si ma duc - incerci sa ajuti o gagica cu un bagaj, te refuza politicos. 1. C&rva naibii, crede ca vreau sa i-o trag si nu ma lasa macar sa o ajut cu bagajul ala! 2. Mama, ce misto, o femeie independenta. Jos palaria pentru norocosul care a tras lozul cistigator!

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa ajungi sa cunosti o meserie din care sa poti sta singura pe picioarele tale. Adica trebuie sa iti continui studiile in cariera care te atrage.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te muti in chirie. Din ce punct de vedere nu te poti descurca singura? Daca ai venit sigur te poti intretine.
Uite ma aflu intr-o situatie asemanatoare : am plecat de "acasa" am stat in chirii, pana am adunat ceva bani si mi-am luat o "garsoniera"-la pret de o masina medie. Incat sa am ceva peste cap. Si probabil nu iau mai mult ca tine, poate mai putin.
Parintii mei sunt la fel mort sau tin legatura numa de formalitate, familia indiferenta/straina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să cauți un prieten, asta în primul rând.

| Dana2103 a răspuns:

Doamne,stai linistita. Imi poti scrie daca te simti singura. Nu te panica! Nu te gandi la viitor. Poate o sa dea si parintii tai semne in curand

| StoianEmecio12 a răspuns:

[Nume] Stoian Troian
[Mobil] 0721 371 906
[Nume] Edi
[Mobil] 0730 261 886
Suntem jucatori fornait si suntem foarte buni va dam izi siton docs
daca sunteti smecheri si stati in calarasi haideti sa ne batem ca va rupem fata de aurolaci
Suntem Mafia Bombonici si va dam la bot

| CONTSTERS2131243 a răspuns:

Are colegi, nu prieteni.
Prietenii adevărați sunt rari, asta, dacă întelegi profund, sensul cuvântului "prieten". În viață te poți atașa de mulți oameni, dar pe parcurs ajungi să-i triezi și să-i lași alături, doar pe cei care merită cu-adevărat. happy