Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 26 de ani, muncesc, am un salariu, dar tot nu sunt mulțumită. Părinții mei sunt despărțiți tata nu dă niciun semn de viață, mama e plecată în Italia nici măcar nu ținem legătura.
Deocamdată stau la bunica mea.
Nu pot să mă descurc singură și imi e frică de singurătate.
Dacă i se întâmplă ceva bunicii mele, ce o să fac?
Nu am nici măcar un prieten, mă tot gândesc la viitor.
Cum să îndrept situația asta? Vă rog sa-mi dați câteva sfaturi

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are colegi, nu prieteni.
Prietenii adevărați sunt rari, asta, dacă întelegi profund, sensul cuvântului "prieten". În viață te poți atașa de mulți oameni, dar pe parcurs ajungi să-i triezi și să-i lași alături, doar pe cei care merită cu-adevărat. happy

38 răspunsuri:
| NicAndrei a răspuns:

E simplu, cu ce te ocupi?

| Ronald7 a răspuns:

Daca ma alegi pe mine de iubit nu mai ai treaba garantez

| DeyCj a răspuns:

Încearcă să legi prietenii cu colegii de muncă, să socializezi cu oameni pe internet, nu se ştie poate găseşti şi oameni care te vor ajuta.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS
Singură nu eşti.Deja ai un prieten.Pe mine happy. Vorbesc serios.

| Mike123456 a răspuns:

Tot ce pot sa-ti recomand este sa gasesti un psiholog si sa faci cateva vizite la acesta. Te poate ajuta sa iti schimb perceptia legata de viitor, cel mai probabil ai un blocaj si acest blocaj nu te lasa sa mergi mai departe, sa fii fericita. Am gasit o carte pe care intentionez si eu sa o cumpar, se numeste "Secretele intregii vieti", si sunt sigur ca te va ajuta sa-ti schimbi perceptia asupra vietii. Nu este cartea mea, asa ca nu saruti oameni buni pe mine ca nu-mi fac publicitate, doar vreau sa ajut. Iti voi lasa un link de unde iti poti comanda cartea: https://www.trezireaspirituala.ro/? gclid=Cj0KCQiA8dH-BRD_ARIsAC24umbqaQbYtINATgHra8I-D787jB7ukqxn6xXK8-PfBBOBA3d0U_uMcngaAhDcEALw_wcB. Eu unul am auzit numai lucruri bune despre ea si te ajuta sa scapi de aceasta frica pe care tu o detii. Bafta si sper sa iti gasesti fericirea!

| Mosotti a răspuns:

Pai sfatul meu este destul de simplu, sa iti vezi de viata ta, sa iti cauti un iubit ca doar sun n care te-ar place (daca arati okey), si sa iti vezi de treaba, fa o familie si gata, esti tanara, ai 26 ani, nu 50 ca sa zici ca au intrat zilele in sac.

Si daca nu ai ocazia asa simplu, intra pe un site de matrimoniale unde sunt n barbati, si incearca sa iesi cu cine-ti place mai mult, dupa ce discutati cateva zile pe net, adica nu stai 100 ani acolo ca e non sens, facem schimb de poze si aia este, deci sansele-s mari.
E potrivit bine, nu este, urmatorul.
Cate cazuri n-au fost asa! Si a iesit bine, ca asa nepotrivit poate fi oricare si din real, tot oameni sunt si aia de pe site.

Aia care zic ca e prostie pe net, nu arata deloc atractivi si nu au succes, dar nici in real nu prea au, e altceva. Sau stau pe net 100 de ani, nu dau poze, si cand se afla cum arata, se intoarce treaba.

Uite un exemplu, www.matrimonial.ro, asta e mai serios, platesti abonament, dar barbatul care te place, ca sa ia contact cu tine trebuie sa plateasca 300 lei pe langa abonament! Deci nu se prosteste un om care trebuie sa dea atatia bani.
Chiar prietenul meu a facut asta si maine se intalneste cu o tipa in vederea unei relatii, daca el la 42 ani a mers inainte, tu la 26 de ce nu?
Asa ca nu-ti mai face atatea probleme.
Daca vrei gratis este www.matrimoniale.ro, deci cu e la sfarsit.

Altceva, de ex pe https://singlebell.net, te inscrii, sunt intalniri reale cu 11 barbati si 11 femei sau online acum, se platea 60 lei pe chestia asta si vb 11 minute cu fiecare, daca va placeati, bifai pe formular si a doua zi firma iti dadea datele de contact, tot asa, ieseati si vedeai ce iese!

Lasa frica ca moare bunica, ca aia e firesc la un moment dat, nu mai depinde de asta, ia-ti zborul in viata ta.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am zis, sa-si gaseasca un iubit, i-am zis si cum se face, sa-si faca viata ei, ca prietenii vin si pleaca. Si daca va fi sa dea de un prieten/prietena vine in mod natural sau nu vine.
Frica aia trece de la sine daca isi schimba modul de gandire, nu are treaba ce scriu altii, niste retete care nu pot fi generalizate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Da. La modul de gandire m-am referit si eu happy