| Rayssa2000 a întrebat:

Heii TPU… Sunt intr-o situatie disperata si nu stiu ce sa fac, am nevoie de sfaturi. Mama mea a murit de cand aveam 14 ani, am ramas cu tatal si cu fratele meu. Fratele a plecat in strainatate dupa moartea mamei si nu s-a mai intors nici macar odata, e plecat de atatia ani si nu prea vorbeste cu noi. Aici vine partea care efectiv ma terifiaza! Tata are pe cineva, o femeie, nu o cunosc si se pare ca a inlocuit-o pe mama cu ea. A plecat pur si simplu de acasa si nu se mai intoarce. Se fac in curand 3 luni de cand este plecat. Este la ea. Femeia are copii si el s-a mutat cu ea, cu familia ei. Mie nu imi raspunde la mesaje si nu a mai dat pe acasa deloc, nici macar sa vada ce fac, daca am nevoie de ceva, nu stiu cum sa dau de el, nu imi raspunde la mesaje si la apeluri, am nevoie de el, abia ma descurc, am ramas cu bunicii care sunt foarte in varsta si nu vreau sa ma gandesc cat mai este pana raman fara ei si ce voi face. Am un loc de munca, dar este IMPOSIBIL sa ma descurc cu un salariu de 2.000 de lei, sunt atatea nevoi in casa, plus ca eu imi strangeam banii pentru a face ceva pe viitor, ca am realizat ca sunt singura si nu prea o sa ma ajute nimeni, iar acum nu mai pot pune nici un ban deoparte, stau pe loc efectiv. L-am sunat pe fratele meu, i-am scris, nu raspunde, nu il intereseaza, tata nu raspunde, alte rude nu am, nu are cine sa ma ajute, ce sa fac? Sunt singura, frica mea cea mai mare asta a fost, sa nu raman singura dar de cand a murit mama s-a destramat tot. Ma gandeam sa plec in strainatate dar unde si cum? Ajutor va rog! Eu nici macar nu mai pot gandi si vreau sa primesc sfaturi intelepte de la persoane mai in varsta sau serioase va rog nu radeti sad AJUTOR

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E greu la casa sa faci fata de una singura, nu esti trecuta in acte nu o poti vinde ca sa iti cumperi o garsoniera sau apartament in alt oras. Munca ai, o scoti la capat tu. Nimeni nu te ajuta, strainatatea ar fi buna daca nu ar fi UE, tarile membre UE nu trateaza asa bine imigrantii majoritatea ii considera mana de lucru ieftina. Elvetia ar fi o idee buna de emigrare sau Finlanda dar trebuie bani un servici asigurat acolo si limba straina

| Rayssa2000 explică (pentru mgtow):

Cati bani imi trebuie sa plec? O sa strang si sa plec acolo, ca aici in Ro nu cred ca ma pun pe picioare vreodata, alta solutie nu am, dar cam cat am nevoie? Ma gandesc sa muncesc 5-6 ani prin strainatate si sa vin acasa, sau chiar acolo, sa imi deschid o afacere si o casuta mica dar imi e tare frica daca ma pacalesc cei de acolo, sa lucrez pe putini bani si apoi sa nu mai am nici cum sa plec. sad

| mgtow a răspuns (pentru Rayssa2000):

Vreo 4000€ ajung. Discuti cu o firma de acolo direct cum am facut eu, dat telefon vorbit engleza si valea in Anglia direct. Nu agentie nu romani nici imigranti intermediari.

| Crescent a răspuns:

E foarte urât ce a făcut familia ta. Pe frate poate îl înțeleg, cu toate că putea să răspundă la telefon, dar tatăl tău e complet nesimțit, scuze.
Nu prea ai ce sa faci in situația asta. Adică e clar că nu te ajuta nimeni și ești pe cont propriu.
Ar trebui să găsești alt loc de muncă. E dificil