| Cristina788 a întrebat:

Am copilărit la bunici intr-o casă oribilă, iarna inghețam de frig, ardea soba o dată la 3 zile, părinții mei erau în Germania la muncă, anul trecut au venit si au cumpărat un apartament dar s-au intors in Germania.

Acum stau la bloc si e mai bine, lucrez prin apropiere.
La bunici nu mă simțeam bine.
Acum la bloc confortul fiind lux... mă ajută să fiu fericită? O să scap de depresie? Sau nu are legătură cu asta?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de spus dacă o astfel de schimbare poate să aibă un impact pozitiv sau nu asupra vieții tale. Omul își face norocul cu mâna lui.

Faptul că ai trecut prin anumite situații nefericite atunci când erai la bunici, probabil au favorizat această neplăcere, apariția depresiei.

Nu luxul te scapă de depresie, ci faptul că ai făcut o schimbare și poți începe din nou, de la 0. Mulți nici nu au șansa asta. Părinții tăi au depus efort să cumpere acel apartament, însă au fost nevoiți să plece. Începe de aici. Ce simți? Identifică cauza și încearcă să vorbești cu cineva despre asta.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu decizi daca va avea efect, sau nu.
Eu zic ca e importanta mutarea asta, ai parte de confort, si iti poti gestiona timpul liber oricum doresti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu totdeauna condițiile, standardul de viață are conexiune cu depresia și generează cauzalitate directă. Sunt și milionari care suferă de depresie și boschetari fericiți.

| mihai69 a răspuns:

Condiții mai bune de trai, o viață relativ decentă și regulată ar trebui să te ajute să ieși din depresie.
Dar e foarte indicat să cauți și ajutor specializat - mergi și la un psiholog.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu un psiholog! Depresia nu se vindeca singura ca o intepatura.

| Anonima163333 a răspuns:

Mergi la psiholog ca sa scapi de depresie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa scapi de depresie trebuie sa iesi si sa socializezi! sa intalnesti oameni, sa ai viata sociala, sa mergi la petreceri, sa iti faci un iubit samd.

| Daz01 a răspuns:

Socializează, fă-ți o relație și găsește-ți noi pasiuni.

| Catrice a răspuns:

Depresie ca ai stat câțiva ani într-o casa veche cu soba? Hai ca asta e noua laughing

| KiduIcs a răspuns:

Dacă locuiești singura îți sugerez sa îți iei un animal de compania, in cazul in care nu esti alergică la par sau altele, cu siguranta te va face sa te simți mai bine, încearcă sa faci activități care te relaxează, ieși in parc, pictează, savurează cafeaua dimineata pe balcon cu muzica ta preferata și in cazul in care deții permis de conducere și autoturism, fa câte o plimbare singura, oprește-te intr-un loc in natura și bucura-te de orice te înconjoară, sper sa fii bine!❤️

| aneliram a răspuns:

Poaibil, daca nu te simtei bine acolo, depresia de obicei are mai multe cauze, de ce nu vorbesti cu un psiholog.

| mgtow a răspuns:

Mai bagi un madular franar in pat si trece amagirea vietii

| cristimihailov a răspuns:

Depresia e ceva intre alegere si boala.

Daca te gandesti pe partea ca inca puteai fi la bunici, s-ar putea sa fii fost o depresie acuta.

Cauta-ti si tu un prieten si niste amici si vedeti-va mai des.

Depresia ta este in legatura cu parintii, timpul pierdut, sentimente trecute, etc?