| Sara a întrebat:

Am cu prietenul meu o relatie ft frumoasa de un an si ceva. si ne gandim la viitor. El doreste sa plecam in strainatate la fratii lui, sa ne facem un viitor acolo.Insa parintii mei, is de parere ca bine sa imi fac facultatea aici, si sa urmez o cariera in psihologie, acesta fiind si visul meu de mica. Insa pe de o parte ma gandesc ca nu voi castiga destiu bani sa ma intretin din asta si ar fi bine sa plecam acolo crying ce e de facut. Ar fi sa aleg intre bani, dragoste si placerea de a avea o cariera de exceptie in ceea ce imi place aici. Nu ma gandesc sa fac psihologie acolo sad cred ca stiti voi k in afara munca e grea si de obicei nu faci ce it place. Ce e de facut? Imi puteti da un sfat?

Răspuns Câştigător
| lili24 a răspuns:

Parintii tai au dreptate. nu esti casatorita cu el, daca sa zicem prin absurd mergeti in strainatate sa lucrati si va certati (nu stii niciodata ce au barbatii in cap), ce faci, s-a dus si viitorul de care vorbesti, ramai in continuare in strainatate? Sau in cazul mai rau apare un copil intre timp, ce garantie ai tu ca te ia de nevasta sau ramai cu copilul si el ca toti barbatii in astfel de cazuri, da bir cu fugitii. In strainatate daca nu ai studii superioare, nu sti o limba ca lumea, dai la lopata, asta vrei? Stai acasa si fa-ti facultatea, te mai maturizezi in timp, sa ai bani nu vad cum fara o cariera, numai daca faci trotuarul(nu te jignesc dar in Rom asta e). Dragostea e oarba, acum cind esti tinara si poate la prima iubire nu vezi decit mierea de deasupra butoiului, dar cind se termina si dai de..., te gindesti ca mai bine asculta-i sfatul parintilor. Ai grije, ei sunt trecuti prin viata, sfatul lor valoreaza milioane, nu le da cu piciorul, barbati sunt pe toate gardurile, dar timpul din tinerete in care nu ai nici o grije(barbat, copil, servici, mincare, cumparaturi, etc)nu te mai intilnesti cu el niciodata. P. S. Cele mai mari certuri si neintelegeri sunt intre neamuri, asa ca sa ai in vedere ca viata printre neamuri nu e usoara, tu inca nu esti nimic pentru fratii lui, stai si judeca si tu ce e mai bine pentru tine.

14 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Esti pe muchie de cutit Greu de dat un sfat e bine sa ti asculti parintii si sa faci ceea ce doresti o cariera sau mai bine zis trebuie sa te poti intretine. daca alegi sa mergi afara atunci adio facultate si mergi sa cistigi bani dar e bine sa te gindesti sa nu fii pacalita .stii dragostea e oarba e bine sa te mai gindesti... mariatta o sa tot fii dar nu ti ignora familia te rog iti sp o mama care e mult prea suparata pentru acest motiv,,,, mi-e greu sa ti sp sper ca ai inteles

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ia lucrurile incet. Puteti merge impreuna acolo (sa va strangeti niste bani), apoi sa reveniti in tara iar tu sa-ti faci facultatea si sa-ti implinesti visul.
Cu totii avem vise si vrem sa le vedem aidoma...

| ViVi a răspuns:

Trebuie tu sa alegi unde te trage inima. poti sa faci acolo studiile de psihologie.eu am visu asta sa ma fac psiholog si am 14 ani imi place sa ajut lumea
happy nu stiu ce sa iti zic acum eu zic sa iti faci studiile in romania macar ai o cariera si esti acasa la tine acum cum vrei dar daca iubitul tau te lasa happy ai sa regreti ca nu ai o meserie si ai pierdut timp
gandeste-te unde te duce inima happy
o zi buna

| valy a răspuns:

Daca il iubesti si vrei intr-adevar un viitor alaturi de el si el e acelasi parere...eu as spune sa te duci cu el...intemeiati-va o familie...ca poate nu stiu...se poate intampla chiar daca faci acea facultate sa nu reusesti sau poti sa reusesti...dar...gandeste-te putin...ar cam trebui sa alegi...intre visul tau...si un baiat care poate nu mai este altul ca el...trebuie sa intelegi ca in viata pierdem multe si vise si multe chestii.asa ca ai putea sfatul meu...sa pleci cu el...sa iti intemeiezi o familie...si iti spun ca ai sa fii mai fericita

| www a răspuns:

Aveti o relati foarte frumoasa ok. Dar nu sti ce se poate intampla, eu zic sa faci facultatea si vezi dupa daca pleci sau nu in strainatate cu prietenul tau.

| Notme a răspuns:

Eu iti propun ceva: dc nu merge el in strainatate la fratii lui si tu ramai aici sa faci facultatea? Daca chiar va merge bine atunci o sa ramaneti impreuna. o sa va vedeti in vacanta sau oricand este posibil. Alta posibilitate ar fi sa faci facultatea la distanta, cunosc o fata care a decis sa vina in Spania sa stea cu prietenul ei dar ea continua sa faca facultatea iar cand trebuie sa dea examenele se intoarce in tara.
Eu nu sunt de acord sa pleci in strainatate. uite in ce criza suntem! Decat sa pierzi sansa de a invata si de a avea o cariera(plus ca este visul tau) pentru a venii aici sa lucrezi din greu pentru mancarea de zi cu zi...Gandeste-te ca este in joc viitorul tau, pentru ca este posibil sa mergi in strainatate si acolo sa nu merg lucrurile cum ai visat si sa apara neintelegeri, certuri.(sa nu ne gandim la vreo despartire!)
Eu ti-am dat un sfat, acum tu faci cum crezi ca este mai bine. Succes!

| sese a răspuns:

Fa ce vrei dar hotararea ia-o dupa terminarea/obtinerea unei calificari superioare.Marja optiunilor este mult mai mare.
PS. o prietena a terminat medicina, ceva mai special, imunologie; cum statul roman nu i-a putut da un post pe masura pregatirii si specializarii dupa mai bine de 1 an i s-a raspuns din State unde a primit o bursa pe 4 ani din care 2 in Japonia acum fiind medic imunolog in Philadelphia(culmea ca mai era o fata tot romanca acolo si ajunsa in acelasi mod acolo). Afara se plateste foarte bine(peste 4-5000 euro) pentru calificari superioare insa neaparat limba vorbita si scrisa.

| girlxx21 a răspuns:

Trebuie sa stii daca el merita sa faci pasul asta...sa nu te trezesti acolo fiind doar "la picioarele" lui. Facultatea o poti face si acolo de ce nu? Acolo esti asigurata de un servici bun + salariu bun nu ca la noi happy. Parintii tai probabil se gandesc si la ce se va intampla acolo cu tine...isi fac tot felul de ganduri si pe de alta parte nu vor sa te stie departe de ei.au fost invatati cu tinehappy

| ciumpi a răspuns:

Daca ai stofa de psiholog ar trebui sa stii ce este de facut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti continui studiile si in strainatate.insa inainte sa faci asa ceva, trebuie sa te gandesti foarte bine la ceea ce doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci sa-ti faci o cariera si in strainatate, de ce nu? Doar tine cont de faptul ca trebuie sa muncesti de 10 ori mai mult ca aici, sa dai tot ce ai mai bun din tine ca sa-ti fie recunoscute intr-o zi meritele(fiindca chiar daca tu te acomodezi, tot straina ramai, pentru ei, care locuiesc acolo si s-au nascut acolo).

Imi imaginez ca daca prietenul tau vrea sa te ia cu el acolo, are din ce sa te intretina, tu neavand inca servici.Gandeste-te ca depinzi de el, daca ai tai nu te sustin financiar, in caz ca pleci.

Ca sa impaci pe toata lumea, poti face primul an aici, in tara, apoi sa incerci sa obtii o bursa, asa te-ai scos, nu-ti mai trebuie sume mari pentru facultate.Intre timp, mai vorbesti cu parintii tai, sa-i convingi ca tu asta iti doresti, sa pleci si asta te-ar face fericita.

Inainte de toate, trebuie sa stii foarte bine tu, tu ce-ti doresti, de fapt? Nu te grabi, fa o lista cu avantaje si dezavantaje in ambele situatii, si daca pleci si daca nu, pana ajungi la o concluzie.Succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu acum, iti doresti sa fii cu el... Este bine dar, parca lipseste ceva! Scoala, studiile tale, pentru a-ti urma visul; pentru a putea fi oriunde pe picioarele tale. Orice s-ar intampla in cele strainataturi, tu ai avea o calificare, te vei simti in siguranta, nu vei fi nevoita sa depinzi de nimeni. A pleca departe, bazandu-te doar pe iubirea de acasa, de familia lui nu mi se pare potrivit. Tu trebuie sa te gandesti: ce iti doresti cel mai mult, ce implica hotararea ta, cum ai putea sa ai ce doresti dar un pic mai tarziu si in siguranta, cata independenta doresti sa ai, etc. Parerea mea este ca poti munci orice in strainatate, dar daca ai de acasa o calificare inseamna mult si, mai inseamna si sansa de a-ti gasi ceva in domeniul tau, cu timpul. Sa te arunci in lumea larga, de pe bancile scolii, departe de parintii care te-au protejat pana la majorat, fara avantajul unor ani de studentie in care, pe langa cunostiintele de specialitate, acumulezi experienta de viata, mie mi se pare riscant si mai mult, sansa de a nu mai studia niciodata, de a renunta la visul tau, de a accepta greutati pentru care nu esti pregatita si eventuale surprize neplacute. Gandeste-te bine! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea..este ca dk ai ocazia sa mergi..dute....ca in tara asta nu ai nici un viitoar

| loredana11 a răspuns:

Daca il iubesti si tii la el te duci cu el .si poti sa te inscrii la o facultate la fara fregventa aici in romania si stai dincolo si muncesti si vi odata sau de doua ori pe an sa-ti dai acele examene.si intr-un final inpaci pe toata lumea.si pe parinti si pe prietenul tau si pe tine.