| elcosmin a întrebat:

Am luat 5 in simulare, iar daca afla mama o sa se supere pe mine si o sa-mi faca scandal! La simularea trecuta am luat 6, nu mi-a zis nimic dar nici incantata nu era, iar acum ea are asteptari mai mari de la mine! Adevarul e ca eu am invatat liric si a picat epic, dar chiar si asa, nota 5 e o nota foarte mica. Sfaturi? Cum ar trebui sa procedez sa nu se supere? Ca eu mai am timp sa invat.

Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

Am fost in situatia ta si in generala, si in liceu.In ambele am luat note de 5 si chiar de 4 si 3 la simulari, iar la examenele adevarate am avut media peste 8.Nu prea ai ce face in afara sa minti, ceea ce nu iti recomand pentru ca poate afla notele adevarate si va fi mai rau.Eu iti sugerez sa ii spui, va face scandal, si eu m-am certat cu parintii o gramada la simularile din generala si liceu, dar daca inveti si la examen vei lua note bune, va fi totul ok. Oricum, cat scandal poate sa iti faca? Se va lua de tine cateva zile iar dup-aia o sa ii treaca.Si incearca sa inveti pentru notele de la scoala.Macar daca vede ca ai note bune la scoala, se va mai linistii.

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu ai cum sa procedezi, spune-i cat ai luat si pune-te pe invatat. Daca e asa cum zici si poti mai mult o sa ii demonstrezi la evaluarea aia serioasa.

| sierra1 a răspuns:

"Cum ar trebui sa procedez sa nu se supere? Ca eu mai am timp sa invat."

bine te-ai gândit: invață că-ți faci bine

| Andreeush a răspuns:

Îi spui adevărul și îi promiți că pe viitor vei învața mai bine.

| deeeaqq a răspuns:

Lasă ca trece repede=)

| Adda0513 a răspuns:

Ai luat ceva note mari de curând? Dacă da, poți să îi zici de ele și să strecori pe acoloși nota de la simulare. Iar dacă e să îți spună ceva, atunci promite-i că vei învăța mai mult data viitoare și alte promisiuni legate de școală. Vezi tu. Eu una așa aș proceda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai luat binisor

| Anonim98373 a răspuns:

Fa curat sau ajut.o la ceva pana in punctul in care e fericita dar ai grija sa nu pari suspicios si in momentul in care e fericita spune-i adevarul

| IIIshaneIII a răspuns:

Cred ca voiai sa spui,, am invatat liric si am picat epic,,

| Andreea930 a răspuns:

Unde ai văzut nota de la simulare? Nu se afișează pe 29 martie?

| Timidul1 a răspuns:

Frate uite care e metoda mea, de ex. am luat 4 la mate, ma duc ii cumpar ceva frumos sau nu stiu fac curat spal vasele etc.si dupa ii dau vestea, daca ii faci ceva frumos inainte nu o sa mai fie suparata rau pe tine, P.S sper ca te am ajutat BAFTA!

| CarpeDiem2004 a răspuns:

Eu iti propun sa fi sincer cu mama ta, simularile nu au mare importanta, chiar deloc. In plus simularile anul acesta au fost foarte grele, asta se deduce si din sondajul ca doar 38% din toti elevii au luat peste 5 la simulare (mate).
Nu ai motiv sa te stresezi. examenul este mult mai usor decat simularea. happy

| AlexandervB a răspuns:

Pleacă de acasă laughing

| danaieladaniela a răspuns:

Spune-i adevarul, cred ca ar fi mai bine ca dupa se supra si te cearta
pe viitor eu zic sa inveti o tara mai mult
BAFTA!

| Țoglă a răspuns:

Tot va trebui să afle într-un final, chit că se supără sau nu.