| ParvuMaria a întrebat:

Am o mică mare problemă cu o colegă, pentru că eu o consider colegă si o tratez de la egal la egal, desi îmi este subordonată din punct de vedere ierahic.
Uneori simte să mă tragă la răspundere, alte ori face niste remarci care nu își au rostul.
Deranjant este că o face și de față cu restul angajaților.
Cand am încercat să îi spun că pentru mine nu este ok ce face și că nici nu e treaba ei să facă observații impertinente, a început să plângă și să spună că i se face rău și că nu este apreciată pentru ceea ce face.
I-am rapsuns că ar fi culmea să apreciez că se bagă în niste lucruri care nu o privesc și mă mai pune și în știați stânjenitoare.
În continuare face aceleași lucruri, pare că mai rar, dar nu s-a dezis de comportamentul acela în totalitate.
Sunt eu prea empatică și nu vreau să o fac să se simtă rau de aceea pun aici întrebarea aceasta și aștept să mă lumineze cineva cum aș putea șa o fac să înțeleagă fără să ajungem în punctul în care să se simtă victimă.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punct de vedere, acea colega atat ierarhic cat si profesional ar trebui pusa la punct pentru ca este o persoana toxica.
Ma gandesc in felul urmator cum ar fi in armata, ca un simplu soldat sa isi faca de ras locotenentul, de fata cu ceilalti? si sa mai si scape basma curata

Este vorba de ierarhie si serviciu, nu este nici macar despre a fi sau nu empatici, colega ta fie are probleme de natura afectiva fie joaca teatru, astfel ca de fiecare data iese din incurcatura apeland la tertipuri femeiesti de genul plansului si implicit al regretului, faptul ca nu invata din greseli denota ca este slaba in materie cenusie sau duplicitara...nu stiu daca alte persoane ar mai acorda atatea sanse unei subordonate dar in fine.
Ar trebui sa intelega ca una este la serviciu si alta daca ati iesi la o cafea sau v-ati vedea la mall intamplator.
La serviciu daca se comporta urat fata de tine iti pune la indoiala priceperea si stapanirea de sine in fata colegilor tai si asta poate fi mai dureros decat insasi insubordonarea in sine.

Ma bucur insa ca ai un caracter placut si nu ti s-a urcat sefia la cap asa cum se intampla in cazul multora!

| MarianWLF a răspuns:

Probabil are trasaturi narcisiste facand din ea centrul atentiei si victima in orice situatie, sunt lacrimi de crocodil, din moment ce se intampla des mai ales in prezenta ta inseamna ca are un anumit nivel de invidie la adresa ta, ori de natura profesioala, ori personala, poate te vede fizic mai frumoasa decat e ea, sunt N motive dar pe scurt "nu te inghite", nu se va potolii cat timp sunteti in acelasi loc.

| dullcat a răspuns:

Eu consider ca genul acesta de persoana va face pe victima indiferent de situatie.Adica, mna, cred ca se intelege de la sine, altfel nu incepea sa planga si sa intoarca totul asupra ei, de parca ea este panseluta ranita aici, ei i s-a facut o mare nedreptate.E frumos ca ai bun simt, insa cu astfel de persoane este nevoie sa scazi putin procentul si sa mai lasi nesimtirea sa isi faca loc, chiar daca in general nu esti asa.In locul tau as merge direct la HR.Bafta!

| LoveSleep a răspuns:

Apeleaza la un barbat. Oricum, e nebun ala care a pus femei singure pe un departament. Ce fiasco.

| Rienmedire a răspuns:

Daca isi depaseste atributiile si te ataca in continuare ii poti spune sefului