| loving2008 a întrebat:

Am o poveste de viata trista.Eram o familie cat de cat ok pot sa zic pana cand fratele meu a cunoscut-o pe EA.Aceasta ea m-a jignit cum nu am fost jignita niciodata bineinteles ca nu am putut sa ma abtin mai ales ca eram mica de ani.Eu am inceput sa il urasc pe fratele meu pentru ca el stia ca EA ma jignea si nu facea nimic.Tot eu eram de vina.Nici macar parintii mei nu faceau nimic.La mine in casa cand venea ma calca in picioare.Toata lumea tacea, chiar si eu.Azi nu mai pot. M-am saturat sa suport batjocura iubitei lui.Si pentru ca azi m-am revoltat toata lumea mi-a sarit in cap.Sunt jignita si amenintata de fata cu mama mea, care nu face decat sa le ia lor apararea.Fratele meu? E un om care a ajuns sa faca hepatita din cauza bauturii. Iubita lui? O fata care la 15 ani umbla din floarea in floare si mintea pe la sectiile de politie ca a fost violata.Chiar ea cu gura ei povesteste ce facea pana in 15 ani.La 15 ani ea s-a mutat cu fratele meu.Cand a intrebat-o bunica ei de ce s-a mutat cu el la o varsta ea i-a raspuns ca nu poate sa stea fara barbat. Ei sunt foarte perversi, sunt niste oameni care umbla dupa pomana.Acum sunt invidiosi pe mine ca am luat permisul si au facut scandal(el si-a pierdut permisul din cauza bauturii iar ea nu a reusit sa il ia inca). Mama e genul de om care vrea sa fie admirata de lume.Nu o intereseaza daca un om face compromisuri sau nu.Imaginea conteaza pentru ea.Fratele meu si aia sunt prefacuti si se dau pe langa mama.Acum au pretentia sa plec din casa ca cica el a muncit aici cand era copil iar eu nu fac altceva decat sa stau pe mess(am 19 ani, sunt a 12 a). Mamei ii place de ei pentru ca sunt perversi.Pentru ea asa e omul perfect.Eu nu pot sa fiu asa.Sunt genul de om care nu suport sa mi se incalce teritoriul.Acum parca sunt in plus in casa asta, mai ales ca mama nu a zis nimic cand fratele meu a zis ca e casa lui. Tata e plecat in afara dar oricum mama il prosteste.Mereu se intampla asa.Nici nu stiu ce sa fac, nu mai suport situatia asta(care tine de mult timp). Singura persoana pe care o am acum e prietenul meu.As vrea ca dupa bac sa ma mut la el dar as vrea sa fac si facultate insa nu vreau sa ma intretina el.As vrea sa imi gasesc un loc de munca pe baza diplomei de liceu(sau de bac daca i-au bacul)si pe diploma de ECDL.Credeti ca pot face si facultate si sa am si loc de munca? Fratele meu nu m-a batut insa de fata cu mine bate apropouri la mine si isi face semn cu "maimuta" lui ma jignesc(dar cica vorbesc intre ei). Prietenul meu nu ma ia de aici pentru ca nu vreau eu.Sunt clasa a 12 a si aici unde sunt e un liceu foarte bun, profil bun.Incerc sa stau aici pana dau bacu. Exista si alta "iesire" din problemele astea?

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Din nefericire, familia nu ti-o poti alege, cu ea te pricosesti, buna, rea, cum o fii ea! Esti destul de mare ca sa poti in curand sa-ti iei soarta in propriile maini. Termina liceul si cu diploma de ECDL te poti angaja mai usor decat daca nu ai avea-o si poti sa faci si facultate. Poate ca ar trebui sa consideri ca stai in gazda, nu la tine acasa, si sa nu-i mai iei in seama cand te streseaza. Teoretic este mai usor decat in practica.Luptele dintre frati sunt dureroase. Faptul ca zice ca e casa lui, este o fantasma de-a lui, ca legea va dreptul egal la amandoi. Dar ar fi mai bine sa te distantezi intr-un mediu mai putin ostil ca a poti sa inveti si sa iti continui viata asa cum ti-ai dori. Insa...asa cum iti spuneam, familia este crucea pe care trebuie sa ne-o ducem fiecare din noi, dupa cum ne-a blagoslovit Dumnezeu! Buna sau rea!

| mgtow a răspuns:

Gagica lu fratetu ar trebui dusa la padure si acolo sa-i dai cu parul pana ii da sangele pe gura hija de puta ce e. Mai incolo o sa pleci cand trece criza pana atunci suporta ca mai tarziu tu o sa iesi in avantaj

| Hannibal_8732 a răspuns:

Sa-i **** in gura pe toti

| Dutzulescu a răspuns:

Poti sa lucrezi si sa faci si facultate.Eu am facut asta cat am fost student.Pana atunci trebuie sa fi tare.Cunsoc un caz similar, o persoana foarte apropiata. Multa bafta la tot ce faci/bac.

| simonna a răspuns:

Dumnezeule e cea mai trista poveste de viata nu stiu ce sa spun decat sa inveti foarte, foarte bine
sa iei bacul cu medie, mare si intri la bac la buget sa nu fii nevoita sa mai platesti taxe si intre timp poti sa iti iei o slujba cu jumatate de norma sa te poti intretine ti-as recomanda ca facultate farmacia eu am 16 ani si vreau sa urmez farmacia e foarte greu dar daca ai ambitie ai sa reusesti si tu ai nevoie de foarte multa ambitie.Succes

| micutzagirl a răspuns:

Sincer, nu cred ca exista alta sansa de scapare. ignora-i. stiu ca e greu, dar nu ai ce face. dupa ce iei bacul, te muti frumos de acasa (cu prietenul daca e totul ok, singura in caz contrar), dar MUTA-TE NEAPARAT! cu BAC-ul luat si cu dimploma de ECDL poti sa te angajezi lejer. Si dupa ce ai plecat de acasa, daca mama ta, fratele tau sau maimuta lui te mai cauta, sau te mai jignesc, te duci la politie si faci plangere!

| friday a răspuns:

Ce pitipoanca si-a gasit fratele tau. Chiar imi pare rau pentru tine, si pentru el, aia o sa il distruga.
Chiar nu stiu ce sfat sa iti dau, ma mir ca ai suportat situatia asta atat timp.( daca spui ca ea nu a reusit sa ia permisul, si e de la 15 ani cu fratele tau, banuiesc ca acum are 18, sau peste 18).
Incearca sa mai suporti pana termini clasa a12-a si dupa te muti.

| loving2008 explică:

Iubita lu fratemeu are acum 20 ani.

| paul_7261 a răspuns:

Mai uimit cu povestea ta sincersadceva de genul am patit si eu dar cu bunica ca mama era in strainatate tata nu am dela 3 ani si am ramas la bunica asa asi batea joc de mine ma jignea cu vorbe despre mama (propia ei fica)si multe altele cand am ajuns la o vastra in care am stiu sa imi port capul pe umeri asta find la 14 ani eram altcumva mergem si lucram la un om si imi dadea bani si nu veneam toata ziua acasa doar seara cand dormeam eram mancat nu eram necajit si ciufulit(eu zic ca esti matura la ani care ii ai si ai putea duce o viata mai buna daca te-ai muta cu pretenul tau asta e sfatul meu sa te muti e cel mai buna solutie pentru ca si de acolo dela el poti veni la liceul respectiv nu e la mii de km de tine oricum si o sa fie foarte bine pentru tine o sa iti faci ceva in viata tu singura nu trebuie sa te ajute ei imi pare foarte rau ca propia ta mama lea ia tot lor apararea si asa fratele tau o sa asi daie seama ca nu a facut bine mai incolo putin o sa vezi si o sa zici bine a zis baiatul ala dupa ce o pierde pe pretena lui o sa asi dea seama si mai ales dupa ce te mutihappyfata e mica inca 15 ani daca da de altul mai... al lasa iti zic euhappyoricum eu zic ca tu nai un vitor langa ei vitorul tau nu e in mana nimanui e in mana ta si ar fi bine sa deschizi ochi mai tara pana nu e prea tarziu si maicata o sa asi dea seama cand te muti ori la mai batranete cand o sa ii zici si iti zic eu ca o sa ii para nespus de rau atunci(iti mai zic inca odata sansa ta de nu a fi in situatia asta si de a scapa de toate astea sa te muti cu pretenul tau eu cred ca ai o vastra la care nimeni nu poate sa te comande si nu mai esti o fetita de 14 15 ani poti sa iei singura decizi(eu am 18 ani fac chiar maine 19 si sunt cu pretena mea de 2 ani si daca as putea si maine mas muta dar... sper sa ca tam fost de ajutor si nu uita decizia o iei tu si pretenul tau nu mama si fratele tauwinking o zi frumoasahappy

| OurGeneration a răspuns:

Pai daca tot ai 19 ani, esti majora, iti poti lua alta casa unde poti sa stai singura...desigur,daca ai posibilitati.