| anku_4442 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani si ceva. Pot spune ca am trecut prin multe...multe certuri bla bla si de cate ori vroiam sa ma despart de el, acesta nu dorea.nu inteleg de ce oare? stiu ca inca il iubesc si poate as vrea sa il schimb dar nu stiu cum.help me.tnx

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

"Boala lunga, moarte sigura." De schimbat, nu il vei putea schimba. Caracterul omului ramane acelasi. Doar daca tu doresti sa iti schimbi opiniile si sa il accepti asa cum este si sa te obisnuiesti cu situatia. Ceea ce nu iti recomand. El nu doreste sa desparta de tine, ceea ce este si normal, intrucat are un simt al posesiei mai pronuntat si a facut din tine o victima. In mod sigur este foarte multumit de situatie. Daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa se manifeste cu totul altfel. Daca numai dupa doi ani se intampla asa ceva, imagineaza-ti ce se va intampla cand relatia va prinde ceva vechime. Esti prea tanara ca sa suporti asa ceva. Si gratis, pe deasupra. Eu te sfatuiesc sa stai de vorba serios cu el, si daca nu intelege cu cuvinte frumoase, atunci ia atitudine. Nu i-ar strica putin sa-si simta cutitul la os. Daca si dupa acest gest persevereaza in superficialitate, atunci deschide tu ochii bine. Nu-ti macina viata pentru nimic. Scuza-mi duritatea mesajului. Dar cateodata, cand rana este prea infectata, chiar daca nu poti anestezia total zona, trebuie totusi sa adopti o metoda chirurgicala. Initial este dureros, dar in timp va interveni vindecarea.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Chestia ca el nu dorea si tu da nu o inteleg. Nu mai vrei gata ai terminat-o, pa si pusi. O sa suferi un pic dar decat cu nervi si cearta mai bine gaseti altceva.

| Linda a răspuns:

Daca sunteti implicati sexual e destul de clar de ce nu a vrut sa se desparta de tine. Daca doi oameni nu fac ajustari unul de dragul celuilalt nu se iubesc.

| anna01 a răspuns:

Nu poti schimba un baiat, daca nu-l mai iubesti nu mai lasa relatia sa pluteasac in deriva, hotaraste-te. Daca esti dispusa sa dai o sansa relatiei, concetreaza-te asupra partilor lui bune pe care nu vrei sa le schimbi.

| Orannginna a răspuns:

Nu are rost sa incerci sa schimbi un om si nu mi se pare nici normal atata timp cat el nu doreste asta. Si ii dau dreptate lui @emanuellex, zicala lui e cat se poate de adevarata. De ce nu faci un inventar in sentimentele tale ca sa vezi care mai sunt inca acolo cu adevarat? happy

| psihox a răspuns:

Poate baiatul vede 1-2 sau mai multe calitati la tine pe care tu nu le vezi.

| ffy a răspuns:

Consider ca este vorba de obisnuinta, dara daca tu esti o persoana cu in caracter puternic poti renunta.Chestia asta cu schimbatul nu stiu cat vei reusi dar am inceredere in tine ca vei obtine ce vei dori

| irinelu_9484 a răspuns:

Anku daca il iubesti cu adevarat staruite sa-l accepti si intelegi asa cum este...schimbindu-l nu mereu vei obtine chiar rezultatul dorit...multa Baftahappy

| tntsirom a răspuns:

Dragoste cu de-a sila nu merge.Lupu cu naravavul la fel.
Deci daca vrei sa-ti continui viata in mod armonios las-l in plta Domnului si fa-ti viata cum iti place.Va fi un pic mai greu la inceput dar vei avea satisfactii maxime dupa...Bafta!
p. s. Tu esti cea care decide ce faci cu viata ta...

| myworldis5784 a răspuns:

La mine e aceeasi situatie, straniu dar chiar e la fel!
Si vreau sa iti zic ca daca simti tu ca iti va fi mai bine fara el atunci fa-o si nu mai sta pe ginduri, insa daca stii ca il iubesti cu adevarat si fara el nu vei putea atunci nu face o prostie...eu am renuntat de multe ori la el, insa dupa ceva timp am realizat ca nu imi mai pasa ca o sa fim sau nu impreuna pe viitor important este sa fiu fericita la moment! Bafta si stii fa tu cum e mai bine pentru tine
ASCULTA-TI INIMA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-l cu altul pentru ca el asa va fi mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa schimbi o persoana pentru ca asa vrei tu. Daca nu mai merge relatia, desparta-te de el.Nu conteaza ce spune el.Important e ca TIE sa iti fie bine. Insa mai gandeste-te. 2 ani inseamna ceva...

| khgfjv a răspuns:

Schimbarea trebuie sa vina si de la tine