| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat..sau de mai multe. Sunt cu cineva de 1 an si 8 luni si suntem logoditi. Ieri m-a sunat si mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca s-a plictisit de mine,ca nu il mai atrag fizic. Dupa mi-a spus ca vrea sa mai incercam dar sa schimb niste chestii la mine. Dupa ca nu are rost si mai bine sa ne despartim. In cele din urma mi-a spus ca totusi sa incercam pentru ca e greu. Nu mai inteleg nimic. El este cel care mereu face planuri de viitor,si eu, dar mai putin. De cand s-a angajat s-a schimbat. Are colegi in jur de 26 de ani. Mereu imi povesteste de relatiile lor. Cum au stat ei nu stiu cati ani cu niste tipe si s-au despartit de ele pentru ca s-au plictisit. Si acum imi face mie asta. Inca suntem impreuna. Mi-a spus ca el nu e pregatit pentru o relatie lunga,desi el a vrut sa ne logodim. Mi-a spus ca oricum nu o sa ne casatorim. Si totusi spune ca ma iubeste. Imi e foarte greu,il iubesc,sufar. Mi-as dori sa pun pur si simplu punct relatiei,dar nu pot,il iubesc totusi. Toata perioada relatiei noastra a fost perfecta,au fost si certuri ca in fiecare relatie,dar s-au rezolvat. Sunt atat de confuza. Ma simt tradata. Nu vreau sa il mai iubesc,dar nu stiu cum. M-am saturat sa plang,sa ma consum. Stiu ca nu este vorba de alta fata. Vreau sa ma despart de el. Dar gresesc? Nici nu stiu cum ar trebui sa trec peste o despartire. Deja ma simt devastata,am trecut prin atatea momente impreuna incat imi este foarte greu sa mi imaginez viata fara el sau alaturi de alt barbat. Nu ma simt foarte bine ca am scris toate astea aici,dar nu stiu ce sa fac,in momentul de fata nu pot gandi logic. Inima imi spune ceva, mintea altceva.

Răspuns Câştigător
| dadionetwothree a răspuns:

Of, greu. Draga mea, logodnicul tau este cam nehotarat in ultima vreme si cel mai probabil si influenta prietenilor a contribuit la asta. Incearca sa discuti cu el la modul cel mai serios si intreaba-l tot ce simte pentru tine in acest moment si daca vrea sa continuati relatia intr-un mod frumos. Daca nu vrea si este la fel de nehotarat, luati o pauza, dupa aceasta o sa vedeti daca va mai impacati si daca el chiar te iubeste, sau doar tu.
Este greu stiu, cel ce iubeste intotdeauna sufera. Dar pregateste-te si la un da ca raspuns, si la un nu. Este nespus de greu sa tii pe cineva langa tine daca nu vrea si acea persoana. La fel de greu este sa isi pastreze si interesul. Urat din partea lui sa iti ceara sa schimbi ceva la tine. Ti-as sugera sa nu te schimbi pentru nimic in lume, nici pentru iubirea pe care i-o porti, nici pentru ca asa vrea el, fa-o doar daca asa simti tu ca este bine.
Sa luam in calcul si varianta ca poate il sufoci. Daca el este mai distant fii si tu, daca se apropie, apropie-te si tu, nu ii sta ca un ghimpe in spate. Nu stiu ce alte posibilitati sa mai iau in calcul pentru ca nu stiu ce are el in minte si ce l-a facut sa isi piarda interesul. Cauta sa afli ce si-ar dori de la o femeie. Cum ai fost si cum esti acum de s-a plictisit, si diferite lucruri care te intereseaza pe tine. Cum am mai spus, poarta o discutie foarte serioasa cu el si vezi unde se ajunge. Daca nu e sa fie, nu merita sa suferi, fiecare pe drumul lui, Dumnezeu le face sa se intalneasca daca stie ca trebuie. Ai grija de tine si sper sa fie bine. Capul sus. Multa bafta!

| Allison314 a răspuns (pentru dadionetwothree):

Multumesc pentru tot!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu stie ce vrea.Pleaca urechea la niste asa zisi colegi binevoitori care ii dau sfaturi si care cred ca il ajuta.Dar este exact invers.Va strica relatia.Va trebui sa stati amandoi serios de vorba si sa hotarati ce veti face pe viitor.Succes.

| neutrino a răspuns:

Multumeste-i ca ti-a spus acum adevarul si nu mai tarziu. Drumurile voastre nu mai au nimic in comun.

| ywar a răspuns (pentru neutrino):

Yoi, cat adevar ai spus! Oare intelege ca ala s-o speriat de posibilitatea unei relatii serioase?

| ywar a răspuns:

Logodnicul tau e cam imatur si este foarte speriat ca in curnad va trebui sa isi asume responsabilitati de cap de familie. El mai vrea sa copilareasca, asta sa intelegi. De ce te superi? Ti-a scurtat fara sa vrea suferinta si a spus ca nu vrea cu tine pe acelasi drum... Este foarte simplu! Ii clar pentru el ca alaturi de tine se va plictisi si va trebui sa isi asume si responsabilitati in afara de confortul unei relatii.
Ganduri bune si reda-i libertatea! Odata ce incoltesc astfel de ganduri intr-o relatie s-o dus totul de rapa!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Poate că partea bună a acestei situaţii este că aceste lucruri au ieşit la iveală acum şi nu după căsătorie, deoarece ar fi fost mult mai complicat.

În ce priveşte confuzia în legătură cu ceea ce ai scris aici, nu crezi că în astfel de momente ar fi mai bine să te destăinui unui prieten în care ai înceredre şi care eşti sigură că va încerca să te înţeleagă?

| mircea22b a răspuns:

Baietii sunt dispusi sa astepte mai mult pentru perechea ideala. Daca te stresezi il poti pastra dar nu o sa se simta niciodata implicat 100%. Ceva de genul i-ti spune ca te iubeste si dupa ce merge acasa se intreaba daca intr-adevar asa e.