| claudiu152 a întrebat:

Am o sora de 2 ani si este foarte obraznica.
Ce trebuie sa-i fac sa fie mai cuminte?

Răspuns Câştigător
| lary589922 a răspuns:

Sora ta trebuie să ştie ca ai autoritate asupra ei, nu trebuie să o baţi, e suficient să nu îi dai mereu ce doreşti doar pentru ca e mai mică ajungând astfel să fie obraznică crezând ca totul i se cuvine. Nu ceda niciodată în faţă ei si nu ţipă la ea vorbeşte foarte serios si uitate în ochi ei dar dacă asta nu merge, mai scăpa si o palma laughing si eu am păţit acelaşi lucru deci ce ţi-am spus e din propria experienţă kiss

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O incui in camera ei si sa nu aiba la indemana obiecte ca sa le strice

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa fii tu un exemplu pentru ea.

"Fiţi cu băgare de seamă la tonul vocii la fel ca şi la cuvinte. - Nu lăsaţi nici un cuvânt iritat, aspru sau repezit să vă scape de pe buze. Nu vă pierdeţi niciodată respectul de sine prin cuvinte pripite şi necugetate. Daţi copiilor voştri un exemplu a ceea ce doriţi ca ei să fie... Să fie pace, cuvinte plăcute şi înfăţişare voioasă."

Sfaturi pentru o mama:
="Dacă rosteşti cuvinte amabile atunci când eşti iritată acest lucru va aduce soarele în propria ta inimă şi tu singură îţi vei netezi cărarea. O fetiţă de şcoală, a spus, ca răspuns la o întrebare: "Oamenii blânzi sunt cei care dau răspunsuri frumoase la întrebări grosolane.""
="Copiii tăi au pecetea caracterului pe care li l-au format părinţii lor. Cât de atent ar trebui să fie atunci tratamentul tău pentru ei! Cu câtă afecţiune ar trebui să-i mustri şi să le corectezi defectele! Tu eşti prea aspră şi exigentă şi adesea ai avut de-a face cu ei când erai iritată şi mânioasă. Aceasta aproape că a ros legătura de aur a iubirii care leagă inimile lor de a ta. Tu trebuie să întipăreşti mereu asupra copiilor tăi faptul că îi iubeşti, că lucrezi pentru interesul lor, că-ţi este scumpă fericirea lor şi că ai de gând să faci numai ce este spre binele lor."

Fata trebuie educata moral -sa invete sa asculte de cei mai mari din familie; dar sa fie invatata cu dragoste, si nu cu un spirit iritat si nerabdator. Ea are nevoie de exemple; si daca va vede ca voi cei din casa nu traiti dupa cum vorbiti, cuvintele voastre nu va vor fi de nici-un folos. Atmosfera din camin trebuie ea insasi schimbata daca vreti ca si altii sa fie schimbati. Fetita nu are nici o vina; vinovati de cresterea, temperamentul si caracterul pe care si-l va forma vor fi parintii si toti cei din casa ei. Formati-i un caracter frumos, si va veti bucura mai tarziu din partea ei de un caracter frumos; formati-i un caracter nerabdator si irascibil si va veti lovi de acesta mai tarziu. Un copil trebuie crescut in dragoste, rabdare si bunatate; nu in certuri, nerabdare si irascibilitate.

Daca veti depune eforturi in cresterea ei, veti vedea ca rabdarea si bunatatea pe care o manifestati fata de ea se va rasfrange si asupra voastra. Astfel se vor vedea schimbari si in caracterul vostru. Exista chiar si o vorba: "Cine face, lui isi face; cine da, lui isi da."
Spune-i mamei tale sa cumpere cartea aceasta: http://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Se merita pe deplin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu intelepciune si intelegere sa-ti impui respectul si sa o ajuti, energia si inteligenta sa le foloseasca in scopuri bune.munca,sport,preocupari in care sa se consume, si sa iasa ceva bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti iei o seringa si o ameninti.
Parintii tai trebuie sa o educe nu tu. straight face

| TPUuser199 a răspuns:

Are 2 ani, nu ai ce sa ii faci :3
Cand o sa mai creasca, o sa inteleaga, in timp ce tu o sa fii mai autoritar cu ea. dar acum este normal sa fie asa. prea multa energie.

| justsummer a răspuns:

Ar trebui sa intru duci un sistem de pedepse si recompense daca face ceva bine primeste o recompensa daca face prostii sta la colt sau pur si simplu o ignori o vreme pana nu-si cere scuze.

| AliMiha a răspuns:

Are 2 ani. ce vrei sa-i faci? Ce stie un copil la 2 ani? De abia vorbeste... O sa creasca si o sa se potoleasca. Nu are rost sa o pedepsesti, oricum prea multe nu v-a intelege din pedepse. Cand mai creste putin ii poti explica cu calm si cu rabdare ceea ce e bine si ceea ce nu e. Nu uita ca si tu ai avut varsta ei si cineva a avut rabdare cu tine!

| claudiu152 explică (pentru AliMiha):

E un bun raspns dar sa stii ca vorbeste si intelege destul de multe.Si in plus nu o pedepsim.Nu avem cum.

| RăducuBOX2014 a răspuns:

Pedepseste-o.

| cata81 a răspuns:

Are doar 2 ani si probabil este foarte rasfatata.Tot ce poti face e sa nu-i dai atentie atunci cind face prostioare, copii cred in general ca e amuzant ce fac ei si fac tot posibilul sa-ti capteze atentia...si mai e un truc, care uneori chiar functioneaza, atunci cand ea e obraznica imbratiseaz-o si spune-i ca tu o iubesti chiar daca e rea..crede-ma bataia, amenintarile si tipetele nu rezolva nimic niciodata, cu copii mici trebuie sa te porti ca si cum ai fi unul.

| Iacob_Delia_1985 a răspuns:

Da-i pe calculator sa se uite la Tom and Jerry, la mine funtioneaza Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iacob_Delia_1985):

Eu zic sa n-o lase pe calculator…
Nu stii cum-cand nu e el pe faza-isi face vreun cont pe-aici si ne pune niste intrebari de-alea de ne inchide pe toti…