| anonim_4396 a întrebat:

Am propus sotiei mele ca dupa divort sa se intoarca acasa impreuna cu fata noastra caci inca o iubesc foarte mult dar nici nu vrea sa auda asa nu stricam nici munca noastra de 20 de ani si o aveam alaturi de mine cum sa o conving ca e mai bine asa?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cu siguranta un motiv are, daca a plecat. Mai ales ca a plecat cu fata, si nu la alt barbat. Din cate stiu este ceva timp de atunci. Ai reusit sa faci o analiza a situatiei? Probabil ca s-a simtit prea constransa in aceasta casnicie. Incearca sa fii bland cu ea in cerinte si sa-i dai de inteles ca ii acorzi putina libertate. Trebuie sa o faci sa-ti inteleaga disponibilitatea si iubirea. Ori acestea doua se ofera cu tact, finete si sinceritate. In mod sigur iti trebuiesc argumente foarte solide, caci constat ca ea este foarte hotarata. Cea mai plauzibila motivatie ar fi viitorul fetitei voastre. In urma unui divort, copiii raman orfani de unul din parinti. Ori, pentru o crestere sanatoasa, fata voastra are nevoie de amandoi. Banuiesc ca are si o varsta la care trebuie sa-si cladeasca ea viitorul, bineinteles cu ajutorul vostru. Voi, ca parinti, trebuie sa treceti pe locul doi. Acesta ar fi un argument destul de solid, pe care il vei putea folosi in discutiile pe care intentionezi sa le ai cu ea pe viitor. Dar fa-o cu multa diplomatie. Trebuie sa-i dai de inteles ca tu esti primul care esti convins de aceasta necesitate.

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Pai ori divortezi ori o vrei linga tine. Motive sunt. ok ca sa aveti o relatie civilizata ca sa cresteti copilu e ok vb. va sfatuiti contribuiti si financiar amindoi dar.restul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca trebuie sa o convingi, viata de familie este destul de complicata si daca nu stii sa faci compromisuri si sa fii intelept totul se poate rupe la o simpla discutie.Vezi tu, de fiecare data intervine acelasi lucru, eu pot opina dar nu sunt in masura sa te judec nici pe tine si nici pe ea.Ar trebui sa va ascultam pe amandoi, nu numai pe unul.Vina este amandurora nu numai a unuia si cand se iau aceste decizii trebuie sa fim impartiali, nu poti tine cu tine, dar nici cu ea si invers, pot fi de acord cu tine dar si cu ea. E u cred ca trebuie sa nu te lasi influentat de nimeni si nimic, sa gandesti la rece si sa vezi in ce ati gresit amandoi.Sunt femei care se vaita de relatia pe care o au cu sotii iar prietenele din"prietenie"intretin conflictul. Cu barbatii se intampla la fel, isi gasesc un sprijin care intretine acest conflict. As putea sa te acuz pe tine ca nu ai fost un sot iubitor, ca poate ai jignit-o sau ca poate nu ai fost in stare sa o intelegi. Dar as putea sa o condamn si pe ea, ca nu a stiut sa te tina aproape, ca nu te-a iubit sau ca nu a avut grija de tine, dar as putea sa-i dau si dreptate. Spune am intr-un post mai demult ca cei care dau sfaturi si par intelepti sunt cei care de obicei nu sunt in stare sa isi rezolve problemele si sa stii ca asa este. Vor sa-i invete pe ceilalti ceea ce ei nu stiu sa aplice in viata de zi cu zi. Vorbeste linistit cu sotia ta, fara certuri, fara jigniri si incearca sa vedeti cum se poate repara relatia voastra, ca la inceput nu mai poate fi, aveti o varsta si necazurile si insatisfactiile amaresc relatia, dar ceva frumos tot poate exista.As vrea sa faci deosebire intre "sfaturile" virtuale si cele din viata reala, sunt total diferite si de cele mai multe ori nu sunt cele mai optime.Eu iti doresc liniste sufleteasca si sa ai puterea de-a fi intelept si de a recupera familia de care ai atat nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai nene ofera-i dragoste neconditionata si mai lasa naibii cea munca de 20, 50 de ani. O iubesti sau ti-e de munca?

| mikilaina a răspuns:

Te salut, dificila situatie si grea incercare!
Pentru inceput cred ca ar trebuie sa intelegi / sa intentifici adevaratele motive din cauza carora ati divortat, dar si acelea care o impiedica pe sotia ta sa se intoarca. Cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un terapeut, astfel vei avea siguranta ca procedezi cum trecute si vei gasiti resursele necesare pentru a o convinge pe sotie sa se intoarca. Eu personal sunt in terapie (din cauza unei despartiri care m-a zdrucinat puternic), dar pentru mai mult confort si confidentialitate urmez sedinte de terapie online pe topexperti.ro. Pe acest site am gasim un articol dragut care are legatura cu divortul. Ti-l recomand si tie, poate de ajuta in vreun fel.
http://www. topexperti.ro/experti/Delia-Ciobancan_396/articole/Dupa-divort-barbatii-isi-refac-mai-usor-viata-de-cuplu_451
Multa sanatate si liniste sufleteasca!

| lorycyka a răspuns:

De ce sa se intoarca acasa ca sa o bati iar? sa ne faci viata iar un calvar? asa o iubesti tu? tu nu o iubesti esti posesiv! daca nu mai vrea de ce fortezi omu sa vina? nici eu nici ea nimeni nu mai vrea intelege o data!