| TheJokkerYou a întrebat:

Aproape plang in fiecare zi pentru o persoana la care tin enorm de mult, si iubesc aceea persoana. Ce pot face ca sa nu mai plang? Oricat as incerca, nu pot. Asta inseamna ca tin la ea cu adevarat, nu? Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Plansul este o forma de "descarcare" psihica. Pur si simplu, te simti mai bine dupa ce ai plans. Strict biologic vorbind, reactia trupului este de a elibera, prin lacrimi, o parte din substantele chimice secretate de organism, care se acumuleaza in perioadele de stres. De aceea, dupa ce ai plans, esti brusc mai relaxata si parca incepi sa vezi lucrurile altfel, indiferent de motivul pentru care ai simtit nevoia sa plangi.
Plansul este intr-o anumita masura sanatos, dar nu echivaleaza cu rezolvarea tuturor problemelor. Nu o rezolva definitiv nici macar pe cea a supararii sau a stresului. Este un mod natural de eliberare, in masura in care nu se abuzeaza de el - practic, plansul reprezinta un instrument pentru obtinerea unui mai bun echilibru interior.

4 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Da poate inseamna ca ti la acea persoana cu adevarat, dar poate insemna si ca ai facut din aceasta persoana un capriciu.
Un mentionezi motivul acestui plans si imi este greu sa iti dau un sfat mai amanuntit.
Oricum, indiferent de ce motiv ar fi, cred ca ar fi bine sa incepi sa te controlozi.Este adevarat,ca este sanatos sa plangi,sa te descarci dar cand acest plans este exagerat,cum da-i de inteles, poate fi o problema. Oricat de sensibila ai fi/oricat de "incapriciata"ai fi pentru aceasta persoana, trebuie sa inveti sa te detasezi de aceste sentimente atat de profunde pe care le simti, te pot afecta, te pot face sa devi instabila emotional.Cand iti vine sa plangi; incearca sa te controlozi,inchide ochii si un da voie lacrimilor sa curga, respira si inspira, pastreaza aceasta pozitie pana cand reusesti sa te abti, primele incercari vor fi cele mai grele, dar cu timpul de vei obisnui.Succes!

| AtateaConditii a răspuns:

Tu ai zis-o ca nu poti sa nu plangi dupa ea. Atunci de ce ai m ai postat? Iti zic eu de ce pentru ca inca ai speranta si crezi ca vei resui intr-o buna zi. Daca e vorba de dragoste adolescentina da-i uitarii e un fleac. Daca e dragoste de un parinte sau o iubire adevarata, incearca sa iei legatura cu ea. Dar daca tu stii ca nu merita lacrimile tale, sterge-te pentru ca altcineva are nevoie de lacrimile tale si tu nu o sa poti sa i le oferi pentru ca ti le consumi pentru buruieni.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Da,normal! Si inca tii mult(la fel sunt si eu,in momentul de fata). Pai draga mea, gandeste-te ca daca plangi nu rezolvi nimic absolut, doar te descarci!
Daca stiam si cine e:mama, mata, prieten/prietena te ajutam mai mult ca in cazul de fata nu stiu ce sa spunwinking
Oricum multa bafta;*

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Tii la ea, dar de ce ai plange? Ca nu e cu tine sau ca a patit ceva? Daca nu are nici o problema, nu ar trebui sa plangi..sigur cred ca tii la acea persoana daca o plangi