| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Ar trebui sa ma supar daca prietenul meu accepta cereri de prietenie de la fete pe care nu le cunoaște in timp ce mie imi spune ca nu vrea sa accept la bărbați, iar eu nu accept din 2 motive(1 pentru ca nu simt nevoia sa ma împrietenesc cu persoane pe care nu le cunosc si 2 din respect asa pentru el sa nu-l fac sa se simtă prost ). Adica nu vi se pare ca e putin egoist? I-am spus de câteva ori fără a-i arată ca sunt suparata, dar vad ca nu se gândește deloc asa la mine ca respect ma refer. Nu ma deranjeaza neaparat ca se împrietenește, ma deranjeaza ca nici nu le cunoaște, da si cereri(Adica de ce ai face asta cat timp esti cu altcineva? Consider ca înainte sa te bagi intr-o relație trebuie sa-ti rezolvi toate problemele astea ce țin de flirtare si nevoia asta a te bagă in seama) si suntem de 3 ani amândoi si de 3 ani mie imi interzice si el face opusul. Si v-am zis,ma deranjeaza pentru ca nu se gândește putin asa la mine la cum m-as simți eu. Mai ales ca noi nu ne am avem la prieteni pe Facebook sau insta,ar fi trebuit sa se gandeasca sa imi dea mie cerere nu la altele.( nu ne avem din cauza mea,pentru ca s-a suparat ca am pus o poza i s-a părut lui ca sunt prea decoltată,m-a pus sa o șterg si m-am enervat si i-am dat Block,dar nu mai e la
Block de mult timp).
Fetelor voi cum procedați? Eu simcer m-am saturat de chestiile astea, sau da likeuri la altele. Nu e neaparat gelozie, ma simt trădată asa ca de mine nu se ocupa sta toată ziua in canapea se uita la meci dar de cacaturi din astea ii arde. Vi se pare normal sau sunt eu nebuna? Ce sfat imi dați? Vi se pare Ok relația asta? Si încă ceva. De fiecare data cand m-a deranjat ceva i-am zis, frumos, ca sa ma înteleaga însă el tot ca el face. Nu neaparat cu chestia ata cu likeurile, ci orice. Unele chestii ma fac sa sufăr si se vede dar continua sa le faca. Imi da de înțeles ca nu prea il interesează cum ma simt eu. El zice ca il interesează. Nu-mi demonstrează nimic niciodata.

Răspuns Apreciat de Editori
| teajutcumpot a răspuns:

Buna!

Nu sunt fata asa ca sper sa iei in considerare raspunsul meu.

Nu cred ca esti exagerata deloc!

Comportamentul prietenului tau este foarte ciudat, sa nu zic negativ si sincer sa fiu pare a fi intr-o relatie care usor usor va deveni toxica, daca nu este deja.

Nu consider ca este normal sa dea friend request-uri la toate necunoscutele iar voi nici macar sa nu fiti prieteni pe FB sau insta sau orice altceva.

Asta inseamna ca vrea sa para singur si ca gandul sau este in alta parte.

Si daca i-ai zis frumos ca te deranjeaza aceste aspecte si el continua sa faca asta pare sa nu prea ii pese de sentimentele tale.

Cred ca ai dreptate ca nu prea il intereseaza cum te simti tu. El poate sa zica orice, actiunile sale sunt cele care vorbesc cel mai mult.

Si daca actiunile sale nu te fac sa te simti in siguranta fata de relatia voastra, daca actiunile sale te fac sa te simti data la o parte, atunci poate ar fi cazul sa va continuati viata separat.

Stiu ca e greu, dar uneori e cel mai bine asa, inainte sa devina o relatie toxica, potential abuziva mai ales daca spui ca te pune sa stergi poze etc (asta nu ar trebui sa ceara niciodata un partener de la persoana cu care este intr-o relatie). este vorba de respect.

Sper sa iei decizia inteleapta si sa iti asculti inima/instinctul!

Succes!

Cu drag.

27 răspunsuri:
| Lizuca1234 a răspuns:

Pare sa fie simpla treaba. Nu ii prea pasa de tine. Daca ai arunca un ochi prin conversatiile lui, cu siguranta te-ai convinge de asta. Afemeiat, e cuvantul cel mai potrivit. Tu esti aia care esti mereu acolo pentru el si el stie asta, dar nu e destul ca daca era, nu mai facea ce face.

| SomethingFunni a răspuns:

"Ar trebui sa ma supar..."
Teoretic ce face nu este "egoist" ci ipocrit.

Ai spus ca nu esti multumita cu atitudinea lui, desi din paragraful pe l-ai scris reiese ca nici tu nu ai decat o perspectiva ingusta despre ceea ce gandeste el, asadar nu ai nici o platforma morala sa-l critici, sau mai rau, sa cauti validare online.

Patetic

| GirlOnline81 a răspuns:

" nu vrea sa dau accept la bărbați din respect pentru el."

Spune-i acelui m*otherfucker ( scuze, nu m-am putut abține) ca respectul se bazează pe reciprocitate.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

Mulțumesc pentru răspuns. Sa știi ca de multe ori i-am zis "nu mai pot,am obosit, am obosit sa iti spun cum ma simt iar tu sa nu ma intelegi" tot ce aud de la el e"Ba te inteleg, te iubesc" dar de arătat niciodata. Nu stiu cum sa ma despart de el, știi de ce? Pt ca stau cu el in chirie, pentru ca nu e de acord. Nu ma simt in stare niciodata, De fapt nu stiu cum sa pun piciorul in prag. De fiecare data cand vorbesc chestiile astea cu el imi zice ca se schimba, ii explic ca eu chiar vreau sa ne separam si sa ma lase in pace. Vine ma tine in brațe face pe suparat (gen ca ii pare rau) nu pot scapă de el ma intelegi? Eu deja m-am saturat chestiile astea le face din 2016. Nu siu cum sa il fac sa înțeleagă ca trebuie sa ma lase neaparat in pace. Nici nu înțelege De fapt ce ii spun. Ca sa iti dai seama lutin despre ce vorbim. Ii spun chestiile alea si lui nu i se pare ceva greșit ca accepta. El nu realizează nimic.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Salutare.
Mie personal nu mi se pare normal să facă asta.
Fă și tu acelaș lucru, cred că și-o merită.
Adică pe tine vrea să te înșele într-un anumit mod?
Când nu e lângă telefon, încearcă să-l accesezi să vezi dacă stă cu gândul la o altă fată. Dă-ți singură cerere de pe conturile lui, acceptă și urmărește-l, sau o altă idee ar fi să-ți creezi un cont fals, cu o poză preluată din altă parte, să-i dai cerere și să vezi cum se comportă cu tine, dacă nu-și dă seama că ești tu. Așa-ți vei da seama dacă ar fi în stare să te înșele.
Dacă va încerca să atragă acel cont fals, renunță la „iubitul" tău.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Lizuca1234):

Mi-am permis sa ii iau odata telefonul cand l-a uitat in camera si sa ma uit(stiu ca am fost nesimtita) si nu am gasit nicio conversatie. imi spune mereu ca nu vorbeste cu nimeni ca daca face asta nu inseamna ca vorbeste cu nimeni. dar sincer nu mai am deloc incredere in el, nici nu stiu ce sa mai cred.

| teajutcumpot a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Buna, da, despartirea este cel mai greu lucru, mai ales dupa o relatie de durata.

Cred ca nu ar trebui sa te invinovatesti ca nu ai reusit pana acum, este de inteles.

Ce ar trebui sa faci este sa te ajuti sa te intaresti psihic. Sa realizezi ca exista viata si dupa el (chiar daca pare greu acum), lumea nu incepe si se termina cu el.

Daca stai in chirie cu el, ce pot sa iti zic este fie sa apelezi la ajutorul unor prieteni care sa te gazduiasca un pic pana te pui pe picioare, fie sa incepi sa strangi bani pana reusesti sa te muti singura in chirie.

Pana la urma, despartirea de el este decizia ta si oricat de mielusel ar fi cand ii spui ca nu mai vrei, trebuie sa vezi printre aceste incercari si sa realizezi ca totul va deveni cum era inainte si nu vei rezolva nimic daca te intorci la el...

Poate poti sa te muti o perioada cu parintii tai, daca ai cum. Orice ar fi, o solutie exista, trebuie doar sa faci putine sacrificii.

Dar vei vedea ca dupa, te vei simti mult mai bine!

Succes!

Cu drag.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sincer nu imi arde de prostii din astea. si oricum daca ii dau cerere eu, nu pot vedea prietenii lui pentru ca are contul in asa fel incat sa nu pot vedea. dar ma bucur ca si tu ai aceeasi parere si nu sunt eu aia nebuna sincer.Stii cum e? eu am niste principii si nu vreau sa ma apuc sa fac rahaturile alea in timp ce sunt cu cineva.parca nu pot face asta

| Plato a răspuns:

Esti nebuna. Esti nebuna ca accepti asa ceva. Daca vrei sa fii toata viata o cadana, du-te inainte.
Baga la cap: Nu exista niciun motiv sa stai intr-o relatie care nu te face pe deplin fericita. Relatia trebuie sa fie o sursa de liniste, incredere, reincarcare, placere, nu un stres, o povara, ceva toxic.
E ca si cum din atatea izvoare de apa potabila, tu alegi sa bei din balta sau din lac, statuta. De ce? De ce sa bei din lac, ca nu te tine nimeni acolo. Esti libera sa cauti izvorul, de ce nu profiti de libertatea asta?

Nu e nevoie de un motiv intemeiat, desi al tau e foarte intemeiat. Cand nu-ti place, pleci, instant. Niciodata nu trebuie sa accepti ca o relatie sa fie mai putin decat perfecta.
Iti trec anii, fetito, ani ce nu se mai intorc. Mai important: tineretea. Nu o irosi, ca nu mai ai alta. Lasa rebuturile, nu mai sta sa repari lucruri, arunca-le naibii si mergi mai departe.

| Violleta2022 a răspuns:

Regula trebuie sa fie respectata de amandoi!
Ori refuzati cereri amandoi, ori acceptati amandoi!
Nu-i corect ca el sa accepte cereri de la fete si tie sa nu ti se permita asta, pentru ca el nu-ti este stapan si nici parinte sa-ti interzica ceva.
Sincer, daca el are timp si de alte fete pe site-urile de socilizare, de ce dumnezue mai stai cu el?
Nu vezi ca el flirteaza cu toate? Ce te poate tine langa unul, care nu are sentimente pentru tine si nu te respecta?
Da-i papucii!
Nu, nu mi se pare nici Ok si nici a fii o relatie fericita sau cu viitor, dimpotriva!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inchideti-va frumos conturile de FB amindoi si gata.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu urmatoarele lucruri. Partenerii nu trebuie sa si interzica lucruri dar trebuie sa aiba bun simt si sa nu intreaca masura, iar daca isi interzic atunci sa fie reciprocitate. Daca el contiuna in felul asta, incearca sa te mai detasezi de el, fii si tu nepasatoare nu are rost sa te implici doar tu ca apoi sa suferi. Daca vezi ca e egoist si la limita fidelitatii nu i mai da importanta.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine din cate ai spus tu am ajuns la concluzia ca in relatia voastra exista unele goluri.Trebuie sa stii ca intr-o relatie mereu unul va oferi mai mult de cat celalalt si respectiv unul va primi mai mult de cat va oferi.In cazul vostru, tu esti cea care ofera mai mult si el cel care primeste mai mult.Nu ma refer la bunuri materiale,ci ma refer la atentie,afectiune,iubire etc. Faptul ca pe ele le accepta si pe tine nu fie ar putea inseamna ca ar vrea sa te faca geloasa, fie ca el nu se simte cu tine bine. Poate ca el este in cautarea unei noi relatii, si pana o formeaza prefera sa-si petreaca timpul cu tine.E foarte important ca intr-o relatie sa predomine increderea, deoarece odata ce aceasta lipseste, relatia se distruge.Trebuie sa iti impui si tu autoritatea,sa-i arati ca nu il lasi sa te calce in picioare si nu-i mai fa mereu pe plac,incearca si tu sa procedezi ca el ca sa inteleaga cum te simti. Daca nu o sa-i pese de faptul ca ai procedat ca el,atunci e posibil ca el doar sa traga de timp in aceasta relatie cu gandul ca mai devreme sau mai tarziu sa o incheie. Poate are unele probleme personale care nu-i permit sa fie deschis si sincer cu tine.Cel mai bine ar fi sa discutati pe tema asta deschis, sa-i spui tot ce simti pe un ton linistit, nu ca o cearta, ci ca o discutie simpla, si spune-i si lui tot ce ne-ai spus si noua.Nu vei putea mereu rabda asta, cat timp o vei mai duce asa? O luna? Un an? Odata si odata rabdarea tot va crapa si vei vrea sa pui punct acestei relatii din cauza ca vei suferi mereu din cauza lipsei de incredere si de afectiune. Daca nimic nu ajuta si situatia nu se schimba, trebuie sa alegi daca mai face sa continui relatia sau nu, daca vei putea trece peste despartire sau nu, dar sunt sigur ca tu stii care e decizia corecta. Tine minte mereu ca mai bine suferi o perioada mai scurta de timp pentru ca sa fii mai apoi fercita o viata intreaga.

| venividivici2017 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Depinde si de ce accepta fata sa stea cu el acum. Poate stia dar i-a convenit la inceput, poate baiatul are o situatie.Acum daca stia ca el are o masina mai fitoasa, anumiti bani, nu era nevoie sa se mai hazardeze pe aici.Sa se uite la cineva care sa o respecte si mai jos cu anumite asteptari!

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Acum am vazut si ca pe tine nu te are in lista. laughing
Mi se pare deja scenariul perfect. Daca te-ar avea si te-ar trece si la relatie, poate nu i-ar mai accepta cererile.

Du-te, fetito, cat vezi cu ochii, nu te pierde cu asemenea specimen. Niciodata nu se va schimba, iar viata fericita cu un astfel de om... e utopie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Știu, te înțeleg. Are telefonul securizat prin ceva cod sau ceva de genul ăsta? Ai putea verifica așa. Dacă nu, încearcă să te distanțezi puțin câte puțin de el, ți atunci când e plecat de acasă, du-te la ceva prieten/ă sau la părinții tăi, dacă nu locuiești deja acolo cu el.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru venividivici2017):

Nici măcar o femeie sănătoasă la cap nu se complace intr-o relație nefericita doar pentru " o mașina mai fițoasa, anumiți bani..."

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru venividivici2017):

Tocmai pentru ca nu ma asociez cu profilul pe care l ai descris tu mai sus. El nu esti vreun baiț de bani gata, suntem amândoi la fel din punct de decese financiar.imi permit ce isi permite si el si tot asa.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Pai in cazul asta, da-l naibii si cauta pe unul care sa te respecte si cu care sa te intelegi! Nu-i sfarsitul lumii, daca acum iti face asa, gandeste-te cum o sa fie peste cativa ani, dar apoi nu o sa mai ai ce face.

| 90210 a răspuns:

E un handicapat. Lasa-l. Sa aiba timp sa vorbeasca cu alea daca tot sunt atat de importante!

| mgtow a răspuns:

El vrea sa aiba acces la alte fete si sa te tina langa el, e motiv de ramas bun sa-i transmiti

| AG777 a răspuns:

Vezi ca e cam nesimtit, o zic pe fata pentru ca gelozia posesiva cam asa se manifesta, el crede ca tu esti obiectul lui si atat, intr-o relatie ar trebui amandoi sa fiti mai atenti la ceea ce nu va convine, nu doar unul sau altul. Eu zic sa ai o discutie cu el, daca nu intelege bye

| Frank51 a răspuns:

Felicitari pentru relatie, foarte reusita...

| oParadox a răspuns:

Nu sunt fata, dar am simtit nevoia sa-ti raspund.
3 ani de relatie, nu ar trebui irositi asa, parerea mea este ca ar trebui sa porti o discutie cu el, sa-i spui ce te doare si sa vezi daca schimba ceva. O relatie inseamna si sacrifici, daca e plictisit de tine, dragoste cu forta nu exista. In cazul in care nu schimba nimic in comportamentul lui, nu ezita, 3 ani au fost, dar mai exista si altii. Nu te limita la el, e dureros. dar daca nu schimbi tu ceva vei ajunge sa-ti regreti decizia.

| Dalmore a răspuns:

E clar ce fel de specimen e, iti pierzi timpul cu el

| nikklett a răspuns:

In locul tau as fi mai indiferenta cu el, as avea orgoliu si as face exact ce face si el, sa vad daca se intoarce la mine si daca chiar ma iubeste.

| LaraClarice a răspuns:

Nu mi se pare normal, tu îi respecți opiniile și,, rugămințile", dar el nu te respecta. Eu nu am trecut și nu voi trece niciodată peste un comportament ca asta. Când ești implicat într-o relație accepți persona de lângă tine.
Pentru mine e mai mult decât limepede că relația asta duce nicăieri. Poți alege sa discuți cu el și să remediați lucrurile, sau rămâneți așa și îți asumi. Și bineînțeles, nu ești obligata sa ramai in relație. Alege sa pleci cat nu se complică.