| anonim_4396 a întrebat:

As dori niste sfaturi si pareri.o sa trec direct la subiect sper sa intelege-ti ce vreau sa spus.am o prietena si a inceput sa aiba un comportament total schimbat fata de cum era acum cativa ani(ex:ii e greu sa isi exprime sentimentele, pare sa nu se mai integreze cel putin asa spune ea, si cel mai rau a ratat 2 facultati la care a fost si la cea de acum pare sa aiba probleme) inainte punea mult accent pe scoala si era foarte ambitioasa, nu era ea cea mai populara dar in toti acesti ani de liceu si generala a reusit sa se integreze destul de bine, acum parca e cu totul alta persoana.am aflat ca inainte cu cateva luni sa se inscrie la prima facultate i-a decedat tatal, e posibil sa fie o cauza pentru restul esecurilor la facultate si pentru comportamentul ei total schimbat? ce ma sfatuiti chiar as vrea sa o ajut dar nu stiu de ce sufera si cum sa o ajut.pare a fi o tulburare de comportament dar nu sunt sigura.ar trebui sa o intrum spre un psiholog sau terapeut.cine e specializat in astfel de cazuri? scuzati categoria nu stiu daca e cea corecta.

Răspuns Câştigător
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

E foarte probabil ca aceasta schimbre sa fi survenit datoria decesului parintelui. Pare sa fie intr-o stare de depresie. Da ti-as sugera sa o duci la un psiholog ca sa o ajute cu aceasta situatie inainte sa isi rateze mai multe sanse.

1 răspuns:
| alexhardy a răspuns:

Ceva in viata Ei s-a intamplat, ceva foarte grav. Pe langa decesul parintelui incearca sa afli daca nu cumva a fost luata cu vorta (violata) de cineva. Cunosc astfel de cazuri si din ce spui tu mai sus e posibil sa fi fost violata.
Unii oamenii din cauza concentrarii prea mari asupra obiectivului in viata, se pierd pe drum.
Sfatul meu este sa ii fii prietena, incearca sa vorbesti cu ea, chiar sa o obligi daca e necesar. Este o vorba: Azi te injura, dar maine iti multumeste.
Mai poate fi si din cauza ca nu are viata sexuala activa.