| ramonik93 a întrebat:

As vrea sa stiu ce e mai important:iubitul sau familia?

28 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sentimentele sunt poate la fel de profunde dar imbraca forme diferite in functie de situatie.Este similar cu a intreba un copil:pe cine iubesti mai mult, pe mama sau pe tata...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand familia, iubitul dupa...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca familia este cea mai importanta.happyAsta e parerea mea.happy

| Linda a răspuns:

Daca ai 16 ani, atunci familia. Daca dupa 21 de ani- parerea mea- ajungeti la ideea de a va casatori, prioritate are cel care decizi ca va fi insotitorul tau de-o viata.

cami
| cami a răspuns:

Sotul. el va fi familia ta, pentru multaa vreme...
daca ar fi sa aleg [ce-i drept nu acum] intre EL si FAMILIE, l-as alege pe EL...normal, cer acelasi lucru si eu.

auran
| auran a răspuns:

Depinde, daca iti da sa alegi, atunci nu te merita
daca doresti sa alegi intre cele doua, determinata de familie, atunci merita iubitul, doar daca ramai cu el

| Leea1234 a răspuns:

DACA MA INTREBAI ACUM 7 ANI, ITI SPUNEAM CA IUBITUL, DAR DUPA 7 ANI DE CASATORIE SI TRAIND BINE CU SOTUL DAR RAU CU SOACRA, ITI SPUN CA FAMILIA! MA DOARE CAND ITI SPUN ACEST LUCRU, PT.CA IMI IUBESC ENORM SOTUL (SI EL PE MINE)DAR SOACRA A REUSIT SA-MI STRICE CEI MAI FRUMOSI ANI DIN VIATA. POATE TE INTREBI CE LEGATURA ARE CU INTREBAREA TA! ARE CA IN TOT ACEST TIMP NU AM DAT 2 BANI PE VORBELE MAMEI MELE CREZAND CA DRAGOSTEA PT SOTUL MEU E TOTUL (ASA AR FI NORMAL)IAR ACUMREGRET CA NU I-AM DAT ASCULTARE SI CA ACUM CU COADA INTRE PICIOARE II DAU DREPTATE! AR FI BINE CA TINERII SA INTELEAGA CA MAMA, TATA SUNT SINGURII CARE LE VOR BINELE FARA A CERE CEVA IN SCHIMB! SCUZA-MA DACA TE-AM PLICTISIT

| DiMoDi a răspuns:

Hmmm... -? NU aşa "văd" eu lucrurile " sad O familie înţeleaptă, nu te va pune să alegi "ori noi ori el"... iar un iubit care te iubeşte cu adevărat, nu va face nici el gestul ăsta absolut egoist... ambele părţi, ar căuta să se accepte (înţeleagă) de dragul tău. Dar şi TU ar trebui să le sprijini demersul! happy Mă refer la felul în care-ţi "introduci" iubitul în familie: dacă o faci de pe poziţia "ăsta-mi place, nu aveţi ce-mi face" nu te aştepta la o primire prea bună. happy Până la urmă, totul se reduce la toleranţă şi comunicare din partea tuturor happy Personal nu am să reuşesc niciodată să înţeleg acei părinţi, care cică din dragoste curată îşi fac copii nefericiţi înveninându-le relaţia (pentru că iubitul nu "vine şi pleacă" cum zicea cineva mai sus... se poate la fel de bine, să vină şi să rămână ca partener de viaţă!

| mioara a răspuns:

Cred ca amandoua dar daca nu se poate ramane iubitul

| dulshe a răspuns:

Grea intrebare uff nu poti sta nici fara iubit dar nici fara familie, aman2 joaca un rol ff important in viata fiecarui om

| gabimaris a răspuns:

Cred ca cei mai importanti sunt cei care te iubesc neconditionat fie ei familie si/sau iubit!
este posibil ca iubitul si/sau familia sa te lase exact atunci cand ai mai mare nevoie de ei!

| lia a răspuns:

Pune problema in felul urmator: de cat timp il cunosti pe el? Crezi ca se compara relatia cu familia ta si relatia cu iubitul? Familia este cea care daca tu esti vesela, se bucura alaturi de tine, si daca esti trista te sprijina, si iti ridica moralul, iti este alaturi chiar si cand suferi din cauza ca iubitul iti da motive. Dragostea care o porti pentru iubitul tau nu poate fi inlocuita de cea a familiei tale, pentru ca amandoua iti aduc satisfactie pe diferite planuri. Important este ca tu sa nu incerci sa le separi happy Pentru ca a fii fericita, ai nevoie de amandoua happy

| inna a răspuns:

Familia bineinteleswinking. Iubitul il ai azi, maine ...cine stie ce se poate intampla. Familia o vei avea intodeaua, ea este singura in care poti avea deplina incredere si care nu te va "parasii" never ever indiferent d ce decizii iei in viata, este singrul loc in care te poti intoarce si simtii in siguranta.

| Sara a răspuns:

Daca esti nascuta in '93. iti zic cu mana pe inima ca la aceasta varsta familia e mai importanta, oricat de duri ar fi parintii. iubitul in fond e un necunoscut. daca erai mai mare puneam altfel problema.
parinti ever si familia. asculta i ca sa nu regreti mai tarziu si sa plangi in pumni ca i ai dezamagit.

| Irina a răspuns:

Cei din familie sunt singurii care mereu iti vor dori binele. in privinta iubitului nu ai siguranta niciodata ca il cunosti suficient de bine.

| tukhey23 a răspuns:

Iubitul:e cel om, care sta langa tine o perioada:te sprijina cand vrea el, iti spune vb frumoase doar la inceputul relatiei, vrea de la tine doar sex... etc.
familia:e unica, niciodata nu te va lasa la greu.
Deci familia, e cel mai imp. lucru pe lumea asta... dupa d-zeu.In viata poti avea miii de iubiti, dar o singura familie.
Nu uit asta happy

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Pe primul plan este familia, dar daca stai si cantaresti lucrurile, [poti sa faci de asa maniera incat sa-ti ai aproape si iubitul si familia.Totul porneste de la un dialog si puterea de convingere.Trebuie sa-ti convingi familia ca iubitul este ceea ce ai asteptat de la viata si iubitul trebuie sa-l convingi ca esti datoare cu un comportament civilizat fata de familia ta care te-a crescut si educat. Daca iubitul nu lasa de la el nimic si este neintelegator, atunci lasa-l si ramai cu familia, pana o sa-ti gasesti perechea cu care trebuie sa te intelegi.Lasi si ti, dar lasa si el, trebuie sa fie intelegere de ambele parti, pentru ca nu numai tu ai familie si el are o familie si asa este frumos in viata sa lasam loc de buna-ziua la ambele familii.

| Mariana_8059 a răspuns:

Iubitii vin si pleaca...

| Mo a răspuns:

Cred ca familia... iubit mai gasesti pe toate drumurile, dar familie nu!
Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca familia, in familie te nasti, in familie cresti in familie trebuie sa si mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te desparti de sotul tau iubit ca nu-l place familia ta, esti trudita rau.maritate cu familia nu cu un barbat. familia nu te lasa la greu nici cand iubesti. dar nu trebuie sa-ti impuna si pe cine sa iubesti. tu trebuie sa alegi? sau sa-i asculti fiindca altfel le pierzi sprijinul? familia e datoare sa te ajute indiferent ce decizii ei in viata. dar iubirea se bazeaza pe incredere. ia intreaba-ti iubitul si vezi ce zice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti casatorita, iti vei asculta mereu familia, ca nu-ti vrea raul? dar binele ce ti-l vor ei corespunde cu ideea ta despre bine si dragoste si iubire? ai grija risti sa ramai fata batrana.am 45 de ani si stiu ce vorbesc.am exemple din pacate ale unor prieteni si prietene care nu au fost in stare sa ia niste decizii singuri cand a fost vorba despre viata lor personala.au 30-40 de ani.si sunt singuri si cam decazuti. si cei din familie sunt batrani, regreta, si nu-i mai pot ajuta.ai mare grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce familie ai, cum te intelegi cu ei, si ce iubit ai si ce fel de persoana e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca esti minora ( daca 93-ul din nick inseamna ceva! ).deci familia e cea mai importanta, pentru ca familia are grija de tine.
Cand vei fi majora, vaccinata si vei trai pe spezele tale, atunci poti discuta pe tema asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca asta e cea mai grea intrebare, decizie.ar mai fi si aia cu familie sau cariera? atunci cand esti implinita pe plan familial dar esti pusa sa alegi...nu poti sa faci chestia astasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca familia este mai importanta, iubiti mai poti avea
nu poti sti daca ramai cu iubitul care il ai in momentul ala, uneori se mai intampla sa te certi cu el si mereu familia iti este aproape
parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Importante sunt amandoua: familia este intr-adevar langa tine mereu, ar trebui sa te sprijine in orice decizie, sa fie langa tine si cand esti trista si cand esti bucuroasa, cand te superi sa nu te critice ci sa te asculte. Iubitul, bineinteles ca pot fi o mie de iubiti, dar este unul care va ramane alaturi de tine toata viata, care-ti va fi alaturi mereu si te va ajuta neconditionathappy, pentru ca te iubeste si nu vrea sa te piarda. Sunt lucruri diferite dragostea pentru familie si dragostea pentru iubitul tau, la fel si invers. Si nu trebuie sa fii niciodata in situatia sa alegi, pentru ca daca ei toti te iubesc nu-ti vor face niciodata un asemenea rau incat sa-ti ceara vreunul sa renunti la ceva ce tu iubesti si care are un rol deosebit in viata ta.

| ruxandra_7524 a răspuns:

Ambele