| anabelisa a întrebat:

Astazi,am vazut emisiunea Visuri la cheie, care are menirea de a transforma vietile unor oameni sarmani intr-una mai buna decat cea pe care au avut-o pana in acel moment. Ceea ce am vazut m-a emotionat pana la lacrimi, desi nu sunt genul care sa se emotioneze asa usor.Am vazut o familie unita in toate activitatile pe care le desfasurau,o familie iubitoare,primitoare,doi copii normali,fara figuri in cap, educati, curati si cu un suflet pur si inocent.Nu se plangeau de faptul ca nu detineau un telefon de ultima generatie, cum fac unii din ziua de azi. Voiau doar sa aiba camera lor si o baie, dupa cum vazusera la una dintre surorile mamei.Parintii sunt niste oameni extraordinari,care in ciuda lipsurilor materiale, au reusit sa construiasca o casa modesta, sa le dea o educatie reusita copiilor.Armonia si pacea acestei familii m-a facut sa reflectez asupra unui lucru:poti sa ai toate bogatiile din lume, daca in familia ta nu domneste linistea.Ma simt cea mai norocoasa,pentru ca am doi parinti minunati,care mi-au oferit totul,iar cand zic totul ma refer in principiu la partea materiala, dar nu si la cea spirituala. Tatal meu este mai tot timpul plecat si nu-l vad cu lunile, numai ca trebuie sa inteleg ca nu as fi avut toate acestea daca el nu ar munci atat de mult.Nu am dezvoltat o relatie apropiata nici din cauza aceasta.Acum consecintele acestui fapt se resimt.Imi pare rau ca nu am putut petrece mai mult timp cu el,iar nu peste mult timp voi pleca sa studiez in strainatate si voi nu fi avut sansa de a recupera timpul pierdut.
In concluzie,vreau sa va fac sa intelegeti un lucru:cei care acum va plangeti ca nu aveti nu stiu care telefon sau altele,bucurati-va de toate placerile vietii,oricat de neinsemnate ar fi ele, bucurati-va daca aveti ambii parinti langa voi si apreciati ceea ce fac pentru voi, si chiar daca nu aveti o situatie materiala stralucita sunt sigura ca multi dintre voi sunteti mai fericiti ca mine:si asta pentru ca aveti familia aproape de voi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ok si intrebarea care e? Ca e frumos ce spui tu aici dar nu impresionezi pe cei interesati doar de telefoane si selfie uri pe facebook.

| mihai69 a răspuns:

OK. Și care e întrebarea?
Dar până atunci, aș pune eu una, că tot am văzut și eu emisiunea și mi-a plăcut de familia aia: au băgat ăia în noua casă un morman de electronice și electrice. Ei, aici e aici: de unde vor avea oamenii ăia cu venituri modeste (iarna își încălzeau doar o cameră!) bani să achite facturile la curent?!?
De ce nu le-au pus și o eoliană plus panouri fotovoltaice, alături de alte panouri solare pentru apă caldă? Le-ar fi folosit de o mie de ori mai mult ca restul prostiilor oferite.
sad

| Ciumica a răspuns:

1."In concluzie,vreau sa va fac sa intelegeti un lucru:cei care acum va plangeti ca nu aveti nu stiu care telefon sau altele,[...]"
Nu este despre plangerea noastra ca nu avem telefoane sau altele.
Ce ai vazut tu in emisiune sunt persoane care chiar au nevoie de o casa unde pot trai bine.
Dar pentru o persoana care are apa, curent,hrana,imbracaminte, caldura, mobila, comfort etc., ce vrei sa faca? Sa se bucure o vesnicie de toate aceste lucruri? Normal ca, dupa "planul principal" iti doresti sa il completezi cu altele: calculator, telefon etc. Daca ai tot ce iti este necesar, vei duce lipsa altor obiecte pe care le vrei. Este ca un avans cu lumea de astazi.
2. Este un site de intrebari pentru persoane care au nevoie de ajutorul altor persoane, deci mi se pare ciudat sa-ti exprimi sentimentele aici.
O zi buna!