| anonim_4396 a întrebat:

Azi la serviciu am prins o foarte bună prietenă (și colegă)
înșelându-l pe soțul ei.
Soțul acesteia este un foarte bun prieten de-al meu, cu care mă știu din facultate.
Ar trebui să-i spun că am văzut-o pe ea sărutându-se pasional și aparent având o relație destul de strânsă cu altcineva?
N-aș vrea să le stric relația, dar totuși simt obligația să-i spun adevărul.
Ce ar trebui să fac? thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca situatia este reala, sunt sigur ca nu o sa spui absolut nimic. Pt ca am impresia ca esti super rece si calculata. Sti sa razi la comanda si sa plangi la comanda. Poti sa vinzi castraveti gradinarului. Esti constienta ca daca spui, tu o sa iesi in dezavantaj. Pt ca iti vei pierde cu siguranta un prieten, si exista posibilitatea de ai pierde pe amandoi, in cazul in care se impaca sau trec peste.

40 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar fi bine sa nu te bagi. Este viata ei.

| Simpatic a răspuns:

Banuiesc ca esti o fata/femeie.
Noi barbatii avem un cod nescris, si codul barbatilor spune ca nu "parasti" astfel de intamplari.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ii esti prietena foarte buna, atunci spune-i ca ai vazut-o si sfatuieste-o sa inceteze amantalacul, daca isi iubeste sotul si familia, ori sa divorteze ca orice femeia normala, inainte sa iasa cu scandal si posibil sa piarda si locul de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i adevarul femeii, ca ai vazut-o si ca o sfatuiesti sa-si rezvolve problemele cu sotul de acasa, inainte sa se afiseze cu altul bot in bot.

Nu te sfatuiesc sa-i spui sotului, ca s-ar putea sa-ti sparga fata, daca te bagi in familia si viata lui perosnala, sa nu creada ca esti dupa nevasta-sa.

| dullcat a răspuns:

Ce vibe de Rosalia.laughing

| T0T a răspuns:

Nu poți strica o relație deja stricată.

„Recunosc că îmi place să mă joc cu mințile oamenilor for fun pe site-uri de genu' iar în realitate să-i manipulez ca să obțin ce vreau, dar aceasta este o problemă reală pe care presupun că știu cum s-o abordez, dar aș vrea să știu și părerile altora."

Dacă tu ești cea din imagine, parcă și eu aș vrea să fiu manipulat.

| relian a răspuns:

Spune-i, asta daca e prieten cu tine, omu va aprecia, cu ea nu vad ce relatie sa ai, oricum nu esti prietena cu ea.

Punete in locul lui, cum ar fi sa ai iubit, sot, sa te insele si un bun prieten sa stie si sa nu iti zica?

Nevastasa, daca vrea maciuca mai buna decat are acasa, sau daca ii fuge ochi dupa alt barbati mai aratosi, trebuie sa stea singura.

Nu inteleg oamenii care se casatoresc, te casatoresti de ce anume? Vrei viata sexuala cu diversi indivizi, stai dreacu singura, aschimba in fiecare zi cate unu.

Daca nu-i spui, atunci este o persoana nu doara indiferenta, dar esti intr-un fel partas la ce face ea.

Vezi un om ca fura, ce faci logic? Mergi mai departe, ascunzi, treci sub tacere?
Vezi ca cineva omoara o alta persoana, ce faci, te faci ca ploua? Ascunzind astea, daca se afla, bine nu in cazul asta, poti avea probleme.
Dar logic este sa spui, pentru ca nu este normal ce face acea femeie. Oamenii in ziua de astazi, am vazut, nu le mai pasa, nu mai fac reclamatii, nu mai fac observatii, uite asa se duce lumea de ripa.

Si la lucruri, am cumparat un lucru defect, dai incolo, nu mai ma duc de acum la aia sa mai cumpar.
Nu, nu e deloc asa, trebuie sa te duci sai reclami, sa le faci observatie etc.
Altfel toti merg inainte asa, spun ca asa e bine.

Daca el ramane tot cu ea, oricum tu cum am spus nu esti prietena buna cu ea, asa ca nu vad cei rau sa spui.
Chioar daca respectivu nu o sa mai vorbeasca cu tine, cel putin tu esti impacat cu tine, te simti bine, pentru ca ai facuyt o fapta buna laughing eu asa gindesc ca e bine.

Vad ai dat raspuns cistigator unuia care te sfatuie sa nu te bagi.E bun, atunci ala ce prieten mai este cu tine, sau tu ce fel de prieten ii esti?

| Frank51 a răspuns:

Să iei un snickers, nu ești tu când ți-e foame.

| Hyperion7 a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa ii propui o întâlnire prietenului tau când mai vezi astfel de momente cu ei și astfel prietenul tau va vedea cu ochii lui cine e soția lui, tu nefiind afectată sub nicio forma, zic eu
N-ar avea vreun motiv pentru care te-ar putea acuza că îi strici relația, pentru că a fost o simpla "coincidenta" și gata. tongue

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Intrebarea este troll! Fata se joaca cu mintea voastra, ce prezinta ea aici este un scenariu inchipuit ca sa vada reactiile omenilor. De regula pune interbari super deep si care trebuie' sa recunosc ca ma depasesc. Dar asta-i troll sigur.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

C-o fi troll sau nu, eu răspund în modul in care
eu as reacționa big grin
Legat de mintea "voastră", vedeți că și dvs sunteți băgat în acest joc laughing
Cât despre întrebările dânsei, sunt convins.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Pai vezi boss, ca am zis ca este experiment social, si i-am spus ce-as face. Daca ar fi intalinit situatia in irl, sunt absolut convins ca nu ar fi intrebat pe TPU, nu-i genu. Tu crezi ca toata lumea e rosalia laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate vrea sa-si ascută cuțitele dinaintea masacrului, n-avem de unde ști big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Recunosc că îmi place să mă joc cu mințile oamenilor for fun pe site-uri de genu' iar în realitate să-i manipulez ca să obțin ce vreau, dar aceasta este o problemă reală pe care presupun că știu cum s-o abordez, dar aș vrea să știu și părerile altora.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Ferasca Dumnezu happy

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi place ca lumea pune botul laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca situatia este reala, sunt sigur ca nu o sa spui absolut nimic. Pt ca am impresia ca esti super rece si calculata. Sti sa razi la comanda si sa plangi la comanda. Poti sa vinzi castraveti gradinarului. Esti constienta ca daca spui, tu o sa iesi in dezavantaj. Pt ca iti vei pierde cu siguranta un prieten, si exista posibilitatea de ai pierde pe amandoi, in cazul in care se impaca sau trec peste.

| Emma30555 a răspuns:

Paraciosii nu sunt de încredere. Vei pica prost fiindcă nu e treaba ta ce fac cunoscuții tai. Dacă ea îți era prietena ai fi știut de la ea ca are amant și de ce are amant, dar nu îți e prietena. Oricum situația asta se va rezolva de la sine fără sa intervii tu.

| wildthing a răspuns:

E complicat oricum ai da-o. Daca-i spui, risti sa iesi tu aiurea din toata mizeria asta, iar daca nu-i spui, te simti vinovata fata de prietenul tau, ca si cum ai fi complice, ca si cum l-ai trada si tu, nu doar nevasta-sa.
Ti-era mai bine daca n-o vedeai pe aia luandu-si limba in gura cu handralaul respectiv.
Eu nu stiu ce as face daca as fi in locul tau, dar daca as fi in locul sotului incornorat, eu mi-as dori sa stiu.

| CleanHeart a răspuns:

Pastreaza-ti mintea linistita deja daca se trece la inselat e clar ca sunt probeleme acolo de care ei stiu deja

| sammie a răspuns:

Esti prietena lui cea mai buna, spune-i!

| anonim3248 a răspuns:

Este diferență ca aspect între amant și soț?

| anonim_4396 explică (pentru anonim3248):

Da, chiar este o diferență imensă.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci să știi că e foarte fericită colega ta când e cu amantul.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Obligația? față de cine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este bine sa te bagi in viata oamenilor, poate ei o sa se impace si tu vei pica de fraiera. Si in plus baiatul ala este prieten cu tine, practic l-ai trada. Acum, domnisoara avocat, acesta este un alt experiment social sau intamplarea este reala, si pe bune chiar vrei sfaturi?! Eu cred ca este doar un experiment, ca tu nu esti genul care sa puna intrebari de genu', tu esti pe modul deep.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca a scris la vrajeala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-i spui.

| Sekim a răspuns:

Ai o foarte bine dezvoltata moralitate cu siguranta. Ai intrat pe TPU sa intrebi ce sa faci. Daca eu spun sa pastrezi secretul, tu o sa-l lasi pe sotul femeii sa sufere asa pur si simplu? Trist. Fa ce ai de facut si spune i adevarul. Si totodata, moral vorbind, aceasta buna prietena a ta si colega, nu ar mai trebui sa fie prietena cu tine dupa acest lucru, asta daca suntem oameni cu moralitate si creier desigur. Tu ii spui sotului adevarul, ce ai vazut si cum s-a intamplat si daca el crede ce i ai spus bine, daca nu, nu, tu ti ai facut datoria. Poti sa ii spui si colegei tale sa ii spuna chiar ea ceea ce s-a intamplat dar e alegerea ta, ai doar 2 optiuni aici. Bafta

| timidu89 a răspuns:

Spune adevărul omului. O sa aprecieze sinceritatea. Numai dacă e bou îl pierzi ca prieten

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu i-ai prins, i-ai urmărit, căci cei doi dacă nu vroiau să fie văzuți, aveau grijă. Doi, dacă i-ai înregistrat, poți să ai probleme legate de intimitatea unui cuplu și filmarea la locul de muncă, deși poate este interzis.
Iar, faptul că vrei să șantajezi femeia sau amantul, arată cât de mult te cobori ca om.
Iar dacă te mâncă limba și ai probleme de conștiință, fă-ți un alt cont de Facebook, fără chip și spune-i fetei să aibă grijă ce face că a fost văzută când se săruta pasional la locul de muncă cu un alt bărbat.

| Ilovedinero a răspuns:

Legea celor 3 maimuțe
1 nu vorbești
2Nu vezi
3 nu auzi.
Nu te bagi, dacă o sa ii spui ea va fi supărată pe tine, asa pur și simplu nte prefaci ca nu știi nimic.
Pe prietenul tău l-ai da în gat dacă ar face asta?

| Simpatic a răspuns (pentru Ilovedinero):

Stii ca aceste maimute ironizeaza codul omerta nu?

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pentru ea nu e o relatie bună deloc, daca a gasit loc de altcineva.N-are ce pierde pe partea de iubire...
Pentru el nu e o relatie bună deloc daca ea il inseala.
Relatia e stricată si tu ii arati cum merge, pentru a intelege si a-si face alta relatie mai bună.

Totusi mai am cateva intrebari inainte sa te sfatuiesc :

De cat timp sunt impreuna?
Au copii?
Pe ea ai cunoscut-o prin el?

| anonim_4396 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Sunt căsătoriți de aproximativ 2 ani și nu au copii. Da, pe ea am cunoscut-o prin el.

| SuperCoolDude a răspuns:

Nu e bine sa te bagi, dar o dovada video ar fi concludenta.

Doar daca spui cuiva lucrurl asta. nu te vor crede, pentru ca nu vor sa creada ca iubirea lor e in pericol.

Ori nu spui nimic ori faci multe videoclipuri in care ii surprinzi in fapt. Eu asa as proceda.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Sincer nu e politicos sa te bagi în viata altora. Întrebarea pare totuși capcana click bait

| nevermind1234 a răspuns:

Pe de o parte ti-as recomanda sa nu te amesteci. Dar punandu-ma in situația ta, ca bun prieten si apropiat, cred ca m-aș simți complice la asta. Ai putea încerca sa vorbești cu colega ta, sa-i spui ca te simți obligat sa fii sincer cu prietenul tău și sa-i recomanzi ei sa spună adevărul prima. Da-i ei ocazia asta inițial și dacă totuși continuă si sa-l insele si sa ascundă asta, atunci vorbește cu prietenul tău.

| ochiul a răspuns:

Sa taci.

| Fatwagienurse a răspuns:

Spune-i sotului sa stie cu ce taratura jalnica isi pierde timpul