| anonim_4396 a întrebat:

Seara buna! Am vazut ca va plac povestile, asa ca va spun si eu una. Cunosc o fata de ceva vreme si la inceput o consideram doar o prietena, insa de aproape doua luni am inceput s-o iubesc si sentimentele mele pentru ea se amplifica pe zi ce trece. Ne intelegem foarte bine, vorbim in fiecare zi dar, din pacate, ea are prieten. Sa trec la subiect, nu vreau sa le stric relatia dar nici sa sufar dupa ea nu vreau, credeti ca ar fi mai bine daca i-as spune ce simt pentru ea? Imi e teama de ce va urma, imi e teama sa nu se strice si relatia de prietenie, dar numai spunandu-i adevarul pot iesi din starea asta. Ce spuneti, mai ales voi, fetelor?

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Nu poti pretinde la infinit ca esti prieten cu o persoana pe care, de fapt, o iubesti. La un moment dat o sa te saturi, o sa doara. Si da, stiu ca asa incepe de obicei dragostea,"fara sa vrei".E firesc sa fii derutat.Mi-a zis cineva odata ca se intampla sa se transforme o prietenie in iubire, dar invers, niciodata! Mare dreptate avea, crede-ma.Asa ca nu spera sa se schimbe din nou felul in care o privesti si brusc s-o vezi iar ca pe o amica.Nu se va intampla asta. Cred ca ar trebui sa-ti marturisesti sentimentele. Nu risti, nu castigi. Risti, pierzi in cel mai rau caz. Bafta!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa nu-i spui nimic, poate spunandu-i ceea ce simti, tu te vei descarca emotional de starea asta dar la cum va reactiona ea nu te-ai gandit si nu cred ca vrei sa o pierzi si ca prietena

| DNSK a răspuns:

Parerea mea e ca nu ai ce sa pierzi. Prietenie intre voi nu este, atata timp cat tu vrei mai mult.E aiurea ca uneori ca sa fim alaturi de persoana iubita ne multumim cu farame de atentie, cu "prietenia ei". Cred ca ar fi bine sa-i spui ce simti, cu riscul sa se indeparteze de tine. Daca continuati asa, singurul ranit vei fi tu, fiindca la un moment dat nu vei mai suporta s-o stii langa altul. Bafta!

| DNSK a răspuns:

Cu multa placere. Bafta sa ai!

| valentingb a răspuns:

Daca e foarte implicata in relatia ei, nu o vei desparti. O vei desparti doar daca de fapt te place, si nu ii mai place la fel de celalalt. Asa ca da-i indiciii, voi sunteti prieteni buni, puteti vorbi altfel, poti fi sincer cu ea fara ca ea sa se sperie. Si daca nu o sa vrea sa se desparta de el, trebuie sa intelegi, e un pas mare si greu de facut mai ales pentru o fata de treaba, tu nu trebuie sa fugi si sa te ascunzi undeva, ci sa stai prin preajma, sa fii tu umarul pe care va plange cand se va desparti, pentru ca o idee odata plantata va incolti si va inflori in mintea eiwinking.

| SmiiileXoXo a răspuns:

Deci, eu ti-as propune sa mai astepti...adica relatia ei e de lunga durata? daca nu, m-ai asteapta. ca poate nu e nevoie "sa te bagi" intre ei. Daca sta cu baiatul ala gandeste-te ca ea il iubeste... cel putin il place thinking
Asteapta sa-ti dea ea semn ca te place, nu sari tu primul ca s-ar putea sa stricati relatia de prietenie, si e foarte naspa in cazul ala sad Parerea mea. Si daca nu mai poti sa rabzi, nu-i spune direct ca o placi, da-i un semn/ mai multe semne ca o placi happy

| Mereoleacădeusername a răspuns:

Eu una cred că ar fi mai ok dacă i-ai spune ce simţi pentru ea pentru că nu ai nimic de pierdut dacă faci asta.
Nu ai să ştii niciodată dacă sentimentul e reciproc doar dacă incerci.
Baftă! happy

| Deutza15 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa ii spui ce simti pentru ea... poate ca isi va da seama pe cine place cu adevarat, pe tine sau pe prietenul ei! Si stai linistit ca relatia dintre voi nu se va strica... poate atunci cand her boyfriend ii da papucii tot la tine va veni! Pupici pestriti!