| Ferii a întrebat:

Azi se fac 2 saptamani de cand iubita mea s-a despartit de mine. Am fost impreuna timp de un an si 5 luni. Cele mai frumoase zile. M-a inselat si dupa m-a lasat ca pe un nimeni. Problema este ca ma doare foarte tare treaba asta... doar daca ma gandesc la ea sau vad o poza cu noi imi vine sa urlu. Ce as putea face sa pot sa trec peste mai usor? O vad zi de zi si ea este bine, fericita si cam de o saptamana am tensiune foarte mare, 180 si cateodata o urcat si pana la 195-200. S-ar putea sa fie si din cauza asta?
Ceva sfaturi sa pot trece peste? Vreau sa precizez ca inca o iubesc si as face tot posibilul ca sa fie ea bine.
Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

"Azi se face 2 saptamani"
*Se fac.*

Sigh, de aia eu vad iubirea ca pe "o irosire de sentimente si de timp".
Un an si 5 luni nu e o perioada lunga. Gandeste-te ca altii au fost parasiti supa ani, poate chiar decenii, de persoana iubita.
Nu esti primul si nici ultimul care trece prin asta.

Unii o sa vina cu vorbe mai sentimentale, si o sa incerce sa te faca sa te simti mai bine, o sa-ti spuna ca "totul o sa fie bine", dar asta e bullshit. Nu o sa-ti fie bine pana cand nu o sa te opresti din a o iubi. Imi pare rau sa spun, dar asta e crudul adevar, si uneori trebuie sa invatam sa-l acceptam. Doar asa putem sa trecem peste. Doar timpul poate sa vindece astfel de rani.

Nu am iubit niciodata pe nimeni, si poate de asta sunt capabil sa spun lucrurilor pe fata. Nu cunosc sentimentul de a fi ranit de cel/cea iubit/a, dar un lucru il stiu sigur. Nu merita sa iti pui sanatatea fizica si mentala in pericol pentru cineva care te-a tradat si caruia nu ii mai pasa de tine.

Urmatoarea perioada de timp o sa fie din ce in ce mai grea, dar cum am mai spus, timpul le vindeca pe toate. Gaseste-ti pe altcineva, arata-i ca poti sa fi fericit si fara ea, arata-i ce a pierdut cand te-a inselat.

Iti doresc bafta in continuare.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Câți ani ai? 80 de ani?
Pe bune? Nu există "nu o uit"!
Există doar sindromul abandonului dezvoltat de dumneavoastră! Nu acceptați un refeuz, un abandon!
A, era să uit!
O iubită într-o relație de peste 1 an, nu pleacă dacă nu are "sânge în instalație", dar mai ales nu pleacă dacă el nu devine prea posesiv, prea pasiv, indiferent.
O relație serioasă se menține la foc mocnit mereu.
A te culca pe o ureche, că gata am cucerit-o, e a mea, în zilele noastre nu mai merge.
Fetele sunt mult mai independente financiar decât au fost vreodată! Ori la un moment dat se plictisește și pleacă mai departe, vrea ceva nou, proaspăt!
Mergi la psihiatru, psiholog și tratează-te!

| RAY a răspuns:

Ai fost fraier ca ai crezut ca te iubeste, ele nu iubesc cu adv, asa iti trebuie

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-a inselta si parasit, cale de intoarcere nu mai exista, fiindca nu te iubeste si nu doreste sa mai fie cu tine.
Asta este foarte clar si decisiv.
Dar tu, pana nu vei accepta realitatea si faptul ca te-a parasit pentru altul, fara cale de intoarcere, nu o vei putea uita.

| Freya1 a răspuns:

O sa treci peste mai devreme sau mai tarziu.
Sti cum se zice,ca orce om in viata noastra apare cu un scop.Uni sa ne învețe ceva, alți sa ne rănească pentru a ne face mai puternici, alții pentru a ramane langa noi si a ne iubi.
Asa ca ia asta ca pe o experiență, trage niște concluzii si învățături, nu mai repeta de acum ce ai gresit si va veni si adevarata iubire curând.

| Morbid a răspuns:

O urasti pentru ca te a inselat, nu o iubesti ca daca ai iubi-o ar putea sa faca cam orice fara sa te raneasca pe tine. Sfatul meu e sa te impaci cu ce s-a intamplat, pentru ca s-a intamplat. Indiferent de ce ti-a facut ea. Numai ca e usor de zis greu de facut.

| Onisim10 a răspuns:

Eu sunt în aceeași poziție ca tine, numai că e c-am greu să dai un decret.
Cel mai bine, după părerea mea e îți cauți alta.

| XyloZdrack a răspuns:

Am un prieten care a fost în relație cu o fată 2 ani de zile. Din păcate s-au despărțit, că cică l-ar fi înșelat. El mi-a zis că atunci când era împreună cu ea nu prea avea timp de nimic. El de exemplu dacă vorbea cu altă fată, fosta imediat se supăra și chestii de genu, dar viceversa, el nu-i spunea nimic. Era materialistă și geloasă rău. Părerea mea e că așa sunt majoritatea. Eu consider că e mai bine să conviețui singur și să stai în pătrățica ta.,, Love has no sense".

| XyloZdrack a răspuns:

La fel și cu prietenii, îi ajuți azi, când ai tu nevoie, îți întorc spatele aproape toți. Eu consider că prietenii adevărați sunt părinții și frații