| Ariamnaa a întrebat:

Buna! Am 13 ani. Deci vin si eu cu o "problema" sau mai de graba o prostie fiindca nici eu nu o înteleg dar poate ma ajutati. Acum ca ma gandesc la ce vreau sa scriu ma simt ca o mare proasta sau dusa cu capul scuzati limbajul dar asa descriu eu problema asta. De cam acum 1 sau 2 ani nu stiu simt un mare disconfort cand îl vad pe parintii mei ca nu stiu se saruta sau se pupa sau nu stiu cand dorm se iau in brate (absurd nu-i asa?). Am vorbit si cu mama fiindca m-a vazut ca plangeam asa degeaba cum si acum fac de fel iar ei vin mereu sa ma intrebe:ce ai? Ai patit ceva? mie mi se pare o prostie sa vii repede sa intrebi ce ai etc. Asta pentru simplu fapt ca as vrea sa ma mai lase sa ma linistesc nu sa vina pe capul meu sa ma frece pe creier. Si acum parca ma simt super singura, sora mea de 5 ani vine la ei si ii pupa etc. Nu ca as vrea si eu fiindca eu nu sunt asa, nu stiu eu sunt super complicata si nu sunt asa pupacioasa adica e "yuck". Bai deci nu e vorba ca nu stiu sunt vai mama se saruta toata ziua sau ceva. Pai da sunt eu absurda si nu stiu proasta (iarasi scuze de limbaj dar nu ma inteleg). Eu daca stau sa ma gandesc simt ca sa iei parintii si sa ii pupi sau sa le spui te iubesc e ceva complicat mereu cand o faca am asa o retinere o remuscare de ce nu stiu vreau sa gasesc raspunsul dar e greu rau. Paca am fost si la psiholog si am spus problema asta si sincer parca nici psihologul nu întelegea. Dupa parerea mea se pupa numai cand esti într-o relatie nu asa mama sau tata fiica. Noi nu ne puoam pe buze sau mai stiu eu ce ciudatenie din asta. Dar nu stiu nu înteleg ce am ma jeneaza ma intimideaza cand ii vad asa ca se saruta etc. Sau noaptea cand dorm amandoi sunt asa cand trec sa ma duc la baie oare se pupa sau ceva sa nu le stric acolo lor "schema sau chestia". Puii mei poate suna ca cea mai absurda chestie de pe pamantul asta nu ma inteleg sunt dusa cu capul saraca de mine, eu stiu sufer de singuratate. Poate ca nu stiu am vazut eu prea multe chestii pe netul asta deci doamne fereste. Ce dumnezeu sa fac in cazul asta PENIBIL altfel nu il pot numii.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Faci din ţânţar armăsar. Te complici fără rost. Ocupă-te de lucrurile care te privesc personal, la lecţiile pentru şcoală, la o mai bună cultură generală, la relaţiile cu tineri de vârsta ta - chestii de genul ăsta. Relaţiile sau motivele pe care le au adulţii le vei înţelege mai târziu. Toate la vremea lor.

| AnemonaP a răspuns:

Psihologul ăla clar nu era profesionist. Caută alt psiholog sa îți deslușească 100% Problema.
Problema ta își are undeva rădăcinicile. Nu te mai jigni singura, fiecare om are probleme lui, oricât de absurde pot părea, totul are o rezolvare.
Nu am inteles faza cu,, Dupa parerea mea se pupa numai cand esti într-o relatie nu asa mama sau tata fiica". Parintii nu au o relație? Ei nu se pot săruta? Când doi oameni se căsătoresc și au copii, sa înceteze și intimitatea lor sau cum? Trebuie sa îți schimbi viziunea asupra lucrurilor de genul. Relația dintre părinții tai nu te privești, ci doar relația ta cu mama, relația cu tata. Asta o știu de la propriul meu psiholog. Tu singura nu îți poți schimba aceasta perceptie peste noapte, la ce repulsie ai fata de apropierea dintre părinții tai, numai un psiholog te va putea ajuta, nu unul care spune ca nu înțelege. Psihologii sunt ca doctorii, studiază diverse ramuri, sunt specializați pe o anumită categorie, nu poti avea rezultate de la 7 psihologi, o adevarata conexiune vei avea numai cu unul. Și eu am mai avut un psiholog înainte cu care nu aveam nicio treaba, însă, am dat de unul potrivit și și-a făcut treaba.
Asta te statuiesc sa faci, singura și cea mai buna soluție, psihoterapie.

| aditimus a răspuns:

Daca parintii tai nu se iubeau cine nu mai scria astazi aici?

Problema este clar la tine, de ce nu iti faci prieteni?

| 1997onur a răspuns:

Doamne ce mai este si asta

| idkkkkkk a răspuns:

Probabil ai un blocaj emotional sau o trauma din copilarie care te face in primul rand sa nu ti poti exprima sentimentele.Cauta un psiholog mai bun si incearca sa rezolvi problema.

| andreipaskk1 a răspuns:

Eu cred ca tu esti dinaia care se plange de orice deci ti as recomanda sa incerci sa le zici lor ca sa nu te mai deranjeze