| Cannnnah a întrebat:

Sunt noua pe aici.Am o neliniste pe suflet avand o teama. Am avut o relatie cu un tip care relatia a durat 2 ani dar nu am simtit nimic pentru el, cel putin asa cred, ci mai degraba l-am vazut ca pe un tata sau frate fiindca asa cum era el mi-ar fi placut sa fie tata. In fine. Mereu am spus ca sunt atrasa de el. Dar nu prea simteam asta.In schimb nu pot sa inteleg cu adevarat daca sunt lesbiana.Mi-e teama sa nu fiu. Stiu ca nu e normal, e o problema medicala cu hormoni. M-am nascut intr-o familie extrem de saraca si poate de aici vine problema asta sad Cand eram mica imi placeau la nebunie baietii nu pot sa inteleg de ce imi plac fetele acum. Am inceput sa-mi placa pe la 14 ani sa ma uit dupa fete dar ma oripilez cand fac ele ....stiti la ce ma refer.Mi se par scarboase si desi tin cu comunitatea gay pentru ca trebuie intelesi ca sunt asa cum sunt si nu au nicio vina. Dar imi vine sa le bat pe lesbiene. Cred ca e repulsie. Imi aduc aminte de doua fete pe care le-am vazut facand sex nestiind ca eu ca le vad. Eu am stat la un orfelinat si le-am vazut pe fetele alea. Mereu cand vad doua lesbiene imi aduc aminte de alea si cand se saruta imi provoaca scarba si parca ma simt ca as fi eu asa sad Doar sa-mi spuneti daca sunt asa.Mi-e greu sa vorbesc in fata unui psiholog de chestia asta stiind ca e femeie casatorita cu copii sa ma priveasca cu scarba. Simt mult in interior ca sunt asa sad si nu imi inteleg de ce la 4 5 6 ani abia asteptam sa ma apropii de un baiat sa-mi zica "frumoaso".Am vrut sa fac si o prostie cu un baiat. Eu aveam 7 ani el, era mai mic decat mine, eram atrasa sexual. Stiam ce fac adultii sad Am avut o copilarie cam ciudata. Nu vreau sa va incarc cu ale mele. Le aveti si pe ale voastre. V-am zis asa sa va faceti o idee ce ar putea fi la mine. As aprecia mult daca mi-ati zice si mi-e cam teama sa nu fiu judecata de voi sad" Ca de ce postezi viata ta pe aici, fa-ti un jurnal ".
Am uitat sa specific poate va ajuta sa va faceti o idee, aveam o ciudatenie mare cand m-a adoptat familia. Mama a nascut si trebuia sa alapteze, mereu ma uitam la sanii ei prea insistenti.Stiu si mie mi-e sila de mine. Cand vedeam sani totul se bloca la ei. A tinut pana in clasa 9. Colegele observase ca ma comport ciudat si am inceput sa termin cu ciudatenia asta oripilata. Pe la 6 ani eram obsedata laughing nu stiu ce mi se intampla atunci in psihicul meu...
Poate fi un semn ca sunt atrasa inconstient de femei? 22 ani am

Răspuns Câştigător
| Antonia32anto a răspuns:

Nu inteleg de ce sa fii oripilata de ceea ce fac ei.
Daca spui ca si tu ai aceleasi apucaturi*, gen sa te uiti la femei..de ce tinzi sa critici alte persoane spunand ca-ti fac scarba?
Fiecare e liber sa si aleaga dragostea, cum nici tie nu-ti interzice nimeni sa faci asta.
Pentru ceea ce ai spus, recomand un psiholog.Nu ai de ce sa te temi sa i te destainui, asta e meseria lui, sa asculte oamenii introvertiti si nelinistiti din cauza unei chestii pe care n-o pot intelege.
Si eu am avut apucaturi de genu, crede-ma. Am fost la psiholog si m-a ajutat sa-mi revin. M-a ajutat sa-mi dau seama ca ceea ce faceam se numea inconstienta si dereglare psihica(eu avand si alte probleme pe baza carora am ajuns la problema aia)
Anyway, all will be fine!

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Toate aceste manifestari pro si contra sunt pentru ca inca nu ti-ai acceptat apartenenta sexuala. Sa stii ca si mersul a psiholog este relativ, deoarece nici psihologii, nici medicii nu sunt toti de acord cu homosexualitatea.
De ce ti-e teama sa fii lesbiana? Daca esti, esti, daca nu, nu. Tu nu poti schimba asta. A fi lesbiana nu are de a face cu vreo boala psihica. Este o diversitate in normalitate.
Trairile din copilarie, pubertate si adolescenta sunt diferite.
Daca ai avut relatii cu un barbat consider ca esti bisexuala, daca te atrag si fetele. Bisexualitatea cuprinde persoane care doar admira pana la idolitrizarea persoanele de acelasi sex, pana la relatii sexuale permanente cu asemenea persoane.
De regula, la inceputul formarii si maturizarii sexuale nimeni nu vrea sa-si recunoasca ca nu este "normal" din acest punct de vedere si, desi este atras de persoanele de acelasi sex, nu pot sa admita ca sunt homosexuali, bisexuali sau au trasaturi homosexuale. De aici vine repulsia de a face sex cu persoane de acelasi sex. N-am studiat fenomenul la femei, dar il stiu foarte bine la barbati.
Da, cred ca esti atrasa de femei, dar ti-o refuzi, mai ales ca ai vazut ce faceau cele doua fete, lucru pe care tu l-ai catalogat scarbos, scandalos, deoarece asa era si este categorisit de societate, asa ai fost educata.
Dar... parerea se poate schimba si pofta vine mancand.
Sa nu-ti fie sila de tine. Nu toti suntem "normali". Iti recimand sa vezi cati de putini oameni sunt exclusiv heterosexuali, daca o sa cauti pe net scara lui Kisney.
Eu zic sa fii linistita si sa-ti urmezi dorintele.

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Curiozitate de copil, nu stiu cum sa o numesc, chiar daca la 7 ani tu spui ca stiai ce fac adulti dar nu cred ca intelegeai pe deplin. Nu mi se pare ciudat ca iti cauti identitatea dar daca nu ai fost atrasa de acel baiat nu inseamna ca esti lesbiana in plus ai spus ca iti este scarba atunci cand le vezi ca se saruta etc.

| Cannnnah explică (pentru PrintesaGumitaa):

Nu sunt sigura, la 16 ani nu am vrut sa stiu asta si am preferat sa nu mai zic nimic atunci si "lasa ca trece " dar acum de cand am mai fost cu baieti sad ma rog...