| Karinakarina999 a întrebat:

Bună.Am 29 de ani şi 2 copii o fata de 3 ani si un băiat de un an baiatul plange cand fata sta langa mine si uneori o trage de păr el e foarte ataşat de mine ce aţi face voi în asfel de situaţie? eu mereu îi zic lui sa nu mai faca asa dar totusi e micuţ are un an.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

E mic puiutul de om. Este normal sa fie posesiv, sunteti singura lui sursa de hrana, caldura, supraviețuire la ora asta.
Si fetița este mica inca, insa putin mai mare.
Vine langa dumneavoastră, caci are nevoie de atentia mamei.
In primul rand cand sunteti cu amandoi manutele celui mic trebuie urmărite sa nu ajunga in parul fetiței.
Apoi o pupati pe cap si ii spuneți ca atunci cand bebe este in patut o sa o luati si pe ea in brate si o sa o mangaiati. Ca bebe este un pisoi mic si neajutorat. Dar fix asa a fost si ea cand a fost mica.
Si cand bebe este in patutul lui, va duceti si o luati si pe ea in brate.
Veti avea momentul dumneavoastră doar cu fetița.
Ii spuneți ca o iubiti, eventual cititi o poveste.
Si va intelege ca are si ea atentia dumneavoastră ca si bebe mic.
Astfel, cand sunteti cu bebe, pisoi mic, in brate, ea stie ca daca pastreaza distanta va primi dragostea dumneavoastră imediat ce terminati cu bebe.
Este un moment greu aceasta etapa pentru dumneavoastră.
De asemenea bebe trebuie mangaiat in prezenta fetiței si invatat ca ne iubim cu totii, nu suntem in razboi.
Si in timp ce supravegheați mainile lui bebe fetița il poate mangaia.
Astfel el simte ca este in siguranta si protejat.
Putin cate putin iubirea se invata.
Daca va dedicati acestui proces cu rabdare cam Intr o luna bebe se transforma din luptator in iubicios.
Ei se manifesta doar prin imitatie, depinde ce le aratam.
De unii singuri nu stiu decat lupta pentru supraviețuire.
Putere va doresc...este greu dar si frumos.
Toate cele bune,

5 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Nu trebuie sa faceti mare lucru, doar aveti grija sa nu se raneasca unul pe altul. Va trece si aceasta perioada.

| adryang78 a răspuns:

La doar un anișor nu înțelege de ce nu trebuie să facă anumite lucruri. Răspunde doar la stimuli vizuali, auditivi etc. E gelos pe surioara lui, instinctiv, nu conștientizează. Nu este nimic ieșit din comun, copiii sunt în general geloși unii pe alții la vârste fragede. Poți doar să continui să-i explici că nu e bine, să faci anumite gesturi care să-i creeze reflexele condiționate, de exemplu să-i retragi mâna din părul surioarei, să faci semn că nu și să-i spui că n-are voie. Nu înțelege, dar contează sunetul vocii. Cu timpul va face legătura între voce, semne și ideea că nu e bine.
Foarte important este să le arăți amândurora aceeași dragoste și același atașament.
Să vă trăiască și să vă bucurați de ei! happy

| Dragobeta a răspuns:

Toti copiii sunt atasati de parinti, de mame in general cat sunt mici. Dar baiatul tau este gelos. Extrem de gelos.
Explica-i (da, chiar la un an) ca amandoi sunt copiii tai si ca pe amandoi ii iubesti. Cu "nu-i voie" nu realizezi mare lucru. Copilul trebuie sa inteleaga de ce nu este voie. Daca e nevoie, da-i cate o mica pedeapsa cand isi loveste surioara sau o trage de par.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Evită aparitia situatiei.
niciodata sa nu stea fetița langa tine, cand baiatul o poate vedea.
Cand vezi ca urmeaza situatia asta, te ridici, te duci faci ceva...
Si totodata, te gandesti si cum faci sa existe o perioada in care fetița poate sta tot langa tine.
De exemplu cand doarme baietelul, stati amandoua

| norisorulpufos a răspuns:

Sunt destul de frecvente geloziile intre copii dar vor trece cu varsta.
Chiar daca are un an spune-i mereu ca-i iubesti pe amandoi la fel de mult.