| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea nu vrea sa imi dea 100 lei sa ma duc cu laptop-ul la service ca sa mai pun inca o placuta de 4 GB Ram, ca laptop-ul meu are numai 4 GB Ram si vreau neaparat sa mai pun inca 4 GB Ram ca laptop-ul sa miste mai rapid si mama zice ca de ce sa dau 100 lei la service daca laptop-ul merge bine, merge dar merge lent si eu vreau sa miste mai rapid chiar daca laptop-ul meu vechi.

Voi ce ati face in locul meu?

51 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru SCOALA, un laptop cu 4Gb memorie este mult suficient!

Daca vrei sa mearga repede, monteaza-i un SSD (in loc de hard disk) de 250Gb (gasesti pana la 100 lei) si
Instaleaza pe el un Linux Mint si va functiona de minune!

| darrio2007 a răspuns:

In locul tau as accepta parerea mamei. Pentru ea 100 de lei conteaza. Ii munceste din greu.
Lasa fițele.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

M-am lamurit si cu tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e problema?
Munceste pentru banii ăia, copile. Daca ai pretentii.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da, tu nu meriti sa fii in lista mea de prietenii.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu am sa pot dormi la noapte de grija asta.

| Mosotti a răspuns:

Pai ii explici ca merge mai lent si ca nu e bine.
Mai bine faceai ca memoria nu mai merge si ca trebuie sa pui memorie, dar acum e prea tarziu.
Si era mai bine asa. Si iti puneai inca 4 fara sa stie ca aialalta mergea de fapt.

O scoteai, montai si ziceai ca nu mai merge laptop-ul si ca e de la memorie, ca asa simptom are, nu stiu ce, mai ales daca piuie cand nu mai are memorie.
Si gata treaba, dar n-ai stiut sa te descurci.

Adica...trebuia sa nu mai mearga deloc. Si daca nu mai mergea, normal ca trebuia sa te duci sa-l repari nu?
Acuma singura faza pe care o poti face este ca dupa un timp sa nu mai "mearga" ala si na...trebuie sa te duci sa-l repari, cumva trebuie sa te descurci. Dar nu imediat sa nu se prinda.
Insa acum e putin riscant, dar bunici n-ai? Ca ei ti-ar da 100 lei aia cred. Sau tata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

I-am explicat ca laptop-ul meu merge lent cu numai 4 GB.

Mi-a trecut prin cap si minciuna ca nu merge laptop-ul dar eu niciodata nu am desfacut un laptop de frica ca poate stric ceva din laptop.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ce, nu puteai sa pui si tu ceva hartie la bornele de la acumulator sa nu mai porneasca?! Asta daca apasa ea pe buton si se uita daca e acumulatorul acolo desi nu se uita, ziceai ca nu mai merge.
Nu stia ea ca de la memoria defecta nu se manifesta asa.
Ideea cu memoria e proasta, ca trebuia sa umbli in el, oricum mama ta nu se pricepe, deci nici nu e nevoie de asta.

Sau scoteai acumulatorul de tot.
Dar na, aia e.

Degeaba ii explici ca nu va intelege, ca nu vrea sa inteleaga. Nu vrea sa-ti dea.

| dullcat a răspuns:

As strange singur bani, ca nu-i asa de greu.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai si de ce nu i-ar da 100 lei, nu e mai simplu? Bine, consider ca are de unde dar nu vrea, nu ca n-are, ca daca n-are, este altceva, normal ca nu i-ar da.

Dar nu a specificat situatia financiara, eu am luat-o ca are dar nu vrea sa ii dea. Multi erau asa si sunt parinti, desi copilul merita.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

De acord, dar aici copilul nu prea merita, caci si-a stricat laptopul descarcandu-si nervii pe el din cauza unui joc, asa cum a spus intr-o postare anterioara.Ar trebui o perioada sa stea fara pentru a constientiza valoarea si a invata ceva din asta.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Lasa ca la nervi de multe ori nu ne controlam, stiu cum este. Stiu ca nu e bine, dar se mai intampla.
Dar sigur, nu trebuie sa se repete.

Dar aia s-a terminat faza, acum e vb de faptul ca merge mai lent, nu mai are legatura cu faza aia cu nervii.

Eu de ex ma duc la spital odata pe sapt si fac un trat pentru depresie cu ceva ce ma cam drogheaza cam 40 minute (efect secundar), si l-am facut pe medicu rezident care ma asistat nesimtit ca nu ma ajuta sa dau drumu la filmare sa-mi fac film selfie.
Dar nu s-a suparat, stia ca nu ma pot controla.

Eu nu eram in stare ca nu mai vedeam bine, nu gaseam butonul de video si eram si zapacit.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Inteleg ce doresti sa spui dar contextul este foarte diferit aici, la fel si varsta, deci nu mi se pare o comparatie buna.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Da, conteaza si varsta, dar principiul e acelasi cumva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

As munci pentru banii aia. Si daca tot e vechi... ce folosesti de nu ti-ajung 4 GB? Pune un Linux, sa vezi cum zburda in 4 GB!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi trebuie inca 4 GB ca folosesc Windows 10 si pe Windows 10 laptop-ul merge mai lent si cateodata se mai blocheaza.

Am pus si Linux in trecut dar nu mi-a placut.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasa dracu cu munca ca are timp o viata sa lucre pentru altul pana ameteste, acum ce trebuie sa faca e sa invete, atat.
In rest parintii trebuie sa ii asigure unele placeri dar in limita posibilitatilor, daca invata si stie sa se comporte, evident.

Ca stii ceva? Ca sa zic asa pe romaneste, copiii de bogati se bucura de orice, ceilalti is buni doar sa invete si sa invete si apoi sa munceasca si iar sa munceasca eventual si pe mai nimic.
Asa ca...un 100 lei o merita si el acolo.

Parintii mei mereu mi-au luat ce am vrut bine, in limita posibilitatilor, video, camera video, calculator, walkman in ani 90, era asa:

"Datoria ta e sa inveti si sa stii sa te porti, iar noi iti luam, pe banii tai o sa iei cand vei lucra".
Eu faceam ce mi-au cerut, ei imi dadeau ce doream.
Si asa m-am bucurat si eu de copilarie.

Gandeste-te ca o camera video in 94 era 850 de dolari, si salariu mediu net era de 100.
Ce 100 lei...adica 20 de euro.

Dar si eu intelegeam, nu ceream mai mult decat se putea. Dar eram multumit cu ce doream.

E una sa nu ai, si alta e sa nu vrei sa-i iei desi omul e okey.
Asa era vecina mea de jos, nu-i lua nimic lui fi-su desi putea.
Si acum? Eu tin la mama f mult si la bunica tineam, iar el nici nu mai da pe aci pe la ma-sa.

Ca na, primesti ce ai dat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sistemul de operare nu trebuie sa iti placa. Trebuie sa isi faca treaba. Nici mie nu imi plac Windows 10 si Windows 11, dar nu stau sa ma uit ce urite sunt animatiile sau nu-stiu-ce colturi. Fie optimizezi W10-le ala cum trebuie, fie te intorci la un W7 care merge probabil cum trebuie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Stai breh, deja daca discutam de walkman si camera video in perioada aia... ai tai ce erau, judecatori, notari, doctori?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai eu am dat exemplu pentru perioada aia la chestii mai scumpe si tot imi luau, damite un 100 lei acum, ce e?
Am zis ca daca invatam ajungea pentru parinti, li se parea normal sa fac doar atat, ca oricum erau atatea materii si atatea teme de facut.

Adica era normal ca ei sa imi ia ce doream daca puteau, iar eu sa invat si sa stiu sa ma comport, atat imi cereau.
Nici nu conteaza ca parintii mei aveau sau nu bani, ca aveau ceva, dar principiu conteaza, ca 100 lei ca 1000, e tot una ca principiu, de mentalitate era vorba.
Faptul ca nu e anormal ca parintele sa ia la copil ceva mai ales ceva ieftin daca el invata si e cuminte, e normal sa nu lucreze el pana la finalizarea scolii.

Si la vremea aia parintii erau mai duri ca acum, astia is generatia mea, au uitat ca si ei vroiau aia si aia.
Bine, multi nu le luau nici daca aveau, depindea de om si atunci.

Adica asta "ca de ce ceri la mama, du-te la munca" e o prostie de nu se poate, practic zici "da-o ma dracu de carte...du-te la munca, ca dupa ce ca, cartea e grea si multa, asta iti mai trebuie acum si munca, ca sa nu mai inveti mare lucru".

Pai numa la mate daca stai sa te pregatesti bine pentru capacitate si bac, te doare capul. Romana, plus alte materii la care poate dai la facultate.
Ai nevoie de carte si pauza sa te relaxezi, atat. Si in pauza aia meriti si tu chestii.

Evident, repet, nu meriti daca esti obraznic si nu inveti, eu am zis cum e in cazul care trebuie.

Ca dupa aia cand nu au parintii le dai tu cand vei lucra la o adica.
Ca de aia inveti, sa ai un job bun o viata intreaga.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De acord cu principiul si cu suta. Dar nu ai zis ce faceau ai tai, ca sunt chiar curios. Stiam si eu vreo doi cu walkman si camera video in perioada aia. Judecatori/procurori/medici, atita.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tata nu mai era de cand avea eu 9 ani deci 1987, deci nu se mai pune, bunica era pensionara, mama era profa de mate la liceu, dadea si meditatii, si de acolo a avut bani de camera video luata in 94, Samsung VPE-807 video 8 mm luata in oct 94, video recorder Samsung cu 4 capete in mai 1995.

luasem calculator HC-90 romanesc ca mai mergea sa iei si cu sal de aici, si reportofon dar second Magnavox, nou era 34000 lei, noi am dat 25000.
Walkmanul il aveam din mai 90 adus de prietena mamei din SUA. Era Emerson dar nu avea derulare inapoi, era din ala cu stop, play si derulare inainte, nu stiu daca stii. Cred ca daduse pe el un 25 de dolari.

Dupa aia cand ne-am dus in Germania a urmat PC si restul, am dus-o mai bine.
Primu PC ca lumea nov 1997, era 1850 dolari, altfel nu te puteai atinge de el la sal de 100 dolari si pensii de 50.

Dar mi-a luat ce a putut, ca gest ma refer.
Vecina de jos s-a dus in Germania sa lucre in 95 2 luni, nici un walkman nu i-a luat lui fi-su!
A luat TV color dar asa pentru familie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ah, meditatii. Inseamna ca era super-profa mama ta. Da, daca sistemul ar permite profesorilor cu adevarat pe felie sa faca tot ce pot... Eu am avut un walkman Crown, tot asa fara derulare inapoi. happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai majoritatea profilor de romana si mate dadeau meditatii si atunci, si pe vremea lui Ceausescu, nu ca erau unii super profi.
Ca era admiterea la liceu, bac, intrare la facultate, asta mai mult pe fizica-mate la politehnica, dar si la romana cine se ducea la filologie.
Iar pe vremea lui Ceausescu era si treapta dupa clasa 10-a.

Nu am inteles de ce walkmanele unele nu aveau derulare inapoi.
Ce mai cota ca puneai 10 dolari in plus si aveai complet?! Sau cat se mai punea, ca americanul dadea 10-20 in plus la o adica.

Am reportofon Panasonic RQ-L307 cumparat la inceput de septembrie 1995 de la Panasonic Unirii, e in cutie zici ca e nou, merge, am pastrat 2-3 casete si am acumulatori pentru el. A fost 150000 lei dar am uitat cat era dolarul atunci.

In vara lui 1993 un reportofon acolo era 50000 lei adica 63 de dolari, era 800 de lei dolarul la cumparare, sal mediu net 80000 lei, era mono.
Iar unul stereo si cu radio, deci bengos era 200 de dolari tot atunci, 160000 lei, munceai 2 luni fara sa cheltui din ei ca sa iei, o aberatie.

O camera video VHS-C la Panasonic mica de familie era 2200000 lei in oct 1994, adica 11 salarii nete medii, 1100 dolari, eu nu stiu ce vanzare aveau aia de a stat magazinul ala acolo pana dupa anul 2000.
Eu am luat Samsung tot atunci cu 1587000 lei adica 795 dolari.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stim situatia materiala a parintilor tai.Cu 100 de lei se poate plati o factura, curent/ internel /apa... de care te bucuri si tu.
In momentul de fata ai doua optiuni
varianta preferata. strange bani
varanta clasica.dovedeste ca meriti

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Aia e, ca nu a specificat situatia financiara, eu am pus cazul in care are dar nu vrea sa ii dea.
Probabil ca invata, ca daca invata cat de cat merita.

Si de strans bani nu strange tot de la mama? Mai bine ii da acum si gata.
Are alocatie, cred ca e mai mare de 100 lei totusi, nu stiu.

Are dreptate, cand nu ai memorie ok merge uneori cam ca dracii, stiu cum este, si nu prea e bine.
Si asa ai teme de facut destule, scoala, cand vrei si tu sa te bucuri de ceva, vezi ca nu o ia ca lumea.

Daca nu are, este altceva.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu aș mai lăsa din fițe.
După vreo 2 ani o să îți meargă iar mak lent, depinde ce faci pe el, dar atât timp cât se mișcă ok, eu zic să îl lași așa.

| gabicoo a răspuns:

Este laptopul ăla pe care l-ai stricat de nervi când jucai FIFA?
Trollue!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

V-am mintit, nu l-am stricat.

Am vrut sa vad daca imi cumparati un laptop, dar m-am inselat in privinta voastra nu meritati sa fiti membri TPU.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci trolling. Și tot tu faci pe supăratul?

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce psiho manipulativ esti

| BobTheCat a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai - ce?! Deci, te asteptai sa ii luam un laptop nou unui strain random? Sincer, cred ca tu nu ar trebui sa fi un membru TPU. Stii ca poti fi raportat pentru asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Ai alocatia care este dreptul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Dupa mine statul trebuia sa dea alocatia la copii, sa aiba si ei banii lor, nu sa stea in totalitate la mana parintilor, iar parintii sa nu aiba dreptul sa scoata acei bani.
Nu tot la parinti care au salariu.

Sa li se faca un card special cu care sa se poata folosi de alocatia aia doar ei.
Ca si asa nu e mare.
Dar macar 100 lei aia i-ar fi avut.

In timp ce unii copii se bucura de viata asa cum sunt posibilitatile, altii nu se bucura desi parintii ar putea sa ii mai dea una si alta, si sunt buni doar sa invete si apoi sa lucre pana la 70 ani (daca vor mai fi pensii atunci).
Parintii mei nu au fost asa, mi-au dat ce au putut ei, iar eu la schimb invatam cat de cat.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

rolling on the floor ma vere eu niciodata nu o sa inteleg..cum dracu sa-i ceri mamei ta si tacto bani ma? Unde e orgoliul tau de om? Nu conteaza daca ai 15-16-17 sau 18, unde e respectau tau de sine daca tu stai si cersesti de la ai taii bani? Eu personal n-am suportat niciodata sa ajung vreodata la mana alor mei si sa le cer bani.Ce barbat as fi eu chit ca la 15-16 ani inca nu esti barbat dar tot aia e ideea.La varsta ta pune dracu mintea la contributie si fa niste bani singur. Daca esti la liceu 100 de lei ii faci in 10 minute daca te duce bibilica, eu la liceu de exemplu imi luam 10 lei de acasa ca sa am de pranz si din aia 2 ii dadeam la motocar, 3 ii dadeam pe un sandvis iar restul de 5 ii bagam la barbut cu mentalitatea ori fac milionu ori ii pierd pe aia 5 happy deseori faceam milionu.Veneam acasa cu 100 de lei si ma intrebau ai mei cum i-ai facut ma si eu smecher ziceam m-am descurcat rolling on the floor. Deci daca vrei 100 de lei dai drumu la munca, sa stau sa ma rog de ai mei sa ma ajute cu ceva mi se pare penibil. Odata ce ai nevoie de ajutorul oamenilor nu mai ai putere.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Auzi si tu, cum sa ceara la mama bani sau la tata, dar la cine sa ceara? La soferu de taxi?

Un copil trebuie doar sa invete, nu are bani, nu trebuie sa lucre, ce zici tu e o mandrie care nu e asa in ordine.
Dupa facultate sa tot munceasca si sa-si ia pe banii lui ce vrea, si asa o sa munceasca tinerii pana pe la 70 ani, deci ce atata graba?

Sa invete, sa-si faca o cariera si apoi va lucra o viata.
Cu asta sa-si puna el mintea la contributie si ajunge acum.

Nu e cazu sa intre pe jocuri de noroc si altele, lasa asa sa mai dea si parintii, ca nu a cerut un merzan.
Nu ai putere, nu ai, si ce? Nu e nici o problema, sanatosi sa fim.

O sa ai cand vei avea o pregatire buna si vei munci cu capul tau.
Deocamdata trebuie sa ai putere sa inveti bine. Cartea e grea, nu merge sa te joci sa faci altele in loc sa inveti, adica pentru 100 lei sa te duci sa faci nu stiu ce in loc sa aloci tip pentru invatat si timp liber.
De la 25 ani in colo de dupa facultate si pana la 70 e destula munca.

Mie parintii mi-au zis ca datoria mea e doar sa invat, in rest se ocupa ei, si a fost foarte bine, simteam ca am putere pentru ca invatam bine, si oricum cu asta te-ai descurca f bine in viata.
Si imi luau ce doream in limita posibilitatiloe, de ce sa ma simt aiurea? Mi se parea normal la varsta aia.
Si ei gandeau la fel. Insa invatam si stiam sa ma comport si cu ei si in societate.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Esti sigur ca are doar o placuta de 4 su nu doua de 2?

| anonim_4396 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Laptop-ul mai are un slot liber.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un slot de 4g de laptop, m-am impiedicat de el Kingston 4gb 2Rx8 PC3L -12800S-11-11-F3
Daca crezi ca te ajuta ti-l trimit gratis cand trec pe la curier, ca o fi saptamana viitoare nu promit mai mult.
Eu am pus 2buc de 8Gb.

| anonim_4396 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Da vreau.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Trimite-mi adresa pe mesaj si nr de tel si ti-l pun. Este usor de montat si in computer, te uiti pe YT.

| BobTheCat a răspuns:

Din cate tin minte, tu esti persoana care si-a stricat vechiul laptop pentru un joc (doar ca ai sters respectivele intrebari). Sunt total de acord cu decizia mamei tale, banii se muncesc. Si, intre noi fie vorba, nici eu nu as avea incredere in tine dupa asta.
Daca chiar iti doresti asta asa de mult, strange-ti tu banii de la ziua ta, sarbatori, etc. Daca nu sunt suficienti si daca esti destul de mare, poti sa iti gasesti un job part-time. Astfel, poti castiga bani si poti dobandi experienta de viata.

| antonioger a răspuns:

Eu unul as incerca sa strang cei 100 de lei renuntand la alte placeri precum inghetata, mcdonalds, sau altele. Dar...4Gb astazi ca upgrade pentru un laptop nu prea merita.

| Mosotti a răspuns (pentru antonioger):

Lasa sa ii dea 100, ce e mare lucru daca are? Sunt unii parinti care au impresia ca, copilu trebuie doar sa invete si atat, pai nici asa.
Trebuie sa invete si sa se poarte okey, insa sa ii faci si niste placeri, isi ia pe banii lui cand o munci, ca are timp sa lucre, nu au intrat anii in sac.

| Puyakq a răspuns:

Ba omule gata ho poate maica-ta munceste pe 2000 lei pe luna si tu vrei 100

| Anneffie a răspuns:

Este cam indispensabil laptopul in ultima vreme, mi-am dat seama de asta la facultate. Si la scoala, si la facultate primesti multe materiale online si ai nevoie de un laptop bunicel. Nu mi se pare ca 4 gb sunt suficienti pentru un laptop (am avut si eu asa, se misca foarte incet). Daca esti inca cu Hard DIsk este cam nasol. Ar trebui un SSD ca sa se miste un pic mai repede.
Cred ca ar trebui sa strangi din alocatia ta putin cate putin pana faci 100 lei.

| MutulicaAlDoilea a răspuns:

Fa treabur pe bani prin casa 100 % o sa vrea sa iti dea bani si putin cu putin vei reusi :]